Πρόβλημα με Monitor to Scart...

DIMITRIS K.

Retro Member
Joined
28 Νοέ 2007
Μηνύματα
190
Αντιδράσεις
1
Παίδες πρόβλημα. Αγόρασα απ' το ebay καλώδιο για τον ST RGB to SCART. Δυστυχώς όμως δεν παίζει. Η εικόνα του GEM φαίνεται αχνά τελείως αλλοιωμένη και κάνει ένα σφύριγμα απ' τα ηχεία της TV. Με το RF ο Atari δουλεύει τέλεια. Επίσης άλλο καλώδιο του ίδιου πωλητή, για Amiga όμως, δουλεύει άψογα, και επίσης και το Scart που έχω για τον Falcon δουλεύει τέλεια κι αυτό, άρα ξεχνάμε το θέμα οθόνη. Παίζει να υπάρχει θέμα συγχρονισμού? Καμια ιδέα

Είμαι και αγενής!! Χρόνια πολλά και καλά σε όλους!!! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλη χρονια!!!! στο θεμα των scart εχω και εγω θεμα, εχω ξαναπει εχω χαλασει παρα πολλα, πηρα και εγω απo ebay, εφτιαξα και εγω τπτ ομως κανενα δεν παιζει σωστα!!! :( :( :( :( :( τι να πω δεν ξερω τι φταιει! η αλισον στο αλλο forum ειπε οτι μαλλον εχει προβλημα το κυκλωμα γιατι το σκαρτ θελει composite sync και εμενα ειναι καμενο το RF modulator και ετσι δεν το βγαζει, ενω στις οθονες εχει ξεχωριστα το V sync και το H sync και ετσι παιζουν! τι να πω! :cry: :cry: :cry:
 
Ποιο μοντέλο έχεις Δημήτρη;

Δοκίμασες το καλώδιο σε αλλη τηλεώραση;

Εαν έχεις πρόσβαση σε άλλο Ατάρι, δοκιμασε και σε αυτόν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρεπει να λειπει καποιο σημα, μαλλον το v-sync, απο το καλωδιο.

Ειχα το ιδιο προβλημα, με καλωδιο rgb/atari σε rgb/1084 monitor. Ειναι κατι που μπορεις να το φτιαξεις μονος σου, βρισκοντας το σχεδιο στο ιντερνετ.

Αλλιως να συναντηθουμε (αν εισαι Αθηνα), να τσεκαρουμε το καλωδιο σε σχεση με ενα δικο μου που παιζει τελεια σε καθε τηλεοραση. Το ειχα παρει απο το SinclairShop.
 
Από sinclair shop ήταν και το δικό μου και δεν έπαιζε σωστά! τι δεν δοκίμασα ΤΙΠΟΤΑ! βρήκα και εδώ στην Πατησίων σε ένα μαγαζί 3 χάλασα! κανένα δεν έχει παίξει ΠΟΤΕ στον δικό μου! αλλά μάλλον φταίει αυτό που είπα παραπάνω με τα sync και όχι τα ίδια τα καλώδια!
 
Ataristscartlead-GP.jpg

hpim3517.jpg

Το scart πως ήταν μέσα η συνδεσμολογία. Και ένα original καλώδιο από το ebay.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
A) sou leipei h geiwsh apo ton hxo (anamesa sthn asprh gefyra panw deksia sto kalwdio)

b) thn geiwsh prepei na thn gefyrwseis kai stis geiwseis toy RGB

C) mporei oi antistaseis pou exei valei o typos mesa sta kalwdia na einai poly megales gia thn thlewrash sou , eidika an einai kainouriou typoy LCD.

Akolouthise ayto to sxedio

. Atari ST 13-Pin DIN Pinouts.


===============================



The following is viewed from the back of the connector, ie. solder connections;






* * * * 4 3 2 1





* * * * 8 7 6 5





* * * * 12 11 10 9

 


* 13






1 = Audio Output 2 = Composite Video


3 = General Purpose Output 4 = Monochrome Detect



5 = Audio In 6 = Green



7 = Red 8 = Plus 12-Volt Pullup



9 = Horizontal Sync 10 = Blue



11 = Monochrome 12 = Vertical Sync



13 = GND





 


3. Scart Euro Connector Pinouts.


================================



The following is viewed from the back of the connector, ie. solder connections;






20 18 16 14 12 10 8 6 4 2





+--------------------------------------------+


\ |



\ * * * * * * * * * * |



\ Male From Behind |



| * * * * * * * * * * |



| |



+-----------------------------------------+






19 17 15 13 11 9 7 5 3 1





1 = Audio Output Right 2 = Audio Input Right


3 = Audio Output Left 4 = Audio GND



5 = Blue GND 6 = Audio Input Left



7 = Blue 8 = Function Switching



9 = Green GND 10 = Comm Data 2



11 = Green 12 = Comm Data 1



13 = RED/Chroma GND 14 = Comm Data GND



15 = RED/Chroma 16 = Blanking



17 = VIDEO/Sync GND 18 = Blanking GND



19 = VIDEO/Sync Ouput 20 = VIDEO/Sync Input



21 = GND





 


4. Level Adjusting Resistors.


=============================



Resistors of 150ohms to be placed on the Red, Green, and Blue lines. 75ohm resistor to be placed on the Vertical Sync to Fast Blanking line.





 


5. Atari ST to Scart Connector Wiring Assignments.


==================================================



ST Signal Name 13-Pin DIN Scart Scart Signal Name



-------------- ---------- ----- -----------------



Audio Output 1 2+6 Audio Input Right+Left



Composite Video 2 20 VIDEO/Sync Input



Green 6 11 Green



Red 7 15 Red



Plus 12-Volt Pullup 8 8 Function Switching



Blue 10 7 Blue



Vertical Sync 12 16 Fast Blanking



GND 13 21 + 3 + 5 + 9 + 13 GND



21 GND
 
Το post ειναι αρκετα επεξηγηματικο και χρησιμο, και δεν το σβηνω - αλλα θα παρακαλουσα να γραφουμε με Ελληνικους χαρακτηρες, οπως αναφερεται και στους Κανονες Λειτουργιας του φορουμ μας.

* Αναφερομαι στις 4 πρωτες γραμμες του ποστ και οχι στο σχεδιο που ακολουθει.
 
http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=11185

Εδώ έχω γράψει πολλά δυστυχώς δεν κατέφερα ποτέ κανένα scart να παίξει! έχω φτιάξει τουλάχιστον 3, έχω κάνει όλους τους συνδιασμούς, έχω αγοράσει άλλα 3 έτοιμα, έχω δοκιμάσει 3-4 τηλεοράσεις! ΤΙΠΟΤΑ! η Alison tech στο άλλο forum είπε ότι δεν παίζει επειδή έχω καμένο το RF modulator και δεν έχω σήμα συχρονισμού στο composite sync, κάτι περνάει απο εκεί και έτσι το κόβει. Ενώ η SC1224 που έχει horizontal + vertical sync παίζει κανονικότατα! Τελικά την βόλεψα και αυτήν επάνω στο γραφείο μου και τα παράτησα, όχι άλλο κολλητήρια!!!!! :xm: :xm: :xm:
 
Καλημερα!!! εχω καιρο να γραψω και ειπα να πουμε παλι τπτ για τον αγαπημένο μας ST!!! μετα απο πολλα χρονια καταφερα επιτέλους να κανω SCART καλωδιο να δουλεψει στον atari μου! ο λογος που δεν δουλευε κανενα ειναι απλος! μου ειχε καει το TV modulator επειδη βιδωσα τερμα την βιδα του! ετσι δεν ειχα ουτε σημα RF αλλα ουτε και CVS καθως ουτε και csync που χρειαζεται στον συχρονισμό για το SCART! τελικα η λυση ηταν απλή! εβαλα 2 αντιστασεις απο 150οhm η καθεμια στις εξοδους Vsync και Hsync τα συνδεσα στο σημα Csync στο scart και γεφυρωσα το pin 16 με το 20 στο SCART!!! ετσι δουλευει!!! και μερικες φωτος :

DSC06807.jpg

DSC06808.jpg

IMG_20121102_210754.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ετσι δεν ειχα ουτε σημα RF αλλα ουτε και CVS καθως ουτε και csync που χρειαζεται στον συχρονισμό για το SCART! τελικα η λυση ηταν απλή! εβαλα 2 αντιστασεις απο 150οhm η καθεμια στις εξοδους Vsync και Hsync τα συνδεσα στο σημα Csync στο scart και γεφυρωσα το pin 16 με το 20 στο SCART!!!
Πάλι καλά που είναι απλή η λύση :p . (Για μας τους άσχετους με τα κολλητήρια το λέω #) ). Καμπάνα πάντως η εικόνα στο μόνιτορ. (TFT είναι?).
 
οχι monitor! ειναι τηλεοραση 32" ΑΟC ΤFT HD ready.
 
οχι monitor! ειναι τηλεοραση 32" ΑΟC ΤFT HD ready.
Γιατί εγώ για την Amiga χρησιμοποιώ LED Monitor (Αν και έχω και ένα 22άρι TFT LG monitor με scart για καβάντζα :) ). Εάν ξεβαρεθώ ποτέ και κοιτάξω να φτιάξω τον Mega STE που έχω, θα σε ρωτήσω δύο τρία πραγματάκια :) .
 
οκ οτι θες εδω ειμαστε! εγω εφτιαξα 2 καλωδια scart που ειχα χαλασμενα!
 
Πίσω
Μπλουζα