Προτάσεις RetroDB

(Μια ιδεα)

δεν θα επρεπε στις ταινιες να αναφερονται και οσοι ειναι υπευθυνοι τουλαχιστον για τα σκηνικα?
 
Πραγματικά το retroDB είναι φοβερή προσπάθεια για τα ελληνικά δεδομένα. Συγχαρητήρια. Μερικές δικές μου προτάσεις:

Να ανοίξει ένα thread αντίστοιχο του 'Μικρές διορθώσεις' οπού θα ποστάρονται captures ηθοποιών απο σειρές και ταινίες καθώς επίσης και πληροφορίες γι' αυτούς απ' όπου οι υπεύθυνοι του retroDB θα διαλέγουν υλικό να βάζουν (για να μη spam-αρω το άλλο thread.)

Δεν ξέρω επίσης πόσο εύκολο είναι στις τηλεοπτικές σειρές να γίνεται διαχωρισμός μεταξύ των ηθοποιών που έχουν μόνιμο ή συχνό ρόλο στη σειρά και σε όσους κάνουν guest εμφάνιση.

Επίσης θα ήταν χρήσιμο να γίνει διαχωρισμός (αν και κατάλαβα οτι είναι δύσκολο) των ταινιών μικρού μήκους από τις υπόλοιπες (π.χ. να μπεί ένα μ.μ. δίπλα στον τίτλο της ταινίας)
 
lass είπε:
(Μια ιδεα)δεν θα επρεπε στις ταινιες να αναφερονται και οσοι ειναι υπευθυνοι τουλαχιστον για τα σκηνικα?
Όπου υπάρχει αυτή η πληροφορία αναφέρεται.

Gifra είπε:
Να ανοίξει ένα thread αντίστοιχο του 'Μικρές διορθώσεις' οπού θα ποστάρονται captures ηθοποιών απο σειρές και ταινίες καθώς επίσης και πληροφορίες γι' αυτούς απ' όπου οι υπεύθυνοι του retroDB θα διαλέγουν υλικό να βάζουν (για να μη spam-αρω το άλλο thread.)
Καλή ιδέα.

Gifra είπε:
Δεν ξέρω επίσης πόσο εύκολο είναι στις τηλεοπτικές σειρές να γίνεται διαχωρισμός μεταξύ των ηθοποιών που έχουν μόνιμο ή συχνό ρόλο στη σειρά και σε όσους κάνουν guest εμφάνιση.
Υπάρχει ήδη αυτή η δυνατότητα

Gifra είπε:
Επίσης θα ήταν χρήσιμο να γίνει διαχωρισμός (αν και κατάλαβα οτι είναι δύσκολο) των ταινιών μικρού μήκους από τις υπόλοιπες (π.χ. να μπεί ένα μ.μ. δίπλα στον τίτλο της ταινίας)
Είμαι κάθετος σ' αυτό. Ο τίτλος πρέπει να είναι ανεξάρτητος από τα χαρακτηριστικά (attributes).

Ας μου πουν τα παιδιά της RetroDB αν θέλουν κάποιο extra πεδίο.
 
Μια επισήμανση θέλω να κάνω.

Μπαίνοντας στην 'ανά έτος' κατάταξη των τηλεοπτικών σειρών βλέπουμε έναν κατεβατό από σειρές καθώς περιλαμβάνονται και παλιότερες σειρές που τα κανάλια παίζουν σε επανάληψη.

Μελλοντικά (γιατί τώρα ξέρω, υπάρχουν περιορισμοί) θα μπορούσαν ίσως να σκεφτούν όσοι τρέχουν το project να γίνει κάποιος διαχωρισμός μεταξύ των σειρών που κάνουν πρεμιέρα ανά έτος, και όσων παίζονται σε επανάληψη.
 
Έχεις δίκιο, μπαίνει στα TODO.

Ευχαριστούμε Gifra
 
Πίσω
Μπλουζα