Προτομές Μεγάλου Αλεξάνδρου στα Σχολεία(;)

Omenforever

RetroMasteR
Joined
26 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.921
Αντιδράσεις
1.141
Αν δεν απατώμαι, πολλά σχολεία «παλιά» είχαν σε περίοπτη θέση την προτομή του Μεγάλου Αλεξάνδρου, σε μαύρο χρώμα, φτιαγμένη με κάποιο «ρητινοειδές» υλικό. Ερωτώ:

1) Το δικό σας σχολείο είχε; (Το δικό μου Δημοτικό είχε)

2) Αν ναι, την έχει ακόμα; (Το δικό μου την έχει πάει στην αίθουσα των Καλλιτεχνικών)

3) Είναι η ιδέα μου, ή αυτή η προτομή έχει πλέον «εξοβελιστεί» από τις σχολικές εγκαταστάσεις;
 
Oύτε στο δημοτικό, ούτε στο γυμνάσιο, ούτε στο λύκειο που πήγαινα υπήρχαν προτομές. Μόνο στο δημοτικό υπήρχαν στους τοίχους αφίσες κορνιζαρισμένες με τους ήρωες του 1821 (από το τίποτα πάλι καλά).
 
Ίσως να μπήκανε στα σχολεία μετά το 1991 με το μακεδονικό για αυτο δεν θυμάμαι να υπάρχουν ούτε εγώ σε δημοτικό γυμνάσιο.
Ήρωες του '21 ναι.
Τώρα υπάρχει σίγουρα αν θες θα τον φωτογραφίσω νομίζω πως υπήρχε και στην δική μας γενιά
 
Ίσως να μπήκανε στα σχολεία μετά το 1991 με το μακεδονικό για αυτο δεν θυμάμαι να υπάρχουν ούτε εγώ σε δημοτικό γυμνάσιο.
Ήρωες του '21 ναι.
Σε εμάς ήταν σίγουρα από την δεκαετία του '80. Ίσως και παλιότερα....
 
Δεν το έχω συναντήσει ποτέ. Αν πάντως υπάρχει αίθουσα καλλιτεχνικών, θα ταίριαζε εκεί. Στο εξωτερικό έχουν συχνά κάποιο αρχαίο ή αναγεννησιακό κεφάλι ή προτομή να εξυπηρετεί σαν θέμα, συνήθως το κεφάλι του Δαβίδ.
 
Υπήρχε στο δημοτικό σχολείο,στο διάδρομο,σίγουρα από τα μέσα της δεκαετίας του 80.
Για τα ερωτήματα 2) και 3) δε γνωρίζω.
Και μια φωτογραφία από το διαδίκτυο:
 

Συνημμένα

  • 2ο-Το-Σχολείο-18-NOE-2010-001.jpg
    2ο-Το-Σχολείο-18-NOE-2010-001.jpg
    133,6 KB · Προβολές: 7
Πρώτη φορά το ακούω. Δεν το είχα δει ποτέ σε κανένα απο τα σχολεία που πήγαινα (80s κι 90s), ούτε το είχα ακούσει ποτέ για άλλα σχολεία. Είχαμε μόνο τις κλασσικές σχολικές αφίσες/φωτογραφίες με τους ήρωες του '21 μέσα στις τάξεις. Προτομές ουδέποτε είχα δει.
 
Να κάνω μια υπόθεση ότι τα παιδιά που το είχαν δει είναι από βόρεια Ελλάδα.
 
Ναι, υπήρχε μία στο γραφείο του Διευθυντή μας στο Δημοτικό. Το 2019 που πήγα να ψηφίσω την είδα σε μια βιβλιοθήκη στην (τωρινή) αίθουσα της Πληροφορικής. Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι είχε "κίτρινη" μύτη, προφανώς από το "κάτσιασμα" που θα δεχόταν :D
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα