Ποια είναι η Μαργαρίτα (1961)

nick

RetroNuts!
Joined
12 Ιουλ 2009
Μηνύματα
1.623
Αντιδράσεις
542
Ποια είναι η Μαργαρίτα (1961)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ποιά_είναι_η_Μαργαρίτα

Προβολή συνημμένου 37576 Προβολή συνημμένου 37577 Προβολή συνημμένου 37578 Προβολή συνημμένου 37579

Μια κωμωδία σε σενάριο Γιάννη Δαλιανίδη και σκηνοθεσία Ντίμη Δαδήρα που προβλήθηκε το 1961.

Υπόθεση:Ένα μοντέλο επισκέπτεται μαζί με το βοηθό στυλίστα του οίκου μόδας στο οποίο εργάζεται στην Κώ, για να λανσάρουν τη νέα κολεξιόν. Η συνωνυμία της κοπέλας με την κόρη του ελληνοαμερικανού ευεργέτη του νησιού δημιουργεί παρεξηγήσεις και φέρνει στη ζωή της το μεγάλο έρωτα.....

Οι τίτλοι αρχής της ταινίας:

[yt deadlink]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αχ πολύ γλυκιά ταινία! Την είδα πέρσι πρώτη φορά και μου άρεσε πάρα πολύ. Η Καρέζη σε αυτού του τύπου τις ταινίες ήταν πολύ καλή!!!
 
Όντως πολύ γλυκιά ταινία! Προσωπικά την αγαπώ ιδιαίτερα γιατί είναι γυρισμένη στην Κω με την οποία με συνδέουν και συγγενικοί δεσμοί. Πολύ όμορφες σκηνές η ποδηλατάδα της Τζένης στους δρόμους του νησιού, υπό τους ήχους του θαυμάσιου τραγουδιού του Μίκη Θεοδωράκη "Η Μαργαρίτα η Μαργαρώ" (υποψιάζομαι πως το μισό νησί πρέπει να ήταν κομπάρσοι στη συγκεκριμένη σκηνή), καθώς και η σκηνή του γλεντιού κάτω από τον πλάτανο του Ιπποκράτη!!! Στη συγκεκριμένη σκηνή συνειδητοποιεί κανείς πόσο έχουν αλλάξει κάποια πράγματα. Το μέρος είναι σήμερα τόσο διαφορετικό, που αδυνατεί να φανταστεί κανείς πως εκεί μπορεί να γινόταν κάποτε και πανηγύρι!

Πανέμορφοι και η Τζένη και ο Φέρτης, νομίζω πως είχαν γενικά καλή κινηματογραφική χημεία!
 
μια κωμωδία του ελληνικού κινηματογράφου που βλέπεται ευχάριστα, μου αρέσει το τραγούδι ''Η Μαργαρίτα η Μαργαρώ''.
 
Πίσω
Μπλουζα