Προσκλητήριο Στη Μάνα - 1979

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.280
Αντιδράσεις
49.022
Κοινωνική ταινία του 1979 παραγωγής Μαίρη Πάρις , σε σκηνοθεσία Παντελή Σκρουμπέλου , σενάριο Μέλπως Ζαρόκωστα και μουσική Γιάννη Κάραλη. Πρωταγωνιστούν η Μαίρη Χρονοπούλου , ο Μάκης Ρευματάς , ο Φράνκο Αλφόνσο κ.α.


Υπόθεση : Ένας έφηβος παραμελημένος από τους γονείς του καταφεύγει σε διάφορα τεχνάσματα για να επανακερδίσει το ενδιαφέρον τους...

 


[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]

 


Οι τίτλοι της ταινίας.


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμπαθητική ταινία, αλλά μου φάνηκε λιγάκι αφελές το σενάριο...
 
Δεν τη θυμάμαι καθόλου. Νομίζω ότι είναι μια κλασσική προσπάθεια δημιουργίας ποιοτικού σινεμά υπό ξέχειλο εμπορικό πρίσμα, όπως έκανε γενικά ο σκηνοθέτης στις λίγες του δημιουργίες.

Ες αύριον περισσότερα!
 
Έχω δει την ταινία, πολύ συμπαθητικός ο μικρός Φράνκο Αλφόνσο που υποδύεται το γιο της Μαιρης Χρονοπούλου. Δεν είναι έφηβος στην ταινία...
 
BETTY BOOP είπε:
Έχω δει την ταινία, πολύ συμπαθητικός ο μικρός Φράνκο Αλφόνσο που υποδύεται το γιο της Μαιρης Χρονοπούλου. Δεν είναι έφηβος στην ταινία...
Νομίζω ότι ο μικρός είναι ο Θανάσης Αλφόνσο και όχι ο Φράνκο Αλφόνσο. Εννοώ τον χοντρό ηθοποιό που έπαιζε μαζί με τον Μάρκο Σεφερλή. Είναι και κουμπάρος του.

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%98%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CE%B7%CF%82_%CE%91%CE%BB%CF%86%CF%8C%CE%BD%CF%83%CE%BF
 
Γεια σε όλους τους φαν του ελληνικού κινηματογράφου.

Στους τίτλους της ταινίας γράφει το όνομα " Νάσος Αλφόνσο " και όχι Φράνκο Αλφόνσο.

Το έψαξα και το παιδάκι της ταινίας είναι ο Θανάσης Αλφόνσο, που παίζει με το Σεφερλή και όχι ο Φράνκο.

Το 1984 για παράδειγμα στην ταινία παπαδίστικη κομπανία ο Φράνκο είναι ήδη αρκετά μεγάλος άρα δεν θα μπορούσε πριν 5 χρόνια ( το 1979 που γυρίστηκε η ταινία ) να ήταν 9 ετών περίπου, διότι το 1984 θα έπρεπε να ήταν 14.
 
είναι όντως ο Θανάσης Αλφόνσο που έπαιζε σε εκπομπές Σεφερλή
 
Τυχαίνει μήπως κάποιος να έχει φωτογραφίες από την ταίνια "Προσκλητήριο στη μάνα" [edit] εκτός κανονισμών / copyrights [edit]
 
Πίσω
Μπλουζα