Πρόβλημα με Commodore 64

stratos84

RetroMaNiaC
Joined
27 Μάρ 2010
Μηνύματα
769
Αντιδράσεις
213
Καλημερα σας

Είναι το πρώτο μου post στο forum σας, σας παρακολουθώ καιρό και με κάνατε να ψάχνω στα πατάρια να ξεπακετάρω τον παλιό μου commodore!

O οποιος δυστυχως εχει το εξης προβλημα (θα προσπαθησω να το εξηγησω οσο πιο σωστα γινεται).

Δε λειτουργει καποιο μερος(???) της basic του... Δλδ για παραδειγμα ξεκιναω να γραφω το παρακατω απλο προγραμμα στη basic

10 PRINT "WHAT IS YOUR NAME?"

20 INPUT A$

30 PRINT "HELLO, ",A$

Όταν εκτελεστει ξεκινάει με τη γραμμή 10 και 20 κανονικά... Δηλαδή περιμένει να του δώσουμε κάποιο αλφαριθμητικό για απάντηση. Μόλις του δώσω κάτι και πατήσω το enter, (εεε sorry συνήθεια) το return αντιδρά σα να του έχει γίνει reset. Αυτό ισχυεί γενικά με τα προγράμματα της basic.

Σε ότι δισκέτα μου έχει απομείνει (κάποια προγράμματα μουσικής γραμμενα σε γλωσσα μηχανης λογικα) λειτουργουν κανονικά... Κάποια άλλα προγράμματα και cartridges (που βασίζονται στη basic ισως και όχι σε γλώσσα μηχανής) μου βγάζουν το λευκό πλαίσιο με την κενή οθόνη...

Δεν είμαι ηλεκτρονικός, ούτε έχω ιδέα δυστυχώς απο την αρχιτεκτονική του commodore, αλλά ψυλλιάζομαι κάτι σχετικό με το τσιπάκι της Basic...

Ελπίζω η περιγραφή μου να ηταν οσο το δυνατον πιο κατατοπιστικη και να μη σας κουρασε (Το προβλημα αυτο το εχω απο το 1992 περιπου :p )... Αν καποιος έχει αντιμετωπισει κατι παρομοιο, θα το εκτιμουσα αν μου εδινε καποιες κατευθυνσεις (αν και δε νομιζω γιατι με την γκαντεμια που με δερνει πρεπει να ειμαι ο μοναδικος στο κοσμο :p )

Σας ευχαριστω εκ τον προτερων
 
Αν θυμαμαι καλα, η ROM στον C64 ειναι τρια τσιπακια (kernel, BASIC και το character set)

Αργοτερα εγιναν δυο (συγχωνευτηκε το Kernel με τη Basic).

Χωρις να ειμαι ειδικος αν εισαι στη πρωτη περιπτωση, εχει μια λογικη να εχει βαρεσει το τσιπακι.

Περιμενε παντως τους ειδικοτερους επι του θεματος.
 
Το μηχανάκι μου είναι commodore 64C, οπότε αν το τσιπακι της kernel είναι συγχωνευμένο με της basic, λογικα, θα υπήρχαν και άλλα προβλήματα σοβαρότερα για τη λειτουργία του υπολογιστη... σωστα?
 
Πίσω
Μπλουζα