Προβλημα με Samsung PVR

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.883
Αντιδράσεις
3.865
Πηρα προσφατα το Samsung STB-E7500 απο Αγγλια,ενα PVR με σκληρο δισκο για εγγραφη προγραμματων απο την τηλεοραση ,οταν εφυγε απο τον πωλητη-καταστημα δουλευε οκ οταν εφτασε σε μενα νεκρο ,δεν δινει ρευμα ,δεν αναβει καμμια γραμμη στην οθονη του.

Το πηγα σε εναν και δεν το αναλαμβανει ,anyway ειπα να δοκιμασω και εδω μην παρω καμμια ιδεα τυπου κουνα αυτο ,σφιξε αυτο ,lol.
Mεσα η συσκευη φαινεται πεντακαθαρη οπως δειχνουν και οι φωτο μου απο κατω.

Το περιεργο ειναι οτι τον πιστευω οτι δουλευε κανονικα πριν φυγει αλλιως δεν θα ασχολιομουνα ,θα ελεγα σκαρτο μηχανημα αλλα στο ταξιδι τι να επαθε;;
Και αν επαθε θα φαινοταν κατι.
Παντως το refund το πηρα κοιταω μπας και σωσω και το μηχανακι.


IMG_20240110_123438.jpg

IMG_20240110_123514.jpg

IMG_20240110_123525.jpg

IMG_20240110_123536.jpg

IMG_20240110_124043.jpg

Eδω ξεκουμπωσα το φισακι ρευματος και το ξανακουμπωσα χωρις αποτελεσμα.

IMG_20240110_124208.jpg
 
Ξεκινα με τα βασικα:

Μετρα οτι εχεις 230v στο βυσμα που παει στην πλακετα του τροφοδοτικου.
Δοκιμασε με αποσυνδεδεμενο τον δισκο.
Ελεγξε οπτικα ολες τις θυρες, ειδικα την usb. Αν εχουν στραβωσει pins μεσα στο βυσμα μπορει να βραχυκυκλωνει.

Νομιζω οτι εισαι εξαιρετικα τυχερος για το συγκεκριμενο εχει πολυ πληροφορια πανω στην πλακετες.

Ελεγξε τις τασεις που ερχονται απο το τροφοδοτικο, συμφωνα με τις τιμες που εχει εδω:

1.jpg

Ελεγξε τις τασεις που πανε απο το motherboard στο front panel συμφωνα με τις τιμες που εχει εδω:

2.jpg
 
Thnx man ,θα δοκιμασω τα παρακατω ευκολα για αρχη μιας και στις μετρησεις και εγω δεν το'χω και τα εργαλεια δεν εχω.
Ιδιως με το πορτακι του usb που μου ηρθε τελειως loose ισως να παιζει κατι.
Δοκιμασε με αποσυνδεδεμενο τον δισκο.
Ελεγξε οπτικα ολες τις θυρες, ειδικα την usb. Αν εχουν στραβωσει pins μεσα στο βυσμα μπορει να βραχυκυκλωνει.
Αν εψαχνα καινουργιο καλωδιο τροφοδοσιας λες να επαιζε ρολο ,βλεπω οτι γραφει ενα νουμερο πανω και ειναι ευκολα να αλλαχτει με κουμπωμα ξεκουμπωμα.
Ισως ενα με ευρωπαικη πριζα.
 
Thnx man ,θα δοκιμασω τα παρακατω ευκολα για αρχη μιας και στις μετρησεις και εγω δεν το'χω και τα εργαλεια δεν εχω.

Δεν νοείται να μην εχεις πολυμετρο. Παρεχεται δωρεαν με καθε συνδρομη στο retromaniax.gr :eviltongue::diablotin:

Ιδιως με το πορτακι του usb που μου ηρθε τελειως loose ισως να παιζει κατι.

Αν μπορεις να βγαλεις μια καθαρη φωτογραφια μεσα στην usb θυρα, ισως να δουμε κατι.

Αν εψαχνα καινουργιο καλωδιο τροφοδοσιας λες να επαιζε ρολο ,βλεπω οτι γραφει ενα νουμερο πανω και ειναι ευκολα να αλλαχτει με κουμπωμα ξεκουμπωμα.
Ισως ενα με ευρωπαικη πριζα.

Πιθανοτατα οχι. Πριν χαλασεις χρονο και χρημα για καλωδια, παρε ενα πολυμετρο.
 
Δεν νοείται να μην εχεις πολυμετρο. Παρεχεται δωρεαν με καθε συνδρομη στο retromaniax.gr :eviltongue::diablotin:
ΧΑΧΑ
Αν μπορεις να βγαλεις μια καθαρη φωτογραφια μεσα στην usb θυρα, ισως να δουμε κατι.
Will do!

Πιθανοτατα οχι. Πριν χαλασεις χρονο και χρημα για καλωδια, παρε ενα πολυμετρο.
Θα παρω αλλα μετα θελω μαθηματα. :biglaugh:
 
Μηπως εχει καμια ασφαλεια πουθενα και απλα εχει πεσει?
 
Λες;
Που να κοιταξω η τουλαχιστον τι να κοιταξω ,πως μοιαζει;
 
Σαν λαμπακι. Γυαλινο εξαρτημα ειναι
 
Α οκ έλεγα μήν είναι ασφάλεια και να θέλει σήκωμα,είναι λαμπάκι ασφάλεια που θα χει καεί.
 
Ok θα το ανοίξω και αυτό.
 
Tα εκανα ολα μονο το πολυμετρο μου εμεινε και μετα το πολυμετρο τι;
Θα πρεπει να παρω κολλητηρι;
Τωρα στα γεραματα μαθε γερο γραμματα;
Αν και εχω κολλητηρι anyway ..

Ασφαλεια μου ειπε ο Wally ασφαλεια αλλαξα.
3 amber εγραφε της εχωσα μια 5αρα που ειχα προχειρη απο αλλη πριζα .
Αφου δεν ακουσα τσαφ ,πουφ ,μπαμ ,ολα οκ και τουλαχιστον εμαθα οτι οι UK πριζες εχουν μεσα ασφαλεια, χρησιμο για το μελλον.

IMG_20240111_205853.jpg

Δεν αλλαξε κατι ,ιδιο αποτελεσμα.
2η προσπαθεια αποσυνδεση HDD.

IMG_20240111_211624.jpg

Τα εβγαλα τα δυο καλωδια το κοκκινο και το τρικολορε τιποτα ..

Μετα οι usb ,η μπροστα φανηκε οκ ,η πισω δυσκολευοταν λιγο στο να της βαλω ενα usb stick αλλα δειτε και εσεις τις φωτο μην δειτε τιποτα παραξενο.


IMG_20240111_210945.jpg

IMG_20240111_212911.jpg
 
Tα εκανα ολα μονο το πολυμετρο μου εμεινε και μετα το πολυμετρο τι;
Θα πρεπει να παρω κολλητηρι;

Το τελευταιο πρωτο θες να κανεις. Μετρα παιδακι μου μηπως βγαλουμε καμια ακρη.

Ασφαλεια μου ειπε ο Wally ασφαλεια αλλαξα.

Επρεπε απλα να την ελεγξεις με το πολυμετρο, που το αποφευγεις οπως ο διαολος το λιβανι. :devilish:

η μπροστα φανηκε οκ
Απο την φωτογραφια δεν μπορει να βγει συμπερασματα. Αν δεις την κατω, εχει 4 μεταλλικα ελασματα κατω απο το πλαστικο. Δεν πρεπει να ακουμπανε μεταξυ τους.
 
Θα παρω πολυμετρο και θα επανελθω λιαν συντομως .
Θα κοιταξω και τα ελασματα.
 
Με προσοχη! Μην γινεις αμπαζουρ
 
Πίσω
Μπλουζα