Ποιος ηταν αυτός ο Τανάγρας ρε παιδιά;

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.578
Αντιδράσεις
1.702
Σε διαλογους ελληνικων ταινιων παρατηρησα οτι αναφερεται καποιος Ταναγρας, του τυπου

-Δεν ξερω

-Και ποιον να ρωτησω, τον Ταναγρα;

Απο σκορπιες αναφορες που ειχα ακουσει ανα τα χρονια (πχ. τηλεπαιχνιδια), φανταζομαι οτι ηταν καποιος διασημος μεντιουμ ή συμετειχε σε καποιο οργανισμο που "ερευνουσε" πνευματιστικα φαινονεμα. Παντως το οτι αναφερεται το ονομα του περιπαιχτικα στις ταινιες, σημαινει οτι πρεπει να ηταν αρκετα διασημος τη δεκαετια του 60 σε σημειο που να εχει μπει στην ομιλια της καθομιλουμενης, οπως θα λεγαμε σημερα "ποιος εισαι, ο Γιουρι Γκέλερ;" :) οι γονεις μυ παντως δεν γνωριζουν το επιθετο. Ξερετε εσεις κατι παραπανω;
 
Ο Άγγελος Τανάγρας (πραγματικό όνομα: Άγγελος Ευαγγελίδης, Αθήνα, 7 Μαρτίου 1877 - 5 Φεβρουαρίου 1971) ήταν Έλληνας ψυχοφυσιολόγος, ο ιδρυτής (1923) της πρώτης εταιρείας ψυχικών ερευνών στην Ελλάδα. Θεωρείται από πολλούς "πατέρας της ελληνικής παραψυχολογίας"...

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%86%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BF%CF%82_%CE%A4%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%82

Και εγώ πάντως σαν ένα από τα μεγαλύτερα μέντιουμ της Ελλάδας τον ήξερα.

Υ.Γ.: Αρκετά καλό άρθρο φαίνεται και αυτό...

http://www.newsbeast.gr/weekend/arthro/734937/ta-peiramata-tilepatheias-kai-allon-psuhikon-fainomenon-stin-ellada-tou-1923
 
Νομίζω ότι και ο Βέγγος στον πολυτεχνίτη και ερημοσπίτη έλεγε σε μια σκηνή " Αν είναι φαντάσματα δεν μπορώ να κάνω τίποτα, αστυφύλακας είμαι όχι ο Τανάγρας."
 
Σωστα! Ειχα δει προσφατα αυτη την ταινια και τη σκηνη αυτη :)

Οπως βλεπω στο αρθρο της βικι, ο ιδιος ειχε επιστημονικο ενδιαφερον για την παραψυχολογια και δεν ηταν μεντιουμ, αποκρυφιστής ή κανας μυστηριος τυπος. Οι αναφορες του ονοματος του στην καθομιλουμενη (πχ φαντασματα), πρεπει να αντιπροσωπευε το πώς τον αντιλαμβανοταν ο πολυς κοσμος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
O Άγγελος Τανάγρας ήταν σημαντικός λογοτέχνης και είναι κρίμα που περισσότερο ταυτίστηκε με την παραψυχολογία (κάτι αντίστοιχο με αυτόν ήταν και ο Arthur Conan Doyle μόνο που αυτόν τον θυμόμαστε για τον Σέρλοκ Χολμς). Αλλά ήταν πράγματι διάσημος, αφού τον θυμάμαι παρόλο που πέθανε όταν ήμουν μόλις 14 χρονών.

Στη βιβλιοθήκη του πατέρα μου υπήρχε τουλάχιστον ένα βιβλίο του το οποίο έχω διαβάσει " Η ανατίναξις του Φετχί Μπουλέντ και της κανονιοφόρου". Αθήνα, Φέξης, 1914." Αυτό δεν ήταν λογοτεχνικό αλλά ιστορικό και αναφερόταν σε δυό γεγονότα του Α' Βαλκανικού Πολέμου. Το Φετχί Μπουλέντ βυθίστηκε πρώτο, στη Θεσ/νίκη, και λίγο καιρό αργότερα η τουρκική κανονιοφόρος στο Αϊβαλί. Και τα δύο από ελληνικά τορπιλλοβόλα. Ο Τανάγρας σχετιζόταν με αυτά τα συμβάντα - ίσως ανήκε στο πλήρωμα του τορπιλλοβόλου 14 που βύθισε την κανονιοφόρο (η Wikipedia κάνει λάθος, δεν ήταν στο πεζικό αλλά στο ναυτικό και έφτασε μέχρι υποναύαρχος) διότι έγραψε και βιβλίο για την απελευθέρωση της Λέσβου. Ήξερα ακριβώς τι σχέση είχε, υποθέτω θα το ανέφερε στο βιβλίο, αλλά που να θυμάμαι 40και χρονια μετα?
 
@ elephadas: σωστά, αυτός ακριβώς ήταν ο Τανάγρας, και όντως είναι κρίμα που ταυτίστηκε ΜΟΝΟ με την παραψυχολογία στην Ελλάδα. Τέλος πάντων, ως μέντιουμ φαίνεται ότι ήταν αρκετά γνωστός, ιδιαίτερα στους κύκλους των πλουσίων που τους άρεσε, για να διασκεδάζουν την πλήξη τους, να οργανώνουν πνευματιστικές σεάνς, ενώ είχε επίσης και διάφορα γνωστά "ρετρό" μέντιουμ ως μαθητές, όπως π.χ. η Ελένη Κικίδου (ίσως οι ακόμα μεγαλύτεροι κ από μένα την έχετε ακουστά).
 
πολυ σωστα ολα να προσθεσω μονο οτι ο ταναγρας ειχα αποκλεισει κατηγορηματικα την οποιαδηποτε επικοινωνια των νεκρων με τους ζωντανους

το ειχε αναφερει σε συνεντευξη της η ελενη κικιδου

ενω σαν φημη υπηρχε το ακριβως αντιθετο
 
Το ονομα του Ταναγρα,το εχω ακουσει σε 2 - 3 Ελληνικες ταινιες του '60,συνηθως Κωμωδιες και με αναφορα σε Μεντιουμ,Παραψυχολογια,υπερφυσικο κλπ.
 
Στην ταινια Φιφης ο Αχτυπητος λεγεται "και τι ειμαι για να ξερω; Μεντιουμ του Τανάγρα;"
 
Στο "Ο φιλος μου ο Λευτερακης", ο Ηλιοπουλος ζηταει το φυλαχτο του με το Τιμιο Ξυλο. Τον ρωτανε τι το θελει, απανταει "Που να φωναζεις την αστυνομια για να αναλαβουν φαντασματα βρυκολακες και νεραιδες; Θα σου πουνε πηγαινε στον Ταναγρα"
 
Πίσω
Μπλουζα