Πρόβλημα με A3010

DIMITRIS K.

Retro Member
Joined
28 Νοέ 2007
Μηνύματα
190
Αντιδράσεις
1
Δυστυχώς, ο Αρχιμίδης μπορεί να έγινε λαμπίκο από κιτρινίλες, αλλά πολύ φοβάμαι ότι δεν άντεξε την εγχείρηση και παρέδωσε πνεύμα. Όταν τον ανοίγω, δεν εμφανίζει τίποτα στην οθόνη και το floppy αναβοσβήνει. Διάβασα ότι, ανάλογα το πως αναβοσβήνει το ledακι του floppy, σου δείχνει και που είναι το πρόβλημα κι εδώ θέλω τη βοήθειά σας. Η ακολουθία, που αναβοσβήνει έχει ως εξής:

....

....

....

..-.

....

..-.

.-..

...-

Όπου . είναι σύντομο αναψεσβήσε και όπου - πιο μακρύ.

Έβγαλα ROMs και RAMS και τις ξανακούμπωσα και πάλι τα ίδια. Το μόνο που έκανα ήταν να ξηλώσω την μπαταρία, γιατί είχε αρχίσει να "φτύνει" υγρά, αλλά δεν νομίζω ότι αυτό θα σκότωνε τελείως τον υπολογιστή. Σώζεται ο ασθενής ή πάω για νέα Μ/Β?? :(
 
Λογικά αν δεν του έχεις βάλει ακόμη νέα μπαταρία είναι cmos ram checksum error.

Αν είχε πρόβλημα, η οθόνη θα γινόταν κόκκινη.

Βάλτου μια καινούργια μπαταριούλα και πες μας πάλι. (μάλλον ξαναβάλε αυτό που έβγαλες. Διάβασα στο manual κάτι για battery backed ram...) Ελπίζω να μην το πέταξες.

a3010 manual:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κανονικά δεν έπρεπε να δουλεύει και χωρίς μπαταρία, απλά να μην κρατούσε ημ/νιες κλπ, η χρειάζονται οι Acorn αποσδήποτε μπαταρία?
 
Στο manual γράφει battery backed ram. Ίσως να μην είναι απλά μια μπαταρία.

Επίσης πρόσφατα σε toshiba laptop που είχα επισκευάσει, το μηχάνημα δεν άνοιγε καθόλου την οθόνη μέχρι να του βάλω καινούργια μπαταρία.

Στα desktops δεν έχω συναντήσει τέτοια πρόβλημα παρά μόνο να γράφει "battery checksum error.

Στον δικό σου όμως, η ram (καθώς έχεις αφαιρέσει την μπαταρία) χρησιμοποιείται για να σου δώσει τον κώδικα του λάθους στο led του drive και όχι να σου το κάνει dispay στην οθόνη ;) Βάλτη πάλι πίσω. :) ('οπως γράφει και το manual, η οθόνη θα ήταν κόκκινη ή ροζ αν είχες hardware problem)
 
vangel είπε:
Στο manual γράφει battery backed ram. Ίσως να μην είναι απλά μια μπαταρία.
Επίσης πρόσφατα σε toshiba laptop που είχα επισκευάσει, το μηχάνημα δεν άνοιγε καθόλου την οθόνη μέχρι να του βάλω καινούργια μπαταρία.

Στα desktops δεν έχω συναντήσει τέτοια πρόβλημα παρά μόνο να γράφει "battery checksum error.

Στον δικό σου όμως, η ram (καθώς έχεις αφαιρέσει την μπαταρία) χρησιμοποιείται για να σου δώσει τον κώδικα του λάθους στο led του drive και όχι να σου το κάνει dispay στην οθόνη ;) Βάλτη πάλι πίσω. :) ('οπως γράφει και το manual, η οθόνη θα ήταν κόκκινη ή ροζ αν είχες hardware problem)
Thanks!! Για την απάντηση. Θα πάω αύριο Κατουμά να του πάρω το ανταπτοράκι, που κολλάει επάνω στην πλακέτα, ωστε να βάζουμε πλακέ μπαταρία νέου τύπου και όχι βαρελάκι. Κάπου νομίζω υπήρχε και ανάλογο θέμα. Θυμάται κανείς πως το ζητάμε το ανταπτοράκι και πόσα volt μπαταρία θέλει??
 
Δεν μπορώ να σε βοηθήσω άλλο καθώς ποτέ δεν είχα a3010 και δεν ξέρω πόσα volts είναι. Τελικά το πέταξες το μεταλικό με την μπαταρία;
 
vangel είπε:
Δεν μπορώ να σε βοηθήσω άλλο καθώς ποτέ δεν είχα a3010 και δεν ξέρω πόσα volts είναι. Τελικά το πέταξες το μεταλικό με την μπαταρία;
Η μπαταρία ήταν κολλημένη στη Μ/Β και είχε αρχίσει να βγάζει υγρά. Την έκοψα και την πέταξα, όπως έκανα και στις Α500 plus!! Δυστυχώς πρέπει να βρω άλλη
 
Απ' ό,τι το έψαξα, ο A3010 παίρνει μπαταρία 1.5 volt επαναφορτιζόμενη. Παράγγειλα μία απο ένα μαγαζί στην Αγγλία, που έχει spares για Acorn, 7? με τα μεταφορικά. Ας ελπίσουμε να είναι αυτό τελικά!!
 
Ποιο μαγαζί αν επιτρέπεις; APDL , CJE-micros; Αυτά είναι τα πιο γνωστά.
 
Λογικά από εδώ: http://www.apdl.co.uk/parts.htm

If there's any sign of leakage from the old battery wash the area in a 50% solution of vinegar and water and then rinse in clean water. The leakage is alkaline and the mild acid of the vinegar will help neutralise it. Replacement CMOS battery costs £3.20 plus UK carriage £1 for one, 50p for each additional battery. Outside UK please add £2 for the first, 80p for each additional battery.
Όπως γράφει λοιπόν αν υπάρχει διαρροή στην πλακέτα, την καθαρίζουμε με μείγμα νερού και ξυδιού (50% από το καθένα) ώστε να εξουδετερωθεί το αλκαλικό υγρό της μπαταρίας από το κιτρικό οξύ που περιέχει το ξύδι, και ξεπλένουμε με καθαρό νεράκι την περιοχή.

Επίσης φίλε Δημήτρη τσέκαρε και την μεμβράνη του πληκτρολογίου στο σημείο που κουμπώνει στην πλακέτα. Αν είναι σαν του sinclair spectrum που άνοιξα πρόσφατα, ίσως η άκρη της έχει φθαρεί με το που την τράβηξες όταν το έλυνες. Σε αυτή την περίπτωση πάρε ένα ψαλιδάκι και κόψε λίγο από την άκρη της (όσο είναι φθαρμένη) και επανατοποθέτησέ την. Μην το κάνεις ακόμη, περίμενε πρώτα για την μπαταρία.
 
Πίσω
Μπλουζα