Προβλημα με sega master system 2

mania3891

RetroN00b
Joined
2 Mαϊ 2010
Μηνύματα
6
Αντιδράσεις
0
Καλησπερα.Βρηκα ενα παλιο master system 2 το οποιο δεν εχει μετασχηματιστη.Δοκιμασα καποιον δικο μου απο αλλη παλια κονσολα και δεν δινει καθολου ρευμα.

Γνωριζει κανεις τι μετασχηματιστη πρεπει να παρω για να λειτουργησει και αν μπορω να βρω καποιον σε μαγαζι ηλεκτρονικων?

Ευχαριστω
 
9V DC 1.2A center negative αλλα οταν παω σπιτι θα προσπαθησω να ανεβασω φωτο του psu
 
δηλαδή πήρες απλά ένα μετασχηματιστή και δοκίμασες; ΛΟΛ
 
Δεν ξέρω και πολλά από ηλεκτρικά, αλλά μήπως υπάρχει περίπτωση και να κάηκε το Master System με τον ξένο μετασχηματιστή...?

Ελπίζω να την γλύτωσε...
 
Δυστυχώς υπάρχει περίπτωση ναι.. :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Αν εβαλες ΠΟΛΥ περισσοτερα βολτ, για πολυ ωρα.

Αλλα ακομα και αναποδη πολικοτητα να εβαλες και 12βολτ να εβαλες,

δεν καιγεται ευκολα, πρεπει να το πας στα ορια για να καει.
 
9volt εβαλα αλλα 1.3Α.

Τωρα που βλεπω το master system απο κατω αναφερει

DC9V 500mA.
 
Εντάξει τότε δεν υπάρχει θέμα. Άμα υπάρχει και ίδια πολικότητα κανονικά θα έπρεπε να δουλέψει με το τροφοδοτικό που έβαλες...
 
Μαλλον εβαλες αναποδη πολικοτητα.

Το προβλημα ειναι οτι δεν εχει και καποιο λαμπακι, να δεις αν δουλευει...
 
Χαζή η παρατήρησή μου (αλλά θα την πω :p ), αλλά όσο είχες μετασχηματιστή πάνω, και ήταν ανοιχτό, το έψαξες το κανάλι; Επειδή έχει ξανατύχει σε γνωστό μου...
 
Δεν εχει λαμπακι κι αυτο δεν βοηθαει καθολου.Καλα,ενα λαμπακι θα τους στοιχιζε πολυ τους καβουρες?lol

Το καναλι ναι το εψαξα.Εχω και το nes διπλα το οποιο παιζει κανονικα και αν δεν κανω λαθος ειναι το ιδιο καναλι.
 
Μην εισαι και σιγουρος οτι ειναι στην ιδια συχνοτητα.

Εχουν και διακοπτη ρυθμισης συχνοτητας.

Λοιπον ξαναβαλε τον μετασχηματιστη και ξαναψαξε ολες τις συχνοτητες.
 
mania3891 είπε:
Δεν εχει λαμπακι κι αυτο δεν βοηθαει καθολου.Καλα,ενα λαμπακι θα τους στοιχιζε πολυ τους καβουρες?lolΤο καναλι ναι το εψαξα.Εχω και το nes διπλα το οποιο παιζει κανονικα και αν δεν κανω λαθος ειναι το ιδιο καναλι.
Ειδικά στο MS2 πάλι καλά να λες που του βάλαν και θύρα 2ου χειριστηρίου... :rofl:
 
Τις συχνοτητες τις εχω ψαξει ολες.Μονο στο c36 δεν κανει νερα και καθαριζει η εικονα.Ρευμα δινει τελικα.Στο c36,δινει μια εικονα ασπρομαυρη,ψιλοκαθαρη,χωρις νερα,αλλα ειναι μονοενα φοντο ασπρομαυρο.Τιποτα αλλο.Οταν κλεινω τον διακοπτη του master system,η οθονη γεμιζει νερα και κανει θορυβο σαν να μην εχει κεραια.Το ανοιγω,ξανα το ιδο φοντο.

Δεν ξερω τι παιζει.

Το εχω δοκιμασει σε 3 τηλεορασεις,καινουρια,παλια απ ολα.

Μια ερωτηση μπορει και χαζη.Τα 1300Α που ειναι ο μετασχηματιστης μπορει να παιζουν καποιον ρολο?

Αν καποιος εχει master system και μπορει να δει τον μετασχηματιστη του να με βοηθησει,ευχαριστω.
 
Τα ampere δεν έχουν σημασία και να είναι περισσότερα. Όσα χρειάζεται το κύκλωμα παίρνει.

Την πολικότητα τσέκαρε (την έχει πάνω το αυτοκόλλητο του τροφοδοτικού). Σιγουρέψου πως είναι ίδια και στους 2.
 
εχω καιρο να το δοκιμασω ,αλλα εμενα δουλευε κανονικα στα dc9v στα 500mA,τωρα για πολικοτητα δεν θυμαμαι,παντως τωρα ο μετασχηματιστης ειναι στο -,+(μετα το ms 2 το χα ρυθμισει σε gameboy),αυτα απο μενα.
 
Το θεμα λυθηκε τελικα,αγορασα καινουριο μετασχηματιστη και επιτελους δουλεψε.

Το μονο προβλημα τωρα ειναι οτι δουλευει αψογα στην hdtv μου,αλλα σε 2 crt που το δοκιμασα,δεν εχει ηχο.Η εικονα μια χαρα ομως.

Ευχαριστω ολους σας για τις απαντησεις.
 
Πίσω
Μπλουζα