Πρόβλημα με σύνδεση υπολογιστή σε τηλεόραση

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.318
Αντιδράσεις
5.883
Πριν λιγες μερες παρελαβα την καινουργια τηλεοραση που πηρα την εβαλα στο δωματιο που ηθελα και συνδεσα πανω της της κονσολες που γουσταρα.Επισης συνδεσα και εναν παλαιοτερο υπολογιστη που εχω πανω στην τηλεοραση.Η καρτα γραφικων του υπολογιστη ειναι η 9600GT και δεν εχει εξοδο HDMI αλλα εχει 2 DVI οποτε με ενα ανταπτορακι DVΙ to HDMI λυθηκε το προβλημα.Η οθονη του υπολογιστη ειναι 19ιντσων 1360X768

Το προβλημα μου ειναι το εξης.Αν βαλω την επιλογη ωστε να δουλευουν σαν δυο ξεχωριστες οθονες βαζω για την τηλεοραση 1920Χ1080 και σε ταινιες βιντεο κτλ ολα καλα το μονο που με νευριαζει ειναι οτι δεν μπορω να δουλεψω σαυτην καλα λογο του οτι με δειχνη την οθονη μικρη στην τηλεοραση και γυρω γυρω μπλε κενα οποτε οτι τρεξω πρεπει να το κανω πρωτα στην οθονη του υπολογιστη.Αν βαλω την επιλογη του κλωνου δηλαδη οτι βλεπω στην οθονη του υπολογιστη να το βλεπω και στην τηλεοραση εχω ενα σπαστικο προβλημα με ταινιες και γενικα με βιντεο το λεγομενο screen tearing.Αντε στους emulators και στο mame με vsync κτλ διορθωνεται εδω πως στα κομματια να το διορθωσω;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξερω και πολλα απο αυτα εγω παντως για να μην μπλεκομαι με τετοια ή εχω και τις 2 οθονες με 1360x768 οταν ειναι και οι 2 ανοιχτες δεν εχεις προβλημα σε emulators ή ταινιες.. ή θα βαλεις να δειχνει μονο η TV και βαζεις οτι αναλυση θελεις.. Ελπιζω να βοηθησα!
 
To θεμα ειναι οτι οταν εχω της δυο οθονες να λειτουργουν σαν δυο διαφορετικες και απλα εχω στην τηλεοραση 1920Χ1080 τοτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα απλα σερνω οτι θελω ωστε να εμφανιστη στην τηλεοραση και να τρεξει απο κει.Αν της εχω σε λειτουργια κλωνου οπως εγραψα παραπανω ωστε οτι δηχνει η οθονη του υπολογιστη να δειχνη και η τηλεοραση και ιδια αναλυση και οι δυο σε 1360x768 τοτε σε οποιαδηποτε ταινια,σειρα η βιντεο απο youtube κτλ εμφανιζεται το σπαστικο και εκνευριστικο screen tearing.
 
Σέταρε για 2 ξεχωριστές. Απενεργοποίησε την επέκταση απο την μία οθόνη στην άλλη απο τα properties->display settings.Άν κατάλαβα καλά βγαίνει "μαζεμένο" το desktop στα 1920χ1080. Απο τα settings της Nvidia θα πάς στο resize desktop, εκεί θα σου βγάλει βελάκια για να τεντώσεις την εικόνα. Ειδάλλως, βάλε στην TV 1768x992 και δές άν βγαίνει full.
 
metalcandyman είπε:
To θεμα ειναι οτι οταν εχω της δυο οθονες να λειτουργουν σαν δυο διαφορετικες και απλα εχω στην τηλεοραση 1920Χ1080 τοτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα απλα σερνω οτι θελω ωστε να εμφανιστη στην τηλεοραση και να τρεξει απο κει.Αν της εχω σε λειτουργια κλωνου οπως εγραψα παραπανω ωστε οτι δηχνει η οθονη του υπολογιστη να δειχνη και η τηλεοραση και ιδια αναλυση και οι δυο σε 1360x768 τοτε σε οποιαδηποτε ταινια,σειρα η βιντεο απο youtube κτλ εμφανιζεται το σπαστικο και εκνευριστικο screen tearing.
Α δεν καταλαβα καλα.. τι να σου πω ρε Βασιλη εγω με τα default settings του λαπτοπ και απλως πηγαινοντας στο μενου με τις αναλυσεις των οθονων επιλεγω αν θελω να παιζουν και οι 2 η μονο η Τηλεοραση και ειναι ολα οκ.. καποιος γνωστης ελπιζω να σε βοηθησει..

ερωτηση αν βαλεις να παιζει σαν βασικη οθονη η τηλεοραση μονο και να κλεινει το μονιτορ δουλευει κανονικα;;
 
Σαν βασικη οθονη η τηλεοραση γιαννη ολα ειναι οκ.Αυτο που λεει ο φιλος other_reality παραπανω λογικα θα με βοηθησει.Αν μπορεις φιλε other_reality κανε τον κοπο και γραψε με λεπτομερεις τι να κανω ακριβως οπως με τα εγραψες παραπανω.
 
metalcandyman είπε:
Σαν βασικη οθονη η τηλεοραση γιαννη ολα ειναι οκ.Αυτο που λεει ο φιλος other_reality παραπανω λογικα θα με βοηθησει.Αν μπορεις φιλε other_reality κανε τον κοπο και γραψε με λεπτομερεις τι να κανω ακριβως οπως με τα εγραψες παραπανω.
Εε και εσυ ολα οκ τοτε τι θες και τις 2 :D ,σημασια εχει να παιζει η τηλεοραση τι θα κανεις θα βλεπεις ταινιες και στις 2 μαζι;;; :p
 
Ajax87 είπε:
Εε και εσυ ολα οκ τοτε τι θες και τις 2 :D ,σημασια εχει να παιζει η τηλεοραση τι θα κανεις θα βλεπεις ταινιες και στις 2 μαζι;;; :p
Aπλα με βολευει φιλε γιατι ανοιγω το pc πχ και μετα σβηνω την οθονη του υπολογιστη και αραζω απεναντι με την ανεση μου και σερφαρω κτλ η βλεπω βιντεο η ταινια ενω εχω ασυρματο ποντικι και πλεικτρολογιο.Ε δεν γεινεται να βλεπω βιντεο και να εμφανιζεται το καταραμενο screen tearing.Πιστευω μαυτο που εγραψε ο other_reality παραπανω θα βρω ακρη :D
 
Μπορεις ευκολα να ενεργοποιεις οποια οθονη θες και να κανεις το ιδιο πραγμα αν δεν βρεις ακρη θα σε βολεψει αυτο λογικα...
 
Πίσω
Μπλουζα