Πλακέτες Arcade - Αναγνώριση.

Όχι δεν είναι δύσκολο. Έξυσα ένα μέρος με νυστέρι. Εγώ την επισκευή θεωρώ αδύνατη όπως είπα λόγο των carbon printing resistance, αν η ζημιά αποδειχθεί ότι είναι εκεί.
 
αν κατάλαβα καλά muttley black οι αντιστάσεις που λες είναι τυπωμένες κατ ευθείαν πάνω στην πλακέτα;δηλ. δεν είναι απλές surface mounted;τότε όπως λες μάλλον η επισκευή θα είναι αδύνατη. ούτε ο ...Χάρι Πότερ αυτοπροσώπως δεν μπορούσε να την κάνει. Εγώ είχα κασετόφωνο στο αμάξι και βραχυκύκλωσε από ένα ελατήριο και δεν δούλευε και το πήγα σε ένα φίλο μου ηλεκτρονικό και μου είπε ότι χωρίς σχέδιο κανείς δεν μπορεί να το φτιάξει!γιατί έχει δεκάδες εξαρτήματα επιφανειακής στήριξης. ελπίζω να μπορέσεις να το φτιάξεις εύκολα και φτηνά.
 
Λύθηκα στα γέλια με τον Χάρι Πότερ! Να `σαι καλά.

Ναι αυτό εννοώ. Ας ελπίσουμε ότι η ζημιά όμως δεν είναι εκεί. Ότι το crack "σκίζει" τους διαδρόμους και όχι καμιά carbon αντίσταση.

Όπως και να έχει και να μην φτιαχτεί η συγκεκριμένη δεν θα στεναχωρηθώ ιδιαίτερα. Ανταμείφθηκα αρκετά, χθες που επανέφερα σε λειτουργική κατάσταση το "Pocket Gal 2". Τώρα παλεύω ένα άλλο pcb αγνώστου πατρός που με τυραννάει. Πρέπει να προμηθευτώ έναν eprom programmer, για να ξέρω τουλάχιστον γιατί παιχνιδι τυραννιέμαι. Α... και ένα Logic Probe για να μην τυραννιέμαι άδικα. :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυστυχώς ο "color encoder" δεν σώζεται...
 
Πίσω
Μπλουζα