Πρόβλημα με τη χρήση εικόνων σε pm [SOLVED]

Mandrake

RetroDB Feeder
Joined
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.550
Αντιδράσεις
166
Προσπαθώ να στείλω μία μικρή φωτογραφία στον Νάσο και δε μπορώ. Και σκέτη χωρίς κείμενο, να την βάλω μου βγάζει ότι έχω 96.700 χαρακτήρες :burn:(κάπου εκεί είναι το νούμερο) και ότι το όριο είναι 10.000 χαρακτήρες, οπότε η φωτογραφία δεν ανεβαίνει! Τι συμβαίνει; Μεταφράζει το μέγεθος της φωτογραφίας σε χαρακτήρες με κάποιον τρόπο ή κάνει edit το jpg και παίρνει τα αλαμπουρνέζικα ως φωτογραφίες; Αλλά ακόμη κι έτσι να 'ναι, εμένα πως μπόρεσαν και μου την έστειλαν; :what:

Την φωτογραφία την έκανα copy image και paste, απ' τον Mozilla Firefox. Ωστόσο, δεν δίδεται η δυνατότητα να δοκιμάσω να την ανεβάσω κι απ' τον δίσκο αλλά μόνο δίνοντας το link κάποιας ιστοσελίδας που ανεβάζεις φωτογραφίες... Τι συμβαίνει;
 
Να ρωτήσω!

Αν βάλεις το link μέσα σε , σου την εμφανίζει?

[edit] Κώστα, για δες αν αυτός που σου την έστειλε, την έχει ανεβάσει σε κάποιο album του!....

Συνήθως στο pm δε μπορείς ν' ανεβάσεις φωτός από το σκληρό σου, όπως ισχύει στο υπόλοιπο φόρουμ, οπότε την ανεβάζεις σε ένα album και δίνεις το link μέσα στο pm...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σ' ευχαριστώ για τις υποδείξεις! Θα το κοιτάξω! Το θέμα είναι ότι μου την δείχνει κανονικά όταν κάνω το paste. Απλά και μόνη της να μείνει, δε μπορεί να σταλεί. Παρατήρησα πως την ώρα που πατούσα αποστολή μου εμφάνιζε τους χαρακτήρες που σου είπα! Ότι να 'ναι... Θα κοιτάξω εάν το βάλω σε άλμπουμ. Ευχαριστώ!
 
Αν χρειαστείς οποιαδήποτε βοήθεια, με / μας λες!

Ειδικά πάντως για τις φωτός στο pm, ξέρω ότι δε μπορώ να ανεβάσω από τον υπολογιστή μου... Λύνω το πρόβλημα είτε δίνοντας απευθείας το link στο οποίο βρίσκεται η εικόνα, είτε ανεβάζοντας σε album και μετά χρησιμοποιώντας το BBCode link που μου δίνει για την κάθε φωτό.

Μου έκανε λίγο εντύπωση αυτό που είπες, όμως (και το οποίο προσπέρασα χθες λόγω κούρασης):

Προσπαθώ να στείλω μία μικρή φωτογραφία στον Νάσο και δε μπορώ. Και σκέτη χωρίς κείμενο, να την βάλω μου βγάζει ότι έχω 96.700 χαρακτήρες (κάπου εκεί είναι το νούμερο) και ότι το όριο είναι 10.000 χαρακτήρες, οπότε η φωτογραφία δεν ανεβαίνει! Τι συμβαίνει; Μεταφράζει το μέγεθος της φωτογραφίας σε χαρακτήρες με κάποιον τρόπο ή κάνει edit το jpg και παίρνει τα αλαμπουρνέζικα ως φωτογραφίες; Αλλά ακόμη κι έτσι να 'ναι, εμένα πως μπόρεσαν και μου την έστειλαν;
Ξέρω επίσης στα pms ότι έχει κάποιο maximum όριο χαρακτήρων (ναι, είναι 10,000 και μια φορά, τα έφτασα με πραγματικό κείμενο! :p ), όπως επίσης ξέρω ότι γενικά δε μπορείς να ποστάρεις κάτι που να είναι κάτω από 10 χαρακτήρες. (συχνά, όταν θέλω απλά να απαντήσω ένα "ναι" σ΄ ένα Pm, ή χρησιμοποιώ το quote που βγάζει από default στην απάντηση, ή θα πρέπει να βάλω ένα "dummy" text για να πιάσω τους χαρακτήρες).

Αυτό όμως που αναφέρεις πιο πάνω, δεν το γνώριζα - μπορείς να βάλεις ένα screenshot?
 
Παιδια δεν μπαινουν attachments σε PMs. Ειναι κατι σαν SMS. Οτι επισυναπτεις το βλεπει σαν text εξ ου και οι χιλιαδες χαρακτηρες
 
Wally 's right! ;)

Λοιπόν σου έστειλα ένα pm μόνο με φωτός. Η πρώτη είναι link από το internet & η άλλη είναι από ένα άλμπουμ μου.

Ισχύουν αυτά που σου έγραψα πιο πάνω. Σε link εκτός φόρουμ χρησιμοποιείς αυτή τη σύνταξη (χωρίς κενά):

Κώδικας:
 [img ] http://images.hollywood.com/site/6a00e550f49766883401156fd23f48970b-800wi.jpg [ /img]
Ενώ αν είναι σε άλμπουμ, αυτό το που σου δίνει για την κάθε εικόνα:

Κώδικας:
[img ]http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=49651&d=1333400689[ /IMG]
edit: Δεν μας νοιάζει αν το IMG θα είναι με κεφαλαία ή πεζά! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επειδή την φωτογραφία μου την είχαν στείλει με pm κι έπρεπε να την στείλω αλλού, το πρόβλημα λύθηκε με forward (το κουμπί "προώθηση" που είναι κάτω αριστερά)! Σ' ευχαριστώ Daredevil για την βοήθεια σου! :)
 
Χαρά μου που βοήθησα! :)

Απλά σε ταλαιπώρησα λίγο, γιατί δεν είχα καταλάβει από την αρχή ότι το είχες πάρει με pm & προσπαθούσες να το στείλεις!...

Πάντως, έχουμε διπλό όφελος: (α) Τακτοποιήσαμε το πρόβλημα που είχες & (β) το θρεντ εξελίχθηκε σε βοήθημα για όσους έχουν απορία με τις εικόνες στα pms! ;)
 
Wally είπε:
Παιδια δεν μπαινουν attachments σε PMs. Ειναι κατι σαν SMS. Οτι επισυναπτεις το βλεπει σαν text εξ ου και οι χιλιαδες χαρακτηρες
Απλά ο Mozilla FireFox που χρησιμοποιώ έχει την επιλογή "copy image" και δοκίμασα να το κάνω έτσι. Είδα πως δεν έχει επισύναψη για να πάρεις αρχείο από συσκευή αποθήκευσης... Το περίμενα ότι θα συμβαίνει κάτι τέτοιο που λες! Παρόλα αυτά με το "forward" έκανα δουλειά αλλά δεν ξέρω τι έκαναν μ' εμένα στέλνοντάς μου την φωτογραφία!

D@redevil είπε:
Χαρά μου που βοήθησα! :)
Απλά σε ταλαιπώρησα λίγο, γιατί δεν είχα καταλάβει από την αρχή ότι το είχες πάρει με pm & προσπαθούσες να το στείλεις!...

Πάντως, έχουμε διπλό όφελος: (α) Τακτοποιήσαμε το πρόβλημα που είχες & (β) το θρεντ εξελίχθηκε σε βοήθημα για όσους έχουν απορία με τις εικόνες στα pms! ;)
Καμία ταλαιπωρία! Απλά είμαι τσίμα τσίμα με τον χώρο και σβήνω συνεχώς τα 3-4 τελευταία μηνύματα που έχω κάνει δοσοληψίες! Πρέπει κάποια στιγμή να κάτσω να τα ξεκαθαρίσω, αλλά δεν ξέρω πότε... E-mail το είχα καταντήσει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα