Ποιο κουτί προτιμάτε?

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.999
Σκέφτηκα να κάνω ένα θέμα για να γράψουμε τις προτιμίσεις μας για το ποιο από τα κουτιά των παιχνιδιών από τις αγαπημένες μας κονσόλες μας άρεσε περισσότερο, μας βόλεψε, μας άντεξε κτλ.

Πήρα το Aladdin που βγήκε στις περισσότερες κονσόλες την εποχή εκείνη. Ξεκινάμε λοιπόν.

NES

Προβολή συνημμένου 102728

Master System

Προβολή συνημμένου 102734

SNES

Προβολή συνημμένου 102730

Mega Drive

Προβολή συνημμένου 102731

Game Boy

Προβολή συνημμένου 102732

Game Gear

Προβολή συνημμένου 102733

Προσωπικά είμαι μεταξύ των κουτιών του Master System και Mega Drive με κλίση προς το 2ο. Το μόνο που με χαλάει στο MD είναι ότι εσωτερικά το manual μπαίνει και βγαίνει δυσκολότερα από του MS. Στον αντίποδα το κουτί του MS όταν ανοιχτεί 180 μοίρες η ζελατίνα και το χάρτινο εξώφυλλο είναι επικίνδυνα να ξεχωρίσουν. Κουτί του NES δεν έχω ανοίξει οπότε και δεν ξέρω. Του Game Boy και SNES είναι οκ αλλά τα χάρτινα κουτιά γενικά χαλάνε εύκολά με το πέρασμα των χρόνων. Του Game Gear πάλι είναι δύσχρηστο. Όταν πας να ανοίξεις και να βγάλεις τη θήκη με το cartridge, δεν υπάρχει περίπτωση να μη πιαστεί το δάκτυλο σου ή η θήκη στην γλωττίδα που είναι για το κρέμασμα των κουτιών.
 
Του NES μου άρεσε περισσότερο και του mega drive.
 
Τα χαρτονενια κουτια χαλανε με τον καιρο οπως ειπες johnny (αμα δεν τα προσεχεις) και δεν προστατευουν καλα τα κασσετακια στις συγκρουσεις, ενω αυτα του Mega Drive και του Master System ειναι παρα πολυ ανθεκτικα(στα παιχνιδια του Master System που ειχα, χαλασαν οι κασσετες και τα κουτια ειναι ακομα μια χαρα :p ) . Βεβαια το χαρτονενιο ειναι αλλη φαση σε σχεση με ενα κομματι πλαστικο ειναι πιο "ζωντανο" :) .

Παλια θα σου ελεγα οτι προτιμουσα τα πλαστικα κουτια γιατι δεν παθαινουν τιποτα , τωρα που τα προσεχω θα σου πω οτι προτιμω τα χαρτινα :D (Snes και Gameboy)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όλες οι συσκευασίες είναι υπέροχες :cool:
 
Ajax87 είπε:
Τα χαρτονενια κουτια χαλανε με τον καιρο οπως ειπες johnny (αμα δεν τα προσεχεις) και δεν προστατευουν καλα τα κασσετακια στις συγκρουσεις, ενω αυτα του Mega Drive και του Master System ειναι παρα πολυ ανθεκτικα(στα παιχνιδια του Master System που ειχα, χαλασαν οι κασσετες και τα κουτια ειναι ακομα μια χαρα :p ) . Βεβαια το χαρτονενιο ειναι αλλη φαση σε σχεση με ενα κομματι πλαστικο ειναι πιο "ζωντανο" :) . Παλια θα σου ελεγα οτι προτιμουσα τα πλαστικα κουτια γιατι δεν παθαινουν τιποτα , τωρα που τα προσεχω θα σου πω οτι προτιμω τα χαρτινα :D (Snes και Gameboy)
Ναι αλλά δεν μπορείς να στριμώξεις πολλά χάρτινα κουτιά σε ένα ράφι χωρίς να στραπατσαριστούν. Επίσης τι γίνεται στην περίπτωση που υπάρχει υγρασία;

sephirothson είπε:
Όλες οι συσκευασίες είναι υπέροχες :cool:
Ναι, γιατί είναι ρετρό!!

Άσχετο αλλά όπως βλέπω τα παραπάνω Aladdin, προτιμώ τα artwork των NES και Game Boy :) .
 
ΝΕS για μενα γιατι πραγματικα λατρευω οσο λιγες αυτη την κονσολα.
 
johnny19818 είπε:
Ναι αλλά δεν μπορείς να στριμώξεις πολλά χάρτινα κουτιά σε ένα ράφwι χωρίς να στραπατσαριστούν. Επίσης τι γίνεται στην περίπτωση που υπάρχει υγρασία;


Δεν τα βαζεις σε στοιβα αλλα το ενα διπλα στο αλλο... τωρα στην περιπτωση της υγρασιας απλα προσπαθεις να την αποφυγεις... Το "ζωντανο" εχει και τα κακα του :p

Εγω εχω ελαχιστα κουτατα παιχνιδια αρα δεν εχω ψαξει αλλους τροπους αποθηκευσης. Αυτοι που εχουνε μεγαλες συλλογες σιγουρα θα εχουν και αλλα "μετρα" για την προφυλαξη των κουτιων!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οτι κουτακι εχει μπλε γραμματακια που γραφουν....
Sega.gif
"]
Sega.gif
[/url]
 
Oι συσκευασίες του Mega Drive και του Master System είναι οι αγαπημένες μου. Ειδικά του Master System που σχεδόν όλα έχουν αυτό το ωραίο pattern με τα τετραγωνάκια. Μου είναι πολύ ευχάριστο για τα μάτια μου και φέρνει πολλές αναμνήσεις. Δυστυχώς δεν έχω ούτε ένα παιχνίδι για το Master System παρόλο που είχα την κονσόλα από παλιά... Mου φαίνεται πως πρέπει να αποκτήσω μία έτσι για την συλλογή.

Μου θύμησες και κάτι ωραίο τώρα που είχα κάνει παλιά με το Sonic 1 όταν το είχα ακόμα στο Master System. Θα ποστάρω μόλις βγάλω φωτογραφία :)

Edit:

attachment.php


Είχα λοιπόν το κουτί του Transbot χωρίς όμως το παιχνίδι (για κάποιο λόγο που δεν θυμάμαι) και είχα και το Sonic, αλλά χωρίς κουτί. Έτσι λοιπόν σκέφτηκα να σχεδιάσω κάτι για εξώφυλλο του Sonic στο πίσω μέρος του χαρτιού από το κουτί του Transbot και να έχω το Sonic μέσα πια. Το αποτέλεσμα δεν ήταν και το καλύτερο αλλά ήμουν ακόμα μικρός τότε, 11 ή 12 χρονών. Ούτε καν σωστά υλικά δεν χρησιμοποίησα, βρήκα εκεί 2,3 διαφορετικά χρώματα στυλό και μετά σκέφτηκα να βάλω και κανένα μαρκαδόρο (αντί να τα χρωματίσω κανονικά όλα με μαρκαδόρο). Οτι νά ναι... ειδικά ο Sonic στο πλαϊνό μέρος είναι όλα τα λεφτά :p

Πάντως την έκανε την δουλειά του και όταν πούλησα το παιχνίδι είπα να κρατήσω το σχεδιάκι μιας και έκανα τόσο κόπο να το φτιάξω :) Πάντως θα ήταν καλύτερα αν απλά είχα αντιγράψει το κανονικό εξώφυλλο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Edit:

attachment.php


Είχα λοιπόν το κουτί του Transbot χωρίς όμως το παιχνίδι (για κάποιο λόγο που δεν θυμάμαι) και είχα και το Sonic, αλλά χωρίς κουτί. Έτσι λοιπόν σκέφτηκα να σχεδιάσω κάτι για εξώφυλλο του Sonic στο πίσω μέρος του χαρτιού από το κουτί του Transbot και να έχω το Sonic μέσα πια. Το αποτέλεσμα δεν ήταν και το καλύτερο αλλά ήμουν ακόμα μικρός τότε, 11 ή 12 χρονών. Ούτε καν σωστά υλικά δεν χρησιμοποίησα, βρήκα εκεί 2,3 διαφορετικά χρώματα στυλό και μετά σκέφτηκα να βάλω και κανένα μαρκαδόρο (αντί να τα χρωματίσω κανονικά όλα με μαρκαδόρο). Οτι νά ναι... ειδικά ο Sonic στο πλαϊνό μέρος είναι όλα τα λεφτά :p

Πάντως την έκανε την δουλειά του και όταν πούλησα το παιχνίδι είπα να κρατήσω το σχεδιάκι μιας και έκανα τόσο κόπο να το φτιάξω :) Πάντως θα ήταν καλύτερα αν απλά είχα αντιγράψει το κανονικό εξώφυλλο...
Ε όχι και δεν είναι το σχέδιο καλό. Δεν ξέρω αν είναι αποκλειστικά δική σου ζωγραφιά ή ξεπατικοτούρα (δε με ενδιαφέρει άλλωστε) πάντως ο Sonic είναι ολόιδιος με τον γνήσιο. Πολύ καλό, μπράβο! Η αλήθεια είναι ότι τα κουτιά της Sega με αυτό το καρώ είναι πολύ ρετρό!! Ένα παραπάνω αυτά του Master System. Αν και το MS2 το μίσησα τότε, καθώς σιχαίνομαι το design του, ένα MS1 δε θα με χαλούσε να έχω.
 
Imgema είπε:
Μου θύμησες και κάτι ωραίο τώρα που είχα κάνει παλιά με το Sonic 1 όταν το είχα ακόμα στο Master System. Θα ποστάρω μόλις βγάλω φωτογραφία :)
Edit:

attachment.php


.
Aπλα... :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:
 
@Imgema Τασο παρα πολυ ωραιο το σκιτσο! Και ο Σονικ στο πλαϊ μπορω να πω οτι εχει αποψη :p .
 
Ο DR Willy είναι αυτός μαζί με το Sonic??
 
Πάντως, το αγαπημένο μου box είναι αυτό

sonic_box_eu.jpg


Θυμάμαι παλιά που έβλεπα αυτήν την εικονα σε διάφορα διαφημιστικά και καταλόγους... το ήθελα τόσο πολύ που δεν χόρταινα να την βλέπω. Ο σχεδιασμός του Sonic είναι εξαιρετικός εδώ, οι γραφίστες είχαν κάνει εκπληκτική δουλειά. Και μαζί με το MD logo (το οποίο επίσης μου αρέσει), το pattern με τα τετραγωνάκια χαμηλά και το "16-BIT CARTRIDGE" κάνουν έναν φοβερό συνδυασμό που πιο "early 90's Mega Drive" δεν γίνεται :p

Ποτέ όμως δεν έτυχε να το αποκτήσω, ακόμα και όταν αγόρασα το MD αρκετό καιρό μετά. Πρόσφατα αγόρασα το παιχνίδι από ένα retro-μάγαζο μόνο και μόνο για τις αναμνήσεις που συνοδεύουν το boxart.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα