Πρόβλημα με το controller port στο μοντέλο scph- 9002

theoritikos

RetroMasteR
Joined
2 Ιουν 2006
Μηνύματα
1.226
Αντιδράσεις
117
Βρήκα σήμερα στην βόλτα μου ένα πεταμένο playstation, με καλώδια, χειριστήρια και memory card.

Το συνδέω στην τηλεόραση. Βλέπω πως ανάβει και δείχνει εικόνα. Μετά βάζω ενα παιχνίδι και ανακαλύπτω πως δεν λειτουργούν τα χειριστήρια.

Το ένα είναι αναλογικό, αν πατήσω το κουμπί analog το ledακι ανάβει κανονικά, οπότε αποκλείουμε κάποιο πρόβλημα στο χειριστήριο.

Το ίδιο συμβαίνει και με το άλλο.Σαν να μην υπάρχει χειριστήριο.

Παρατήρησα πως στο μενού που σου βγάζει αν δεν έχεις κάποιο game cd, δεν σου βγάζει το βελάκι για να επιλέξεις την memory ή το audio cd.

Γνωρίζετε πως μπορώ να το επισκευάσω? Κρίμα είναι να πάει πάλι για πέταμα (αν και μηχάνημα sony :p )
 
To δοκιμασες με δικα σου χειριστηρια?
 
Δοκίμασε χωρίς την memory card συνδεδεμένη...
 
DINO είπε:
Δοκίμασε χωρίς την memory card συνδεδεμένη...
Yup, βρήκαμε τον ένοχο! Ανοιξα την κονσόλα χωρίς την memory, και τα χειριστήρια λειτουργούν.

Για την ιστορία η memory είναι μια 3rd party άγνωστου προελεύσεως.

Μια ακόμα κονσόλα γλύτωσε τα σκουπίδια :)
 
Ωραίος αλλά πως σχετίζεται η memory με τα χειριστήρια; Όλα επικοινωνούν μεταξύ τους και αν κάτι δεν είναι σόι κόβεται το κύκλωμα; (Τελείως μπακάλικη προσέγγιση :p )
 
johnny19818 είπε:
Ωραίος αλλά πως σχετίζεται η memory με τα χειριστήρια; Όλα επικοινωνούν μεταξύ τους και αν κάτι δεν είναι σόι κόβεται το κύκλωμα; (Τελείως μπακάλικη προσέγγιση :p )
Δεν είμαι σίγουρος αλλά η memory ή και το χειριστήριο θέλουν 3.3 volt για να δουλέψουν. Αν κάποιο από αυτά τα περιφερειακά δεν δίνουν το σωστό voltage η κονσόλα κόβει την παροχή ρεύματος για αποφυγή κάποιας πιθανής βλάβης.

Και εγώ μια υπόθεση κάνω, δεν ξέρω αν αυτό ισχύει :p
 
Πίσω
Μπλουζα