Πρόβλημα με Drive

Diogr

Retro Member
Joined
10 Σεπ 2013
Μηνύματα
182
Αντιδράσεις
37
Δεν γνωρίζω αν επιτρέπετε αυτό, αλλά ελπίζω να είναι οκ, γιατί χρειάζομαι βοήθεια.

Έχω έναν Amstrad 6128 που μέχρι και πρίν 2-3 μήνες (τελευταία φορά που τον άνοιξα) δούλευε μια χαρά και είχα φορτώσει παιχνίδια και έπαιζα. Χτες λοιπόν πάω πάλι να βάλω να παιξω λίγο αλλά όποια δισκέτα και αν έβαζα μέσα έβγαζε Read Disk Error (Accept, Ignore, Retry, Cancel).

Θέλω να πιστεύω ότι κάτι έπαθε το Drive. Υπάρχει κανείς που να ξέρει να επισκευάζει τέτοια προβλήματα και να είναι εντός Αττικής; Δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω αρκεί να μην μου βγεί κανα τρελό κόστος.
 
Eιχες αλλαξει ιμαντα?Μαλλον κομμενος ιμαντας ειναι το προβλημα..
 
Διονύση, μάλλον θέλει καθάρισμα κάποια επαφή, στη χειρότερη κατάσταση να έχει κοπεί ο ιμάντας του drive. Aν σε φέρνει ο δρόμος σου κατα δω, φέρτο να του ρίξω μια ματιά αλλά ιμάντες δεν έχω. Εννοείτε όπως και να έχει δεν πληρώνεις τίποτα.
 
angel_grig είπε:
Eιχες αλλαξει ιμαντα?Μαλλον κομμενος ιμαντας ειναι το προβλημα..
Δεν θυμάμαι!!!

telonio είπε:
Διονύση, μάλλον θέλει καθάρισμα κάποια επαφή, στη χειρότερη κατάσταση να έχει κοπεί ο ιμάντας του drive. Aν σε φέρνει ο δρόμος σου κατα δω, φέρτο να του ρίξω μια ματιά αλλά ιμάντες δεν έχω. Εννοείτε όπως και να έχει δεν πληρώνεις τίποτα.
Ιμάντες βρίσκουμαι και εδώ Ελλάδα ή παραγγελία απο Ιντερνετ εξωτερικό;
 
Ιμάντα από Ελλάδα πολύ χλωμό, δεν έχω συναντήσει ποτέ μου, αμφιβάλω πολύ αν υπάρχουν εδώ. Αγγλία - Γερμανία υπάρχουν.
 
telonio είπε:
Ιμάντα από Ελλάδα πολύ χλωμό, δεν έχω συναντήσει ποτέ μου, αμφιβάλω πολύ αν υπάρχουν εδώ. Αγγλία - Γερμανία υπάρχουν.
ΟΚ, παραγγέλνω και όταν έρθουν τα ξανα λέμε. Θα κανονίσω να κατέβω προς εσένα κανα Σ/Κ αν είναι όταν θα έχεις χρόνο.
 
Nα έρθεις όποτε θέλεις, είναι θέμα ιμάντα όμως ή τσάμπα θα τον αγοράσεις; Καλό θα ήταν να επιβεβαιώσουμε την κατάσταση του ιμάντα πριν τον παραγγείλεις.

http://www.dataserve-retro.co.uk/contents/en-uk/d70.html
 
telonio είπε:
Nα έρθεις όποτε θέλεις, είναι θέμα ιμάντα όμως ή τσάμπα θα τον αγοράσεις; Καλό θα ήταν να επιβεβαιώσουμε την κατάσταση του ιμάντα πριν τον παραγγείλεις.
http://www.dataserve-retro.co.uk/contents/en-uk/d70.html
Ε, εντάξει, τώρα too late. Το παρείγγειλα στα 5 Ευρώ απο Ebay. Τώρα περιμένω να έρθει. Ακόμα και να μην είναι ιμάντας και απλά να είναι κανα καθάρισμα τότε απλά θα κρατήσω τον ιμάντα για το μέλλον.

Όσο για το λινκ. Όσο και αν μου αρέσει να ανοίγω PC και γενικά ξέρω να κάνω service και διάφορα στα PC δυστηχός σε παλιά μηχανήματα όπως Amiga, Amstrad, κλπ ειλικρινά δεν μου πάει η καρδιά να τα ανοίξω μιας και δεν είναι κάτι που αν κάτι πάει στραβά μπορώ εύκολα να βρώ parts για αλλαγή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ήρθε και ο Ιμάντας (πολύ γρήγορα κιόλας) τώρα μου μένει να κάνω μια επίσκεψη στον καταπληκτικό telonio μήπως και μου σώσει τον Amstrad μου.
 
Πίσω
Μπλουζα