Προβληματικός (;) +3

cyberknight

RetroActive
Joined
1 Mαϊ 2009
Μηνύματα
220
Αντιδράσεις
8
Λοιπόν θα ήθελα τα φώτα σας σύντροφοι. Έχω έναν +3 ο οποίος μετά από μάλλον δικό μου λάθος μου εμφανίζει μόνο μια μαύρη οθόνη με πράσινο border. Η όλη κατάσταση εμφανίστηκε όταν του συνέδεσα εξωτερικο 3 1/2" drive. Μήπως γνωρίζει κανείς τι έχει καεί ; :help:
 
To drive to έβγαλες?
 
Δυστυχώς μόλις το δοκίμασα, όπως και το να βγάλω τελείως το πληκτρολόγιο. Τζίφος. Μου κάνει ακριβώς το ίδιο.
 
H συνδεση 3.5 drive στον αιρετικο :) +3 δεν ειναι απλη υποθεση.

Ακολουθησες αυτη την συνδεσμολογια?

Δυστυχως οπως ξερεις, αστοχιες πανω στο edge connector μπορουν να καψουν οτιδηποτε...
 
Ακολούθησα την συνδεσμολογία και το περίεργο είναι πως δούλευε μια χαρά το εξωτερικό για 1 - 2 ημέρες και μετά πούφ !!!
 
Δοκίμασα τώρα από έναν άλλο disabled +3 που είχα να αλλάξω τον Ζ80 αλλά μου κάνει ακριβώς το ίδιο.
 
Τσέκαρε τις ασφάλειες μέσα στο τροδοτικό του +3
 
Ευχαριστώ για το update φίλε krhtikos αλλά έχω δύο τροφοδοτικά και μου κάνει το ίδιο και με τα δύο γι'αυτό με έχει τρελάνει :(
 
αν ηταν cpc δεν θα ειχε προβληματα...το προσθαφερεσες με ανοικτο τον υπολογιστη?
 
Δυστηχώς τα edge connectors έχουν την τάση να ξεκάνουν RAM/ROM. Είχα χαλάσει τη ROM σ' ένα cpc6128 με βραχυκύκλωμα στο edge connector και μου έβγαζε πράσινη οθόνη με μαύρο border (!!!!)
 
Τότε έχει καεί μια απο τις RAM.

Αλλάζεις IC3 , IC4.... Βάλτα και σε βάσεις να αλλάζουν ποιό εύκολα στο μέλλον!

Αφού θα μπείς στον κόπο κάνε το ίδιο και για τα IC5 IC6
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα