Πολυκυκλωματιστής

V.I.Smirnov

RetroMaNiaC
Joined
10 Μάρ 2010
Μηνύματα
552
Αντιδράσεις
107
Απ ότι έχω δει, πολλοί θαμώνες του retromaniax έχουν κλίση στις ηλεκτρονικές κατασκευές,

κάποιοι μάλιστα από την παιδική τους ηλικία.

Επ αυτού, υπήρχε ένα "παιχνίδι" που φιλοδοξούσε να καταστήσει τους ενθουσιώδεις με τα ηλεκτρονικά

ηλεκτρονικούς αξιώσεων ή τουλάχιστον να τους δώσει αυτή την ψευδαίσθηση - και κατά τη γνώμη μου

τα κατάφερνε πολύ καλά.

Το παιχνίδι αυτό λεγόταν "Πολυκυκλωματιστής".

Μάλλον κανείς σας δεν θα το πρόλαβε αλλιώς θα είχε ήδη μνημονευτεί.

Η αλήθεια είναι ότι δεν το είχε κανείς από τους τότε συνομίληκούς μου,

δεν το είχα δει να πωλείται πουθενά, ούτε να διαφημίζεται κάπου.

Συμπεραίνω ότι μάλλον πρέπει να κυκλοφόρησε τη δεκαετία του '70.

Το παιχνίδι αυτό ήταν μια - ας πούμε - "πλακέτα" με δυο τρανσίστορ, πηνίο και μετασχηματιστή,

ασύνδετα μεταξύ τους, καθώς και ένα πλήθος από συσταλμένα ελατήρια, προσαρμοσμένα στην "πλακέτα" αυτή.

Οι διαστάσεις της "πλακέτας" ήταν όσο περίπου ένα επιτραπέζιο παιχνίδι της εποχής και φτιαγμένη από χαρτόνι.

Στη συσκευασία περιέχονταν μέσα σε θήκες και κουτάκια ένα πλήθος από κοινά ηλεκτρονικά :

αντιστάσεις και πυκνωτές διαφόρων τιμών, δίοδοι, τμήματα καλωδίων, ένα μεγάφωνο κ.α.

Δινόταν και ένα βιβλίο-manual με στοιχειώδη θεωρία και ένα μεγάλο πλήθος με σχεδιαγράμματα κυκλωμάτων.

Ο χρήστης διάλεγε το κύκλωμα που ήθελε και ακολουθώντας απλές οδηγίες το έφτιαχνε εύκολα,

συνδέοντας απλώς τα παρεχόμενα εξαρτήματα στην πλακέτα, κατόπιν δε πειραματιζόταν κάνοντας

διάφορες αλλαγές. Ήταν μια πολύ απλή ιδέα αλλά συνάμα έξυπνη και δημιουργική.

Τα ελατήρια χρησίμευαν για να συνδέουν τα στοιχεία αφού δεν γινόταν μόνιμη κόλληση με κολλητήρι.

Π.χ. δύο αντιστάσεις συνδέονταν μεταξύ τους προσαρμόζοντας τα άκρα τους στις σπείρες του ελατηρίου

(το ελατήριο όντας σε συστολή έκλεινε και τις συγκρατούσε).

Τα κυκλώματα ήταν πάρα πολλά : ταλαντωτές, φωτορυθμικά, ανιχνευτές, συναγερμοί, ραδιόφωνα ΑΜ, πομποί (!! ) κ.λ.π.

Το manual ήταν γραμμένο κάπως σε μια απλοποιημένη καθαρεύουσα και διανθισμένο με πολύ χιούμορ και ενθουσιασμό.

Το παιχνίδι αυτό κυκλοφόρησε, αν θυμάμαι καλά, σε τρία μοντέλα που διέφεραν στο μέγεθος,

δηλ. στην ποσότητα των παρεχόμενων ηλεκτρονικών - και άρα και στο πλήθος και την πολυπλοκότητα

των εφικτών κυκλωμάτων. Το μεγαλύτερο μοντέλο ήταν ο "πολυκυκλωματιστής 1002" ενώ υπήρχαν και

οι 501Α και 501Β.

Όπως ανέφερα παραπάνω, ο "πολυκυκλωματιστής" δεν κυκλοφορούσε ήδη πουθενά όταν ήμουν μικρός,

Είχα όμως την τύχη να βρεθεί το μοντέλο 1002 στα χέρια μου όταν ήμουν στην 5η δημοτικού,

μού τον έδωσε ένας εξάδελφος κατά 15 χρόνια μεγαλύτερός μου.

Δεν θα περιγράψω τι έκανα με αυτόν - οι φίλοι του είδους μπορούν να το φανταστούν.

Αφού δοκίμασα ότι ήταν δυνατόν (μέχρι και παρεμβολές σε γειτονικά ραδιόφωνα),

τον χάρισα σε έναν τότε φίλο που μου τον ζήτησε μου και τώρα παραμένει μιαν ακόμη παιδική ανάμνηση.

Πήγαινα ήδη στη β' γυμνασίου, ο χρόνος μου ήταν πιο περιορισμένος και το ενδιαφέρον μου είχε στραφεί αλλού.

Πρόσφατα, αναζητώντας πληροφορίες, βρήκα να μνημονεύεται μονάχα σε ένα forum ηλεκτρονικών,

(απ' όπου πήρα την απόφαση να γράψω και στο retromaniax λίγα λόγια) :

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=49790

Εκεί μάλιστα κάποιος δείχνει και μια, ας πούμε, σύγχρονη παραλλαγή του, πολύ πιο εξελιγμένη :

https://www.quasarelectronics.co.uk/Item/500-in-1-electronic-project-lab-maxitronix-elenco-mx-909

Μαζί με τα τότε λιγοστά περιοδικά για κατασκευές ("μικρός επιστήμονας" κλπ) ήταν από τα πιο δημιουργικά

παιχνίδια της εποχής του και οδήγησε κάποια ανήσυχα πνεύματα να γίνουν να γίνουν επαγγελματίες ή

ερασιτέχνες ηλεκτρονικοί.

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρωτοποριακο για την εποχή του!!!

:)
 
Πίσω
Μπλουζα