Πρόβλημα με το πληκτρολόγιο σε Amstrad 6128

voutsasva

RetroN00b
Joined
14 Φεβ 2009
Μηνύματα
7
Αντιδράσεις
0
Χαιρετώ την όμορφη παρέα σας. Μετά από αρκετό καιρό αποφάσισα να λειτουργήσω τον Amstrad, με μεγάλη μου λύπη παρατήρησα ότι στην οθόνη δεν εμφανίζει τους χαρακτήρες του πληκτρολογίου αλλά διάφορα σύμβολα. Άνοιξα το πληκτρολόγιο και καθάρισα σχολαστικά την μεμβράνη και τις επαφές(με οινόπνευμα) που συνδέεται στην κεντρική πλακέτα. Δεν κατάφερα να αλλάξω το αποτέλεσμα. Οποιαδήποτε ιδέα είναι καλοδεχούμενη.

Βασίλης
 
voutsasva είπε:
Χαιρετώ την όμορφη παρέα σας. Μετά από αρκετό καιρό αποφάσισα να λειτουργήσω τον Amstrad, με μεγάλη μου λύπη παρατήρησα ότι στην οθόνη δεν εμφανίζει τους χαρακτήρες του πληκτρολογίου αλλά διάφορα σύμβολα. Άνοιξα το πληκτρολόγιο και καθάρισα σχολαστικά την μεμβράνη και τις επαφές(με οινόπνευμα) που συνδέεται στην κεντρική πλακέτα. Δεν κατάφερα να αλλάξω το αποτέλεσμα. Οποιαδήποτε ιδέα είναι καλοδεχούμενη.
Βασίλης
Βασικα απο Αmstrad ειμαι ασχετος αλλα......

Το πληκτρολογιο ειναι ανεξαρτητη μοναδα απο το υπολοιπο μηχανημα. Αν ναι, εχει ηλεκτρονικα εξαρτηματα οπως ολοκληρωμενα κλπ, ή μονο κουμπια και ενα καλωδιο που συνδεεται με το υπολοιπο σωμα?

Η βλαβη που αναφερεις, δεν φαινετε να εχει να κανει με καθαρισμο.
 
Πρόκειται για τον Amstrad cpc 6128 με έγχρωμη οθόνη. Πληκτρολόγιο και υπολογιστής είναι σε μια μονάδα.
 
Ναι σωστα. Αυτο το ξερω. Επειδη ειπες ομως οτι καθαρισες το πληκτρολογιο, γι αυτο σε ρωταω. Οχι αν ειναι στην ιδια μοναδα, αλλα αν το πληκτρολογιο ειναι απλα μια μεμβρανη και ενα καλωδιο ή εχει και καποια ηλεκτρονικα εξαρτηματα επανω του.

Αν εχεις γνωσεις ηλεκτρονικης εδω ειναι τα σχηματικα διαγραμματα. Τωρα τα κατεβαζω και εγω, μηπως μπορω να δω κατι.

http://209.85.129.132/search?q=cache:7X3YLAz14GYJ:www.cpcwiki.com/index.php/Technical_documentation+amstrad+6128+schematics&hl=el&ct=clnk&cd=14&gl=gr

Μαλιστα, τωρα το ειδα. Λοιπον εαν ολα τα πληκτρα βγαζουν λαθος χαρακτηρες, και οχι μονο μερικα, τοτε ειναι κατεστραμενο το IC 101 74LS145. Αυτος ειναι ο αποκωδικοποιητης του ματριξ πληκτρολογιου σου ως προς το multiperiferal IC107. Υπαρχουν αφθονα στα καταστηματα ηλεκτρονικων.

Ελπιζω να βοηθησα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πριν κάνεις οτιδήποτε με αλλαγές στην πλακέτα τσέκαρε και την είσοδο του joystick εσωτερικά. Κάποιους περίεργους χαρακτήρες έβγαζε και μένα μέχρι να καθαρίσω τις επαφές του.
 
Αν εισαι τυχερος και δεν εχει παθει οξιδωση η πλακετα η καμια ψυχρη κολληση κανεισ τα εξης.

Προσοχη καταρχην με το οινοπνευμα.Οι 2 καλωδιοταινιες που κουμπωνουν(ειδικα αυτες) καθως και οι μεμβρανη θελει αμεσως στεγνωμα γιατι ψιλολιωνουν.

θα ξεβιδωσεις ολη την πλακετα του CPC και θα παρεις καθαριστικο σπρει επαφων.

Θα ριξεις παντου (εκτος φλοπυ για την ωρα) και ειδικα στις θυρες Joystick Printer Κλπ και απεξω και απο μεσα.

Εννοειται οτι το Board θα το εχεις σε κλιση για να φευγουνοι βρωμιες.

Ενδεχομενος να χρειαστει να τριψεις τις θυρες printer expansion κλπ σιγα σιγα η με το σκληρο της μπλε γομας η με ασημοχαρτο απο τσιγαρα.

Πολυ καλο στεγνωμα με πιστολακι σχολαστικα παντου.Αν τυχον δεις διαβρωση καπου στη πλακετα(να εχει φουσκωσει ο χαλκος) μη κανεις τιποτα μι φυγει τελειος.

Σε ηλεκτρονικο κατευθειαν και κατα πολλες πιθανοτητες να σωθει με γεφυρες.

Επιασα ολα τα ενδεχομενα.Ελπιζω να σε βοηθησα φιλε μου.Καλη επιτυχια!
 
Χμμμ... βασικά, αν εμφανίζει κινέζικα δεν είναι σύμπτωμα βραχυκυκλώματος που να θέλει καθαρισμό. Μάλλον προς καμμένο ελεγκτή μου μυρίζει... χωρίς βεβαίως να είμαι 100% σίγουρος.
 
Φιλε κοιτα αν εχει κολλησει το πληκτρο CONTROL γι'αυτο βλεπεις αυτους τους χαρακτηρες. Πατα το μερικες φορες με δυναμη να δεις κανει διαφορα. Το εχω παθει και εγω αυτο με εναν Schneider CPC.
 
CPC-MAN είπε:
Αν εισαι τυχερος και δεν εχει παθει οξιδωση η πλακετα η καμια ψυχρη κολληση κανεισ τα εξης.Προσοχη καταρχην με το οινοπνευμα.Οι 2 καλωδιοταινιες που κουμπωνουν(ειδικα αυτες) καθως και οι μεμβρανη θελει αμεσως στεγνωμα γιατι ψιλολιωνουν.

θα ξεβιδωσεις ολη την πλακετα του CPC και θα παρεις καθαριστικο σπρει επαφων.

Θα ριξεις παντου (εκτος φλοπυ για την ωρα) και ειδικα στις θυρες Joystick Printer Κλπ και απεξω και απο μεσα.

Εννοειται οτι το Board θα το εχεις σε κλιση για να φευγουνοι βρωμιες.

Ενδεχομενος να χρειαστει να τριψεις τις θυρες printer expansion κλπ σιγα σιγα η με το σκληρο της μπλε γομας η με ασημοχαρτο απο τσιγαρα.

Πολυ καλο στεγνωμα με πιστολακι σχολαστικα παντου.Αν τυχον δεις διαβρωση καπου στη πλακετα(να εχει φουσκωσει ο χαλκος) μη κανεις τιποτα μι φυγει τελειος.

Σε ηλεκτρονικο κατευθειαν και κατα πολλες πιθανοτητες να σωθει με γεφυρες.

Επιασα ολα τα ενδεχομενα.Ελπιζω να σε βοηθησα φιλε μου.Καλη επιτυχια!
Έκανα ότι περιέγραψες και τώρα δουλεύει μια χαρά. Μόνο που δεν κατάλαβα τι έφταιγε. Ευχαριστώ πάντως όλους για την βοήθειά σας.
 
Πίσω
Μπλουζα