Πρόβλημα με streaming

panp

Banned
Joined
25 Μάρ 2012
Μηνύματα
1.469
Αντιδράσεις
190
Ωραία, να πω κι εγώ τον πόνο μου τότε : το streaming του Imagine 897 (ραδιόφωνο Θεσσαλονίκης) "κόβεται" από το firewall της δουλειάς μου, τη στιγμή που "περνάνε" εκατοντάδες άλλοι σταθμοί του live24. Δε δουλεύει ούτε το link που δίνει ο σταθμός για Winamp. Έχει κανείς καμιά ιδέα;
 
Το μετέφερα σε νέο θρεντ, για να μπορούμε να το συζητήσουμε πιο άνετα! :D (το άλλο θρεντ ήταν για vlc! :) )

Στο θέμα μας: δοκίμασες μέσω e-radio? Μήπως από εκεί μπορείς ν' ακούσεις? Γενικά πάντως, υπάρχουν σταθμοί που "τρώνε σκαλώματα". Π.χ. Όσο και να έχω προσπαθήσει, δε μπορώ ν' ακούσω στη δουλειά Heart FM! Μπορώ ν' ακούσω οτιδήποτε άλλο (μέχρι και τη Λυδία τη Φιλιππισία - ΈΛΕΟΣ!), αλλά όχι τον heart! :(
 
Δοκίμασα με δύο explorers (Ι.Ε.8, Mozilla), με δύο πάροχους (live 24, e-radio), με Silverlight και με ό,τι plug-in σε Flash Player κυκλοφορεί. To μόνο που καταφέρνω είναι να βλέπω το "connecting" να πηγαινοέρχεται δεξιά-αριστερά, το Winamp να μου λέει "time out" και τον ΙΕ8 να καταλήγει σε "Diagnose connection problem"... :(

Κι όσο για "άλλους σταθμούς", κι εγώ, μέχρι και το "Ραδιόφωνο Νικολάου" πιάνω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
έχεις δοκιμάσει να κατεβάσεις και να τρέξεις το tor ;

είναι ένα πρόγραμμα που δεν απαιτεί εγκατάσταση το οποίο με το άνοιγμα ανοίγει ένα δικό του browser η κίνηση του οποίου κατευθύνεται από άλλες διευθύνσεις ip (του εξωτερικού) οπότε ίσως ξεγελάσει το firewall. (αν και σε αρκετές εταιρίες το μπλοκάρουν και αυτό)

(εγώ πάντως αυτό χρησιμοποιώ για να μπω facebook από τους υπολογιστές της σχολής μου που έχουν firewall και το εμποδίζουν #) )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγκατέστησε Windows Media Player και πάτα πάνω στο λογότυπο του σταθμού.

Εμένα παίζει κανονικά...

Ά! Μόλις πατήσεις, περίμενε περίπου 20 δεύτερα για να παίξει....
 
Αν στο κάνει μόνο στη δουλειά, τότε κατά πάσα πιθανότητα μπλοκάρει το firewall τη θύρα 8080 (που βλέπω ότι χρησιμοποιεί στο streaming).

Αν στο κάνει και στο σπίτι, τότε μάλλον είναι θέμα του σταθμού.

Για το 2ο, δε μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα - αλλά για το πρώτο, αν γνωρίζεις το άτομο στη μηχ/φηση που έχει τον έλεγχο, μπορείς να τον παρακαλέσεις να την "ανοίξει" - με όποιους κινδύνους αυτό συνεπάγεται!....
 
Αμ δε ! Πατάω (εννοείς την πεταλούδα "Ακούστε ζωντανά") και μετά από τα 20 δευτερόλεπτα βγαίνει υπέρβαση ορίου σύνδεσης... (Εννοείται ότι σε οποιονδήποτε άλλον υπολογιστή στην ελληνική επικράτεια ο σταθμός φαντάζομαι ότι παίζει κανονικά !)

D@redevil είπε:
Αν στο κάνει μόνο στη δουλειά, τότε κατά πάσα πιθανότητα μπλοκάρει το firewall τη θύρα 8080 (που βλέπω ότι χρησιμοποιεί στο streaming).
Αν στο κάνει και στο σπίτι, τότε μάλλον είναι θέμα του σταθμού.

Για το 2ο, δε μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα - αλλά για το πρώτο, αν γνωρίζεις το άτομο στη μηχ/φηση που έχει τον έλεγχο, μπορείς να τον παρακαλέσεις να την "ανοίξει" - με όποιους κινδύνους αυτό συνεπάγεται!....
Αν σου πώ ότι και αυτός σηκώνει τα χέρια ψηλά ! Κάποια στιγμή έβγαλε εντελώς το firewall και πάλι τίποτα ! Το μόνο που μου μένει είναι να πάρω wi-fι κινητό και να πετύχω κανένα ξεκλείδωτο γειτονικό LAN...

Tι είναι αυτή η .... θύρα 8080; Δηλαδή δεν την "ανοίγεις" με τίποτα;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
panp είπε:
Αν σου πώ ότι και αυτός σηκώνει τα χέρια ψηλά ! Κάποια στιγμή έβγαλε εντελώς το firewall και πάλι τίποτα ! Το μόνο που μου μένει είναι να πάρω wi-fι κινητό και να πετύχω κανένα ξεκλείδωτο γειτονικό LAN...Tι είναι αυτή η .... θύρα 8080; Δηλαδή δεν την "ανοίγεις" με τίποτα;
Η θύρα 8080 είναι εναλλακτική της στάνταρ 80 που χρησιμοποιούν οι browsers! Αυτό συνήθως τοποθετείται στο τέλος μιας διεύθυνσης (π.χ. http://www.otinanai.gr:8080'>http://www.otinanai.gr:8080), με το σκεπτικό να παρακάμψουμε την 80 (που χρησιμοποιεί εξ' ορισμού ο browser μας όταν πληκτρολογούμε σκέτο το http://www.otinanai.gr).

Άλλη μια ερώτηση: μήπως χρησιμοποιείται proxy στη δουλειά σας? Αν ναι, τότε θα πρέπει να σας "κόβει" (κι) εκείνος!

Εν γνώση των κινδύνων που μπορεί να ελοχεύουν (το τονίζω, γιατί υπάρχουν) κι εφόσον έχετε proxy, δοκιμάστε να τα βγάλετε και τα 2, και δείτε αν "παίζει"

-Αν όχι, κι εφόσον δεν παίζει ούτε στο σπίτι σου, είναι του σταθμού.

-Αν όχι, κι εφόσον παίζει στο σπίτι σου, τότε μπορεί να έχει να κάνει με το bandwidth.

Το θέμα έχει πολύ συζήτηση και πολλές εικασίες μπορούν να γίνουν! Μπορούμε άνετα να ελέγξουμε τη δική μας πλευρά, αλλά δεν ξέρουμε τι γίνεται στο site του κάθε σταθμού / στο server που φιλοξενείται η εκπομπή & πώς διανέμεται κτλ...

Κοντολογίς, δε μπορεί να υπάρξει καταληκτική απάντηση!.... Trial & error! ;)
 
Νομίζω ότι δεν πρόκειται να δεις/ακούσεις ποτέ τίποτα από το ιντερνετ όσο ο firewall σας κόβει πόρτες. Η 8080 και η 80 είναι οι προεπιλεγμένες και ανέκαθεν δεσμευμένες για το web browsing και δεν τις κόβει. Πλέον πολλές εταιρείες τρέχουν firewall που κόβουν πολλές πορτες και διάφορα πρωτόκολλα (όπως π.χ. το streaming protocoll ;) ). Π.χ. στη δική μας, το streaming είναι κομμένο. Δηλαδή μπαίνω μεν στο http://www.tunein.com, όμως δε μπορώ να ακουσω ραδιόφωνο ούτε από το winamp plugin του internet explorer, ουτε μεσω flash ούτε μεσω real. Τερμα, είναι κομμένο. Ομως στο σάιτ του tunein μπαίνω κανονικά. Αυτό το πρόβλημα εχεις κι εσύ. Μπαίνεις σε καποιο ιντερνετικό ραδιόφωνο μεσω της πόρτας 80, όμως το plugin που χρησιμοποιεί ο browser σου για να παίξει (να streamάρει) μουσική χρησιμοποιεί πιθανόν αλλη πόρτα και αλλο πρωτόκολλο.

Ελπίζω να σε(σας) διαφώτισα :D

ΥΓ. Η εταιρία μου εχει πολλούς proxies/firewalls και το'χω πσάκσει αρκετά χωρίς να βρω λύση.
 
Αμάν! Ρε συ Panp, τώρα το πρόσεξα - έχω κάνει λάθος τη θύρα! Εδώ λέει ότι η διεύθυνση που χρησιμοποιεί είναι η:

Κώδικας:
http://imagine.1stepstream.com:[b]8000[/b]/aac
Για δείτε μήπως παίζει κάτι κι εκεί!... Αλλιώς, υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να ισχύει και αυτό που λέει ορθότατα ο Ρηγανάκος - δηλαδή να σας "κόβει" σε protocol layer & έχει σε port layer...
 
Eυχαριστώ όλους για την βοήθεια. Θα ξαναδοκιμάσω τη Δευτέρα από το γραφείο. Πιο πολύ ελπίζω στο tunein, που δεν έχω ξαναδοκιμάσει, αν και στο συγκεκριμένο σταθμό, όπως είδα από το σπίτι, μου γράφει ότι το stream είναι αναξιόπιστο, και όχι "αξιόπιστο για το 90% των χρηστών" που γράφει για άλλους σταθμους. Εννοείται, φυσικά, ότι από το σπίτι, ακόμα και έτσι, ΠΑΙΖΕΙ !


Επίσης θα δοκιμάσω και το tor.
Τώρα όλα τα υπόλοιπα για θύρες κλπ. δε νομίζω ότι έχουν να κάνουν, αφού εκατοντάδες άλλοι τυχαίοι σταθμοί παίζουν (από το γραφείο) κανονικά.
 
Παιδιά μου, με την καμία, δυστυχώς...
 
Έχω φτάσει σε παραδοχή (λόγω δουλειάς! :D ) ότι κάποια προβλήματα, δε λύνονται…. Το streaming συγκεκριμένων σταθμών είναι ένα από αυτά…. Κυρίως γιατί υπεισέρχονται κι άλλοι παράγοντες, πέρα από το δικό μας δίκτυο! ;)

Πάντως κρίμα - κρατούσα μια ελπίδα!....
 
Πίσω
Μπλουζα