Πρόβλημα με διαγραφή φακέλου, help!

dominator1985

RetroWannaBe
Joined
17 Δεκ 2009
Μηνύματα
35
Αντιδράσεις
0
Γεια σας φίλοι retroμανιακοί/κες!

Έχω μια απορία ή μαλλον σπαζοκεφαλιά και ελπίζω κάποιος να καταφέρει να με κατατοπίσει... Πριν μερικές μέρες πέρασα από το κινητό μου στο pc έναν φάκελο με όνομα "διάφορα...". Στην συνέχεια ενώ προσπάθησα να τον διαγράψω από το pc δεν διαγραφόταν με τίποτα!! Το μήνυμα που μου βγάζει είναι "δεν ειναι δυνατη η διαγραφη του αρχειου:Δεν ειναι δυνατη η αναγνωση απο το αρχειο ή το δισκο προελευσης". Εκ των υστέρων έμαθα ότι αρχεία ή φάκελοι που περιέχουν μέσα τελεία δεν αναγνωρίζονται από το σύστημα fat32 παρόλο που διαβάζονται από το NTFS... Ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων... Ως αποτέλεσμα δεν μπορώ ούτε να τον διαγράψω ούτε να τον μετονομάσω ούτε καν copy- paste! Έχει μείνει εκεί και δεν λέει να διαγραφεί! Δοκίμασα σχεδόν τα πάντα και έψαξα σε πολλά forum ελληνικά και ξένα αλλά δυστυχώς δεν βρήκα άκρη... :(

1. Δοκίμασα restart σαν την πιο απλή λύση...

2. Δοκίμασα να το διαγράψω από την msdos γραμμή εντολών...

3. Μπήκα σε safe mode μπας και...

4. Δοκίμασα unlocker και κάποια προγράμματα που διαγράφουν αρχεία όπως και system mechanic tools...

5. Τσέκαρα για ιους...

6. Έκανα registry repair...

Δεν ξέρω τί άλλο να κάνω πλέον! :p Οποιαδήποτε πρόταση ή βοήθεια θα την εκτιμούσα ιδιαίτερα!! Να σημείωσω ότι το λειτουργικό μου είναι windows xp, με service pack 2... Αν χρειάζεται να δώσω άλλα στοιχεία, παρακαλώ ρωτήστε με αρκεί να λυθεί το πρόβλημα! Δεν είμαι ιδιαίτερα computerας αλλά κάποια βασικά πράγματα τα ξέρω...Ευχαριστώ προκαταβολικά! :D
 
Προσπάθησε να τον σβήσεις έχοντας πάλι συνδεμένο το κινητό σου στο pc όπως όταν το αντέγραφες.
 
Μια πιθανή λύση χωρίς εγκατάσταση προγραμμάτων είναι η παρακάτω:

(Δεν είναι πολλά, απλά είναι πολύ αναλυτικά...)

1) Ανοίγεις ένα παράθυρο Γραμμής Εντολών (Command Prompt Window) και το αφήνεις ανοιχτό!

2) Πατάς Ctrl+Alt+Del και στο tab Διεργασίες (Processes) τερματίζεις τη λειτουργία του Explorer.exe επιλέγοντάς τον από τη λίστα και πατώντας στο πλήκτρο Τέλος Διεργασίας (End Process).

3) Αφήνεις ανοιχτή τη Διαχείριση Εργασιών και επιστρέφεις στο παράθυρο της Γραμμής Εντολών που είναι ήδη ανοικτό.

4) Χρησιμοποιώντας τις τυπικές εντολές του DOS (CD για αλλαγή καταλόγου, DIR για προβολή περιεχομένων καταλόγου), ανοίγεις τον κατάλογο (directory) στον οποίο περιέχεται αυτό που θέλεις να διαγράψεις και το διαγράφεις με εντολή DEL ή ERASE, π.χ. DEL [drive:][path]

5) Μετά τη διαγραφή, επιστρέφεις στη Διαχείριση Εργασιών, πατάς Αρχείο (File) και επιλέγεις Νέα Εργασία (New Task). Στην οθόνη που θα ανοίξει, πληκτρολογείς EXPLORER.EXE

6) Κλείνεις τη Διαχείριση Εργασιών και τελείωσες!

Ελπίζω να έχεις αποτέλεσμα! Σε παρόμοια κατάσταση εμένα με βοήθησε πολύ! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
(Αυτα τα links θα επρεπε να τα απαγορευουμε :p )
 
Ανοιξε command prompt (Start->Run-> cmd) και τρεξε την εντολη chkdsk /f, θα σου πει ότι πρέπει να γίνει restart, κάντο και εισαι ΟΚ.
 
Παιδιά καλημέρα! Θα δοκιμάσω όλες τις προτεινόμενες λύσεις και θα σας πω ποια (και αν!) λειτούργησε! Δυστυχώς αναφορικά με την msdos γραμμή εντολών δεν έχω μεγάλη εμπειρία και φοβάμαι ότι ενώ ήδη το δοκίμασα κάτι δεν πληκτρολογώ σωστά... Όπως και να χει θα δοκιμάσω και θα σας πω...
 
μπας, λεω, μπας και αυτο που εκανες Install στο κινητο εκανε Install στην registry και του PC, και το χρηιμοποιει κατα το σνοιγμα των windows (στο startup); λεω μηπως; για ριξε μια ματια στο task manager. αν ειναι ετσι, τοτε βγαλε το απο το startup κανε reboot το PC και τοτε ριχτου ενα delete.
 
Problem Solved!!

Καλημέρα παιδιά! Ξέρω πέρασε αρκετός καιρός μέχρι να ποστάρω απάντηση αλλά λόγω υποχρεώσεων δεν μπορούσα να ψάξω το θέμα της διαγραφής αυτού του καταραμένου φακέλου με την ησυχία μου... Δοκίμασα όλα όσα μου προτείνατε αλλά δυστυχώς κανένα δεν είχε αποτέλεσμα... :( Έπειτα από αρκετό ψάξιμο και μετά από συμβουλές φίλου επαγγελματία στον χώρο των pc (χωρίς την βοήθεια του οποίου δεν υπήρχε περίπτωση να το βρω μόνος μου καθώς οι γνώσεις μου στην dos είναι περιορισμένες...) βρήκα επιτέλους λύση! Για όλους τους περίεργους αλλά και για όσους τύχει να αντιμετωπίσουν το ίδιο πρόβλημα, ιδού:

Από την στιγμή που το προς διαγραφή αντικείμενο ήταν φάκελος/ directory χρησιμοποίησα στην γραμμή εντολών dos την εντολή

rd /s "\\?\C:\Documents and Settings\User\Επιφάνεια εργασίας\Διάφορα.."

όπου rd= remove directory. Από την στιγμή που ο φάκελος ήταν directory και αφού τα windows δεν μπορούσαν να βρουν το αρχείο προέλευσης, η εντολή rd ήταν η κατάλληλη και όχι η εντολή del... Ελπίζω να σας κατατόπισα κάπως ώστε αν σας συμβεί κάτι παρόμοιο να ξέρετε πως να το χειριστείτε... Ευχαριστώ όλους τους retroμανιακούς για τον χρόνο και την βοήθεια τους! :D
 
το Unlocker δεν σου έκανε δουλειά; ούτε όταν του είπες να το σβήσει στο επόμενο reboot ;
 
Φίλε keropi δυστυχώς δεν έκανε δουλειά... Ούτε το unlocker ούτε το gipo@onmove που δουλεύει με παρόμοιο τρόπο (διαγραφή και reboot ώστε να εκτελέσει την εντολή)... Και πίστεψε με ήταν το πρώτο πράγμα που δοκίμασα...
 
Μήπως το path είχε περισσότερους από 250 χαρακτήρες; Μερικές φορές όταν γίνει αυτό (υπάρχει το όριο, αλλά και κανα δυο bugs που σου επιτρέπουν να το περάσεις) το αρχείο ή και οι φάκελοι δεν μπορούν να σβηστούν ή να μετονομαστούν με τίποτα. Μοναδική λύση το σβήσιμο του εξετερικού φακέλου κατω από τα 250 που τα περιέχει.
 
Το πρόβλημα ήταν ότι κατά την δημιουργία του φακέλου (από το κινητό) είχα βάλει τελεία στο τέλος κάτι που ναι μεν το δέχτηκαν τα windows όταν πέρασα τον φάκελο στο pc αλλά προφανώς εκεί έγινε το μπέρδεμα καθώς όλα τα αρχεία στα windows έχουν την μορφή "όνομα αρχείου.επέκταση"... Ουσιαστικά είχα βάλει τελεία εκεί που υπήρχε ήδη η τελεία της επέκτασης... Και άρα το path θεωρήθηκε προβληματικό από το fat32 σύστημα παρόλο που το ntfs το δέχτηκε... Τα bug που αναφέρεις και συ!
 
Πίσω
Μπλουζα