Πρόβλημα με google;

Ajax87

Human RetroDatabase
Joined
20 Φεβ 2011
Μηνύματα
3.565
Αντιδράσεις
468
καλησπερα εχω ενα προβλημα με το google απο το κινητο μου προχθες μου εβγαλε ενα μηνυμα το google την ωρα που εκανα ενα search , να γραψω καποιους αριθμους για να δει αν ειμαι ανθρωπος και οχι ρομποτ γιατι λεει υπαρχει "ασυνήθιστη κυκλοφορία από το δίκτυο υπολογιστών σας" αργοτερα δν μπορουσα να μπω καθολου με μπλοκαρε και ελεγε οτι η google εχει εντοπισει αυτοματα μηνυματα που στελνοντε η κατι τετοιο.. καταλαβαινει κανεις τιποτα γιατι εγω τα βλεπω κινεζικα.. στο ιντερνετ ειμαι με 3g η σκετο g .

δεν εχω κανει καμια αλαγη στο κινητο ξαφνικα το εκανε. το μονο ειναι οτι ηρθα για διακοπες απο την μερα που ηρθα μου το εκανε. Αν αλαξω ip το προβλημα φευγει νομιζω.. (ανοιγο κλεισα το κινητο) αλλα σημερα μου το εκανε παλι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για ρίξε μια ματιά:

http://www.adslgr.com/forum/threads/609480-Google-Our-systems-have-detected-unusual-traffic-from-your-computer-network

http://www.doncaprio.com/2011/10/locked-out-by-google-unusual-traffic.html

http://support.google.com/websearch/bin/answer.py?hl=en&answer=86640

http://www.linkedin.com/answers/technology/information-technology/computer-networking/TCH_ITS_CNW/1019033-188011631

Οι απαντήσεις είναι γύρω από το μοντέλο "καθάρισε υπολογιστή από malware - απεγκατέστησε νέα προγράμματα που εγκατέστησες - άλλαξε ip".

Το θέμα είναι ότι στο κινητό μπορείς να κάνεις μόνο 1 (ή ίσως 2) από τα 3.

Σε κάθε περίπτωση, συνιστώ να απεγκαταστήσεις ό,τι έβαλες τελευταία και να κάνεις μια κουβεντούλα με τον πάροχό σου, ως προς το θέμα της ip! :)

P.S. Ρε Γιάννη, είσαι λίγο γκαντεμάκος, ε?! :D
 
Λιγοοοο γκατεμακος??? :p πες πολυ!! φαντασου με πηρατε χαμπαρι απο το φορουμ ποσο γκαντεμης ειμαι σε μερικα θεματα :D .

Οσο για το θεμα μας δεν εγκατηστισα κατι προσφατα, τωρα malware και ιστοριες;; στο κινητο; εγω πιστευω οτι ισως φταιει το δυκτιο στην περιοχη γιατι οπως εγραψα δεν πιανει και καλα 3g στο 80% ειμαι με σκετο G. υπαρχει περιπτωση να φταει κατι τετοιο;
 
Ειλικρινά?

Δεν ξέρω! :xm:

Αυτό που ξέρω είναι ότι η ip διεύθυνση που έχεις, είναι κοινή - δηλαδή χρησιμοποιείται κι από άλλους. Με τη σειρά του αυτό σημαίνει, ότι πιο πιθανό είναι να δημιουργείται από την IP σου το πρόβλημα, παρά από το σήμα ή το κινητό!...

Δεν ξέρω ανά πόση ώρα κάνει renew την ip ο πάροχος - ίσως μια κουβέντα μαζί του να σε διαφώτιζε.

Ερώτηση: Αν μπεις με WiFi από το σπίτι, σου κάνει τα ίδια το κινητό?
 
κοιτα μαριαννα ειμαι στο χωριο απο την μερα που ηρθα μου το εκανε αυτο.. δεν το καταλαβα αυτο με την ip, εχουνε αλλοι ιδια ip με εμενα;; απο το 3g; δηλαδη παιζει να εχει καποιος εδω γυρω προβλημα και να μου κολαει και το δικο μου;; παντως εγω εβαλα ενα antivirus δεν βρηκε κατι στο κινητο μου. αυτη τι στιγμη δουλευει κανονικα το google να δουμε... sorry αν γινομαι κουραστικος απλα προσπαθω να καταλαβω..

ps. δεν εχω wifi εδω γυρω.. αλλα σου ειπα οτι το προβλημα αρχισε οταν ηρθα εδω για διακοπες ισως τυχαιο; ισως οχι.. αλλα και παλι ως τωρα μου το εκανε 2 φορες σε 5 ημερες. αρα και wifi να βρω θα επρεπε να του κανω συνεχομενη χρηση για να δω αν θα το κανει.. αρα δυσκολο εφοσον δεν εχω δικο μου. αυτααα!! ενα εχω να πω με τα ....μηχανηματα που λεγοντε υπολογιστες δεν βρισκεις ακρη και κανανε και τα κινητα σαν υπολογιστες! αρα αρχιζουν το ρεταρισμα και αυτα σιγα σιγα... :D . Ισως να φταιει οτι αλαξα φοντο μπορει να τσαντιστηκε το κινητο :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γιαννη δεν ξερω να σε βοηθησω αλλα πολυ γκαντεμια ρε φιλε και ολο περιεργα προβληματα :D Σαν και της δικειας μου με την οθονη που αναβοσβηνει αντε βγαλε ακρη μετα.Ετσι και δεν διορθωθει με το update θα το σπασω.Μακαρι να λυθηκε το προβλημα σου φιλε και να μην ξαναεπανελθει.

Και κατι αλλο πολυ καλο.Οποιος εχει cosmote και εχει ενεργοποιημενο πακετο μηνυματων η cosmote δηνει δωρο 1 ,5GB για ιντερνετ για ολο τον αυγουστο.Εμενα μολις με ηρθαν.Πολυ καλη φαση μπορω να πω γιατι αυτο το δωρο κοστιζει 75 ευρω αν τα εβαζε καποιος κανονικα με το πακετο των 60MB.
 
και η vodafone το δινει το 1,5gb. κριμα που πηγα και εδωσα 5ευρω για 500mb πριν 5 μερες....
 
Ajax87 είπε:
κοιτα μαριαννα ειμαι στο χωριο απο την μερα που ηρθα μου το εκανε αυτο..
Αχά!!!! Άρα αυτό εντείνει τις υποψίες μου ότι μάλλον έχω δίκιο! :)

Ajax87 είπε:
δεν το καταλαβα αυτο με την ip, εχουνε αλλοι ιδια ip με εμενα;; απο το 3g; δηλαδη παιζει να εχει καποιος εδω γυρω προβλημα και να μου κολαει και το δικο μου;; παντως εγω εβαλα ενα antivirus δεν βρηκε κατι στο κινητο μου. αυτη τι στιγμη δουλευει κανονικα το google να δουμε... sorry αν γινομαι κουραστικος απλα προσπαθω να καταλαβω..
ps. δεν εχω wifi εδω γυρω.. αλλα σου ειπα οτι το προβλημα αρχισε οταν ηρθα εδω για διακοπες ισως τυχαιο; ισως οχι.. αλλα και παλι ως τωρα μου το εκανε 2 φορες σε 5 ημερες. αρα και wifi να βρω θα επρεπε να του κανω συνεχομενη χρηση για να δω αν θα το κανει.. αρα δυσκολο εφοσον δεν εχω δικο μου. αυτααα!! ενα εχω να πω με τα ....μηχανηματα που λεγοντε υπολογιστες δεν βρισκεις ακρη και κανανε και τα κινητα σαν υπολογιστες! αρα αρχιζουν το ρεταρισμα και αυτα σιγα σιγα... :D . Ισως να φταιει οτι αλαξα φοντο μπορει να τσαντιστηκε το κινητο :p

Lol! Όχι ρε τρελέ! Σε καμία περίπτωση δε φταίει το φόντο! :biglaugh:

Επειδή στα εξήγησα πολύ πρόχειρα και σε μπέρδεψα! Θα παραμείνω σε γενικές γραμμές σε μια απλή εξήγηση (δεν έχει νόημα άλλωστε να σε μπλέξω με τα τεχνικά...).

Κάθε πάροχος (γενικά) έχει ένα εύρος IP διευθύνσεων για να τροφοδοτεί τους πελάτες του. Φροντίζει λοιπόν ανάλογα με την περιοχή και τον πληθυσμό, να κάνει ένα καταμερισμό πόσες IP θα δεσμεύσει για την εκάστοτε περιοχή. Π.χ. δε θα δεσμεύσει ίδιο αριθμό διευθύνσεων για την Αθήνα με την Κάτω Πετινίτσα! :D

Αφού λοιπόν ορίσει ότι οι διευθύνσεις από 1-50 θα δίνονται στην Αθήνα, μετά μοιράζει αυτές τις 50 διευθύνσεις ανά περιοχές: π.χ. 20 στο κέντρο, 10 στη Ν. Σμύρνη, 3 στο Περιστέρι κτλ...

Κάθε μια από αυτές τις διευθύνσεις (πολύ χοντροκομμένα τώρα, ε!) μπορούν να τις έχουν 2 ή και περισσότεροι άνθρωποι που μένουν στην ίδια περιοχή. Πράγμα που σημαίνει ότι στο χωριό σου, μπορεί ο πάροχος να έχει αναθέσει μια IP που την χρησιμοποιούν όλοι.... Ένας από τους υπόλοιπους να κάνει τη ζημιά, ενδεχομένως την πληρώνετε όλοι τη νύφη...

Ξαναλέω: Η παραπάνω εξήγηση είναι υπεραπλουστευμένη, έτσι?! Απλά για να πάρεις μια ιδέα του πώς περίπου λειτουργούν τα πράγματα.

Όσο το σκέφτομαι, σιγουρεύομαι όλο και περισσότερο ότι αν πας κάπου με WiFi θα συνδεθείς κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα!....
 
το θεμα με το φοντο ειναι αστειακι που κανω συχνα με τους φιλους μου, οταν δεν βρισκω ακρη με τα Pc... δεν το επιασες και τσιμπισες :p ειπαμε δεν ειμαι και τοσο ασχετος..

Ευχαριστω πολυ για την ολη επεξηγηση! τωρα οπως ειπα ειμαι οκ, μαλλον ειναι θεμα δυκτιου... ευχαριστω και παλι για το κοπο και το χρονο σας :) .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ajax87 είπε:
το θεμα με το φοντο ειναι αστειακι που κανω συχνα με τους φιλους μου, οταν δεν βρισκω ακρη με τα Pc... δεν το επιασες και τσιμπισες :p ειπαμε δεν ειμαι και τοσο ασχετος..
Άσε, έτσι όπως με τρέχουν στη δουλειά, "τσιμπάω" με τα πάντα! :biglaugh:

Ajax87 είπε:
Ευχαριστω πολυ για την ολη επεξηγηση! τωρα οπως ειπα ειμαι οκ, μαλλον ειναι θεμα δυκτιου... ευχαριστω και παλι για το κοπο και το χρονο σας :) .
Πα ντε κουά! :D

Μακάρι να μη σε ταλαιπωρήσει άλλο!...
 
Πίσω
Μπλουζα