Ποια ήταν η πρώτη εκπομπή που εξέπεμψε από το Mega;

Castellano.Gr

RetroN00b
Joined
26 Φεβ 2011
Μηνύματα
13
Αντιδράσεις
2
Γνωριζω οτι την δευτερη ημερα λειτουργιας επαιξε το "πατηρ, υιος και αγιο πνευμα"

και την τριτη ημερα το "οι αυθαιρετοι" , αλλα μηπως γνωριζει ή θυμαται κανεις

τι εδειξε ο σταθμος το πρωτο επισημο λεπτο λειτουργειας του; πως ξεκινησε δλδ την πρωτη μερα;
 
Aυτο που θυμαμαι εγω ειναι οτι η πρωτη εκπομπη ηταν το δελτιο ειδησεων με την Λιανα Καννελη..τωρα αν κανω λαθος ας με διορθωσουν οι ειδημονες του retromaniax επι των τηλεοπτικων...
 
Εγώ θυμάμαι το η κόρη μου η σοσιαλίστ​ρια, αλλά δεν παίρνω και όρκο...
 
Από ότι έχω ακούσει,βγήκε ένας κύριος ζωντανά,και μίλησε για το MEGA και αμέσως μετά έπαιξε το πρώτο δελτίο ειδήσεων με τη Λιάνα Κανέλλη!
 
Το πρώτο πρόγραμμα που προβλήθηκε από το MEGA εκείνο το μεσημέρι ήταν το πρώτο επεισόδιο της αγαπημένης σειράς "Διάστημα 1999". Το περιμέναμε πως και πως διότι είχαμε να δούμε την σειρά από το 1979 που είχε προβληθεί σε επανάληψη από την ΥΕΝΕΔ.
 
Μήπως λες τον Νίκο Σκουλά, τον πρώτο διευθυντή του καναλιού. Απ'ότι φαίνεται στο βίντεο την πρώτη μέρα έπαιξε και το MEGA HIT με προσωρινούς παρουσιαστές (πριν την Μαραγκάκη) την Μάγκι Χαραλαμπίδου και τον ηθοποιό Άκη Σακελαρίου
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
παντως και ο αντ1 και το μεγκα απ οτι βλεπω με τις ευχες της εθνικης σταρ αρχισαν!
 
Τρεις το μεσημέρι ξεκίνησε. Το θυμάμαι χαρακτηριστικά γιατί δεν ήθελα να το χάσω, αλλά ήμουν απογευματινός στο σχολείο... όσο για το τότε σήμα του;;; με τη σημερινή φρασεολογία "ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ"!!!
 
Όπως σωστά έχει γράψει παραπάνω ο Σταμάτης, το MEGA ξεκίνησε την Δευτέρα 20 Νοεμβρίου 1989 στις 3μμ με πρώτη εικόνα το σήμα του σταθμού.

Αμέσως μετά εμφανίστηκε ο κ. Νίκος Σκουλάς, διευθυντής του σταθμού τότε, για να καλωσορίσει τους τηλεθεατές (τον βλέπουμε στο βίντεο που έχει παραθέσει παραπάνω ο johnmar94) και όπως πολύ σωστά γράφει ο Χρήστος παραπάνω, το πρώτο πρόγραμμα που μεταδόθηκε αμέσως μετά ήταν το πρώτο επεισόδιο της ξένης σειράς "Διάστημα 1999 (Space:1999)".

Νομίζω ότι πολλοί από εμάς ήμασταν στημένοι μπροστά στις τηλεοράσεις μας εκείνη την ημέρα που "έσπαγε το μονοπώλιο της ΕΡΤ"....
 
bernard.c είπε:
Νομίζω ότι πολλοί από εμάς ήμασταν στημένοι μπροστά στις τηλεοράσεις μας εκείνη την ημέρα που "έσπαγε το μονοπώλιο της ΕΡΤ"....
Τυχεροίοίοίοίοίοίοίοίοί!!!
 
Και εγώ (αν και δεν πιάναμε mega απ' τους πρώτους μήνες) θυμάμαι ότι ήταν το "Διάστημα 1999" ήταν η πρώτη εκπομπή που προβλήθηκε από το Mega. Θυμάμαι που είχαν καθυστερήσει 2-3 συμμαθητές μου στα αγγλικά για να δουν το πρώτο επεισόδιο. Απ' αυτούς έμαθα ότι άνοιξε το πρώτο ιδιωτικό κανάλι
 
Κι εγώ αυτό που θυμάμαι είναι το σήμα και οι πρώτες ειδήσεις. Το Διάστημα 1999 θυμόμουν ότι έπαιζε τότε, αλλά όχι σε ποιο κανάλι. Πάντως, πριν το Mega εξέπεμπε το TV Magic Πειραιά, ή κάπως έτσι (νομίζω πως είχε αλλάξει όνομα κάποια στιγμή), κι έδειχνε μια γνωστή παρωδία της εποχής, με θέμα τον Μωυσή, ή την παλαιά διαθήκη γενικότερα (δεν θυμάμαι τίτλο αυτή τη στιγμή).
 
Κι εγώ αυτό που θυμάμαι είναι το σήμα και οι πρώτες ειδήσεις. Το Διάστημα 1999 θυμόμουν ότι έπαιζε τότε, αλλά όχι σε ποιο κανάλι. Πάντως, πριν το Mega εξέπεμπε το TV Magic Πειραιά, ή κάπως έτσι (νομίζω πως είχε αλλάξει όνομα κάποια στιγμή), κι έδειχνε μια γνωστή παρωδία της εποχής, με θέμα τον Μωυσή, ή την παλαιά διαθήκη γενικότερα (δεν θυμάμαι τίτλο αυτή τη στιγμή).
TV PLUS νομίζω ήταν το κανάλι πού εξέπεμπε στον Πειραιά.Αργότερα έβαζε αρκετές ταινίες και είχε σκοπό να γίνει το πρώτο συνδρομητικό κανάλι.
Το logo του :
 

Συνημμένα

  • TV_Plus_Πειραιάς.jpg
    TV_Plus_Πειραιάς.jpg
    37,2 KB · Προβολές: 1
TV PLUS νομίζω ήταν το κανάλι πού εξέπεμπε στον Πειραιά.Αργότερα έβαζε αρκετές ταινίες και είχε σκοπό να γίνει το πρώτο συνδρομητικό κανάλι.
Το logo του :
Αυτό πρέπει να ήταν, αν και δεν μπορώ να θυμηθώ σίγουρα. Κάτι θυμάμαι κι απ' αυτό που ανέφερες, να γυρίζει δηλαδή σε συνδρομητικό.
 
Αυτό πρέπει να ήταν, αν και δεν μπορώ να θυμηθώ σίγουρα. Κάτι θυμάμαι κι απ' αυτό που ανέφερες, να γυρίζει δηλαδή σε συνδρομητικό.
Θυμάμαι να βάζει σχεδόν μέρα παραμέρα το Christine του Carpenter!Δεν ξέρω ακριβώς τι απέγινε το συγκεκριμένο κανάλι,αν άλλαξε όνομα ή αν έδωσε την συχνότητα αλλού.Ίσως απλά να έκλεισε κάποια στιγμή γιατί δεν το βρίσκαμε πια στη λίστα με τα κανάλια της TV.
 
Το αξέχαστο TV PLUS!!!

Έβαζε συνέχεια τη Γαλάζια Λίμνη
 
Πίσω
Μπλουζα