Πολύ παλιά βιβλία Δημοτικού

Kambia

Retired Admin
Joined
11 Ιαν 2008
Μηνύματα
13.665
Αντιδράσεις
1.382
Οι παρακατω φωτογραφιες ειναι απο το Εθνικο μουσειο Εκπαιδευσης που βρισκεται στην Βεροια

Προκειται για πολυ παλια βιβλια που διδασκονταν οι μαθητες στο δημοτικο

fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


Υγ1. Οι φωτογραφιες ΔΕΝ ειναι δικες μου αλλα ανήκουν στη χρηστη Katerina και την ευχαριστω πολυ

Υγ2. Τσαλκ πρεπει να πας και να βγαλεις φωτογραφιες
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάμπια μου μ΄ έστειλες αδιάβαστη... :bow:

Ξέρεις πόσο καιρό ψάχνω να βρω το αναγνωστικό με την κουκουβάγια;;; :happyjump: :happyjump: :happyjump:

Σχεδόν δεν πίστευα πως θα υπάρχει κάπου!!!

Μπράβο!!!! :cheers:

Thanks, thanks, thanks, thanks, thanks!!!

:thumbup:

Δώσε πληροφορίες αν θες για την έκθεση.

Είναι μόνιμη;; (μάλλον... χαζή ερώτηση... :p )

Πως πάνε;; Διεύθυνση;;

Μπορεί κανείς να βρει αντίγραφα των βιβλίων;;;

Πληροφορίες επικοινωνίας;; :xm:
 
Λοιπον η εκθεση ειναι μονιμη και βρίσκεται σε χωρο του πρώην Στρατοπέδου της Βαρβάρας στη Βέροια.

Διευθυνση - πληροφοριες

Χώρος Πανεπιστημίου - Αγία Βαρβάρα

Βέροια

Ημαθία

Ελλάδα

59100

Mail syn@synidisi.gr

Τηλ. 23310 91590

Υπαρχει και ιστοσελιδα http://www.nmedu.gr

picture.php
 
Τέλεια!!!

Θα ρωτήσω μήπως μπορούν να μας στείλουν υλικό!!! :D
 
Θεικά βιβλίο !

Θα πέθαινα από περιέργεια να τα ξεφύλιζα.

Ιδίως το εξώφυλο της Ιστορίας του 1938 τα σπάει !
 
...πλακα πλακα μ αυτα τα βιβλια γενιες και γενιες θεωρουταν "γραμματιζουμενοι" αποφοιτοι δημοτικου..οχι για τις δυσκολιες που υπηρχαν να τελειωσει καποιος το σχολειο,αλλα επειδη τα βιβλια (και πανω απο ολα οι δασκαλοι)δεν εχουν σχεση με τις σημερινες αηδιες...
 
don dokken είπε:
...πλακα πλακα μ αυτα τα βιβλια γενιες και γενιες θεωρουταν "γραμματιζουμενοι" αποφοιτοι δημοτικου..οχι για τις δυσκολιες που υπηρχαν να τελειωσει καποιος το σχολειο,αλλα επειδη τα βιβλια (και πανω απο ολα οι δασκαλοι)δεν εχουν σχεση με τις σημερινες αηδιες...
Don πες το ψεμματα!!! Τοτε μπορεινα ηταν πολυ λιγοτερος ο ογκος της υλης των βιβλιων αλλα μαθαιναν τα πιο σημαντικα και θα ελεγα αυτα που επρεπε, ενω τωρα τα εχουν κανει τοσο χαλια που πρεπει να εισαι καθηγτης για να τα καταλαβεις... :banghead: :banghead:
 
Μπράβο ωραίες φωτογραφίες. Όποιος θέλει έχουμε αρκετά και στη συλλογή της βιβλιοθήκης που δουλεύω. Exetlaios εχουμε κι αυτό που θες!!!! :)

Δεν ήξερα καν για την έκθεση αυτή. Πανέμορφη δουλειά!!!
 
ευχαριστουμε πολυ Ναταλι για τις φωτογραφιες και τις πληροφοριες για το μουσειο!!
 
Μπα, εγώ καθόλου δεν εντυπωσιάζομαι.

Η μεγάλη βιβλιοθήκη στο σπίτι έβριθε (και) από βιβλία τέτοιου είδους.

Μεγάλωσα ξεφυλλίζοντας και διαβάζοντάς τα.

Ακόμα και τώρα έχουν απομείνει κάμποσα.

Να, τα παρακάτω είναι τα μαθηματικά που διδάσκονταν στο γυμνάσιο (εκδόσεις του '49-51) :

2011-10-05 13-01-12.156.jpg

2011-10-05 13-06-04.429.jpg

2011-10-05 13-03-26.440.jpg

Τα δύο παρακάτω είναι του 1940 :

2011-10-05 13-11-35.559.jpg

Όπως βλέπετε, πάνω απο 60 χρόνια μετά, είναι "κομπλέ" με τα λυσσάρια τους και αποτελούν άριστο εκπαιδευτικό υλικό.

Τα παραπάνω βιβλία έχουν ανατυπωθεί και κυκλοφορούν και σήμερα.

Στη Θεσ/νίκη τα έχω δει σε τουλάχιστον ένα βιβλιοπωλείο (για τα λυσσάρια όμως δεν ξέρω).

Και αφού μιλάμε για παλιά, να και μια γεωγραφία που βρήκα σκαλίζοντας πιο ψηλά:

2011-10-05 13-37-31.045.jpg

Η έκδοσή της ανάγεται πριν το 1890.

Στα ψηλά ράφια πρέπει να υπάρχουν κι άλλα ακόμη παλιότερα αλλά που να ψάχνω τώρα....

Εδώ, θέλω να προσθέσω ότι ο ΟEΔΒ τύπωσε κατά καιρούς βιβλία που δεν διανεμήθηκαν ευρέως και αφορούσαν ειδικά θέματα.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα ογκώδες βιβλίο (εκατοντάδες σελίδες) που περιείχε έργα ζωγραφικής

και λογοτεχνίας (πεζά & ποιήματα) μαθητών οι οποίοι είχαν λάβει μέρος σε διαγωνισμούς του υπουργείου.

Ήταν κάτι σαν λεύκωμα με τα έργα των παιδιών.

Ήμουν πολύ μικρός και τα κείμενα δεν μου έλεγαν τίποτε αλλά οι ζωγραφιές ήταν πραγματικά εντυπωσιακές

και τις χάζευα με τις ώρες (ήταν και πάρα πολλές). Δεν ξέρω τι το κάναμε δυστυχώς.

Tα παρακάτω είναι από τέτοιες ειδικές εκδόσεις.

2011-10-05 13-29-48.216.jpg

2011-10-05 14-27-16.083.jpg

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
V.I.Smirnov είπε:
Μπα, εγώ καθόλου δεν εντυπωσιάζομαι.
Ας αναγνώριζες τουλάχιστον την προσπάθεια και το μεράκι όλων όσοι ασχολήθηκαν με αυτό το εγχείρημα. Credit από μένα επίσης και σε όλους όσοι αποφάσισαν να χαρίσουν / παραχωρήσουν αυτά τα βιβλία αντί να τα αφήσουν να σκονίζονται σε κάποια βιβλιοθήκη.
 
caprice είπε:
Ας αναγνώριζες τουλάχιστον την προσπάθεια και το μεράκι όλων όσοι ασχολήθηκαν με αυτό το εγχείρημα. Credit από μένα επίσης και σε όλους όσοι αποφάσισαν να χαρίσουν / παραχωρήσουν αυτά τα βιβλία αντί να τα αφήσουν να σκονίζονται σε κάποια βιβλιοθήκη.

Έτερον, εκάτερον.

Το ότι δεν εντυπωσιάζομαι δεν σημαίνει ότι απαξιώνω - φυσικά και κάνουν καλά όσοι τα συγκεντρώνουν ή τα παραχωρούν σε συλλογές.

Πλην όμως, ΔΕΝ θεωρώ σημαντικό την έκθεσή τους σε βιβλιοθήκες ή μουσεία, καθόλου μάλιστα :

μου φαίνεται το ίδιο ανούσιο όσο και το να σαπίζουν ξεχασμένα σε ντουλάπια ή στα ψηλά ράφια κάποιας βιβλιοθήκης.


Το πραγματικά σημαντικό και ουσιαστικό είναι η ανατύπωση και επανακυκλοφορία τους.



Εκεί πρέπει να στραφούν οι προσπάθειες διότι μόνον έτσι γίνονται πραγματικά διαθέσιμα στο κοινό και μπορεί να ωφεληθεί κόσμος από αυτά.

Δεδομένου ότι αποτελούν ακόμη και σήμερα άριστο εκπαιδευτικό υλικό και υπάρχει αγοραστικό κοινό που τα αναζητά,

η επανακυκλοφορία τους δικαιολογείται εκπαιδευτικά και έχει οικονομικό έρεισμα.

Εξάλλου πολλοί από σας θα ξέρετε ότι τα ανθολόγια και αρκετά αναγνωστικά κυκλοφορούν ανατυπωμένα εδώ και πολύ καιρό.

Το ίδιο και η "Διάπλασις των παίδων", το παλαιό περιοδικό του Ξενόπουλου.

Όποιος ενδιαφέρεται πραγματικά πρέπει να στραφεί εκεί λοιπόν (ψηφιοποίηση και επανεκδόσεις) κι όχι να κάνει εκθέματα ή συλλογές για τα μάτια.

Επισημαίνω πάλι μιας και είναι λιγότερο γνωστό ότι και τα βιβλία των μαθηματικών που έδειξα νωρίτερα

κυκλοφορούν επίσης ανατυπωμένα (για τις λύσεις τους δεν ξέρω).

[edit] Μεταφέρθηκε το 2μισό του μηνύματος στο κατάλληλο θέμα [edit]

-

2011-10-06 02-47-48.887.jpg

2011-10-06 02-52-44.211.jpg

2011-10-06 02-57-25.687.jpg

2011-10-06 02-59-42.925.jpg

2011-10-06 03-00-40.434.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα ΕΛΤΑ κυκλοφόρησαν σειρά γραμματοσήμων με τις απεικονίσεις παλιών αναγνωστικών.

7_2011_fyllaraki_anagnostika.jpg
 
Πολύ όμορφα τα γραμματόσημα! Ευχαριστούμε για την πληροφορία, θα πάω να τα ψάξω!
 
Πολύ καλό υλικό! Θα ήθελα να έβλεπα την γεωγραφία της Ελλάδας το 1928 τότε που δεν ήταν όλα τα διαμερίσματα όπως τα ξέρουμε σήμερα. Πραγματικά θα μου άρεσε πολύ να επισκεφθώ το μουσείο με γονείς και παππούδες να δω τι θυμούνται...
 
Μακαρι να ειχα κρατησει τα παλια βιβλια του δημοτικου.....
 
Πίσω
Μπλουζα