Πρόβλημα με τον ήχο το C64

stigmata38

RetroWannaBe
Joined
4 Σεπ 2007
Μηνύματα
31
Αντιδράσεις
0
Εδώ και κάτι μέρες, δεν ακούω τη φωνή καλά στα games του C64, μονο οταν ανοίξω τερμα τη φωνή της TV. Παρακαλώ εάν έχετε την καλοσύνη, help γιατί θα τρελαθώ... :nervous::nervous:

[xerete mia erotisi edo kai kati meres den akoy tin foni kala sta games toy c64,


mono otan anoikso terma tin foni tis tv.



parakalo ean exete tin kalosini help giati tha trelatho...:nervous::nervous:]
 
Καταρχήν,σιγουρέψου αν έχεις κάνει καλά μικροσυντονισμό.

Τι rev c64 έχεις??

Πες μου,για να σου πω τι να αλλάξεις για να είναι ΟΚ.Έχω φτιάξει μπόλικα :D
 
Το έχω ενώσει στην κεραία

[to exo enosi stin kerea v.1]

Διάβασα και κάπου εδώ ότι μπορείς να συντονίσεις τι φωνή μέσα από το κουτάκι της κεραίας του C64....αλλά και αποκεί τίποτε...

[diavasa kai kapoy edo oti boris na sidonisis tin foni mesa apo to koytaki tis kereas toyc64 ....allla kai apoki tipote....]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχω καλώδιο σε scart, φωνή δεν ακούω καθόλου

[exo kalodio se scart foni den akoyo katholoy]
 
Τσέκαρε μπας,λέω γω τώρα,ξεκόλλησε το pin απο το καλώδιο πρώτα.Άμα είχε φύγει η γείωση,δεν θα έδιχνε καν εικόνα

Μετά δες την αντικατάσταση στα pm σου.Θα σου γράψω πλήρη τύπο πυκνωτή,δεν τον θυμάμαι απέξω
 
Τώρα μάλιστα...κατάλαβα...ΑΣΧΕΤΟΣ ΕΙΜΑΙ, ΠΙΟ ΛΙΑΝΑΑΑ :)

[tora malista...katalava...ASXETOS EIMAI PIO LIANAAA :) )))]

ειδικά στο πμ δεν το ξέρω

[eidika sto pm den to ksero...]

και να θυμάσαι, το έχω στην κεραία ενωμένο

[kai na thimase to exo stin kerea enomeno...]

 

 

 


** Εγινε συγχώνευση 3 συνεχόμενων μηνυμάτων του ιδίου χρήστη, σε ένα **


 


 
Πρόβλημα με τον ήχο του C64

*** Ο χρήστης έκανε 2 φορές παρόμοιο ποστ και γι'αυτό το λόγο έγινε συγχώνευση, χωρίς τροποποίηση των περιεχομένων ***

Εχω έναν C64 και εδώ και μια εβδομάδα δεν έχω φωνή, ούτε από κεραία ούτε από rca. Εντωμεταξύ ρώτησα από εδώ μέσα κάποιους, ο ενας μου ειπε για συντονισμό από τους ρότορες εκεί που μπαίνει η κεραία. Ο αλλος μου είπα να ανοίξω τον επεξεργαστή να αλλάξω τον c70. Το έκανα και αυτό και έγιναν χειρότερα τα πραγματα, τώρα βλέπω ασπόμαυρα. Υπάρχει τέλος πάντων κάποιος που μπορεί να μου πει τί φταίει ή να το πετάξω και να γυρίσω στο p.c. μου και όλα καλά;

[exo enan c-64 edo kai mia evdomada den exo foni oyte apo kerea oyte apo to rca.edometaksi rotisa apo edo mesa kapioys o enas moy eipe theli sidonismo apo toys rotores ekei poy benei h kerea. o alos moy eipe na anikso ton epeksergasti


na alakso ton c70 to ekana kai ayto an kai eginan xirotera ta pragmata tora vlepo aspromayra.



eiparxei telos padon kamios poy borei na moy pei ti fteei h na to petakso kai na giriso sto p.c. moy kai ola kala .]
 
Παρακαλείστε - για λόγους ομοιομορφίας - τουλάχιστον τους τίτλους των threads να τους γράφετε στα ελληνικά.
 
stigmata38 είπε:
Έχω ένανc64 εδώ και μία εβδομάδα δεν έχω φωνή ούτε από κεραία ούτε από το rca.εντωμεταξύΡΩΤΙΣΑ εδώ μέσα κάποιους, ο ένας μου είπε θέλει συντονισμού από τους ροτορες εκεί που μπαίνει η κεραία.

Ο άλλος μου είπε να ανοίξω τον επεξεργαστή να αλλάξω τον c70. Το έκανα κι αυτό αν και έγιναν χειρότερα τα πράγματα τώρα βλέπω ασπρόμαυρα. Υπάρχει τέλος πάντων κάποιος που μπορεί να μου πει τι φταίει η να το πετάξω και να γυρίσω στο κομπιούτερ μου και όλα καλά.
δεν ξερω να σου πω φιλος αλλα μη το πετξεις ρε αμαρτια.....
 
Συμφωνώ με τον gtsamour ! SCART και καθάρισες ! Να ξέρεις πάντως ότι το SID chip είναι πολύ ευαίσθητο , υπερθερμαίνεται και ίσως να έχει καεί.....
 
Μάλλον έχει το ίδιο πρόβλημα που είχα και εγώ, απλά το σήμα του RF ήταν Αγγλικό PAL και όχι ευρωπαϊκό με αποτέλεσμα αν η τηλεόραση δεν το υποστηρίζει να μην ακούς ήχο παραμόνο κάτι σποραδικά τσακ τσακ.
 
Πίσω
Μπλουζα