Πρόβλημα στην απεικόνιση του φόρουμ σε Android [solved]

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.941
Πρόσφατα αγόρασα το πρώτο μου Android κινητό. Με τον default browser που έχει μπήκα στο site εδώ και αρχικά ήταν μια χαρά λες και ήμουν στο PC μου. Έπειτα από μερικές μέρες που δοκίμασα ξανά μου έβγαζε ένα άλλο interface και όταν πήγαινα στην επιλογή full site μου πετούσε Not found. Έχω ξενερώσει άσχημα καθώς το φόρουμ στην αρχική του μορφή με βόλευε πολύ βλέποντας νέες αναρτήσεις κτλ σαν να είμαι στο PC.

Ξέρει κανείς τι μπορεί να έχει συμβεί;
 
johnny19818 δώσε σε παρακαλώ:

-έκδοση android

-ποιος είναι ο default browser

-screenshot από τις ρυθμίσεις

-αν στο κάνει και σε άλλα φόρα.
 
Η έκδοση Android είναι Jelly Bean 4.2. Ο browser γράφει απλά internet αλλά και τον chrome που έβαλα κάποια στιγμή νομίζω τα ίδια έκανε. Δεν γράφω σε άλλα φόρουμ.
 
Johnny εμενα μπαινει κανονικα απο : Chrome, Opera mobile , Opera Mini και απο τον Stock.

Δοκιμασε να κανεις clear cache και cookies! Μετα μπες στο φορουμ θα σε βγαλει στο mobile site , πηγαινε κατω κατω και επελεξε full site. Λογικα θα εισαι οκ!

Επισης παρατηρησα οτι μετα απο καποια σκαμπαντεβασματα που ειχε το φορουμ ( πριν λιγο καιρο κατι εφτιαχνε ο Shock) μερικοι σελιδοδεικτες που ειχα γραφανε Not Found και επρεπε να μπω στην κεντρικη και οχι στο φορουμ και να κανω νεο bookmark! Για δοκιμασε μηπως φταιει αυτο!

UPDATE

Το εψαξα λιγακι και οντως αμα πας να μπεις απο mobile σε desktop version δεν μπορεις! Σου βγαζει οτι η σελιδα δεν υπαρχει!

Το προβλημα ειναι στο λαθος Url που σε παει οταν πατας full site http://www.retromaniax.gr/vb/forum/?styleid=14 , ενω θα επρεπε να ειναι αυτο http://www.retromaniax.gr/vb/forum.php/?styleid=14 , δηλαδη λειπει το php λογικα αν πατησεις το 2ο url θα εισαι οκ, για δοκιμασε και πες.

Καλο θα ηταν να διορθωσουν αυτο το λαθακι οι Admins για να μπορει να γινεται η αλλαγη απο mobile σε desktop version κανονικα.

Εμενα ειχε κρατημενα τα cookies και ειναι μονιμως σε desktop για αυτο δεν καταλαβα κατι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ajax87 είπε:
UPDATE

Το εψαξα λιγακι και οντως αμα πας να μπεις απο mobile σε desktop version δεν μπορεις! Σου βγαζει οτι η σελιδα δεν υπαρχει!

Το προβλημα ειναι στο λαθος Url που σε παει οταν πατας full site http://www.retromaniax.gr/vb/forum/?styleid=14 , ενω θα επρεπε να ειναι αυτο http://www.retromaniax.gr/vb/forum.php/?styleid=14 , δηλαδη λειπει το php λογικα αν πατησεις το 2ο url θα εισαι οκ, για δοκιμασε και πες.

Καλο θα ηταν να διορθωσουν αυτο το λαθακι οι Admins για να μπορει να γινεται η αλλαγη απο mobile σε desktop version κανονικα.

Εμενα ειχε κρατημενα τα cookies και ειναι μονιμως σε desktop για αυτο δεν καταλαβα κατι...
Γιάνναρε είσαι άρχοντας! Αυτό είναι το πρόβλημα. Μια χαρά δουλεύει τώρα. Δεν θα το βρίσκαμε με τίποτα. Και πάλι ευχαριστώ. :thanx2: :thanx2:
 
Jhonny ασχετα αν ελυσες το προβλημα σου θα σε προτεινα να πεταξεις το android και να παρεις iphone να βρεις την υγεια σου :p :p:p
 
Κατσε ρε Βασιλη ουτε μηνα δεν εκλεισε. :)
 
Δεν πηραζει σκοτωσε το οσο ειναι μικρο να μην εχεις προβληματα οταν μεγαλωσει :p :p:p
 
@Johnny Δεν κανει τιποτα , καλη mobile πλοηγηση! :D

[edit] off topic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ajax87 είπε:
@Metalcandyman Τα iphone ειναι υπερεκτιμενες συσκευες και μονο με jailbreak κατι λενε. :p

Με τα android εχεις απειρες συσκευες για να επιλεξεις αναλογα με το τι χρειαζεσαι και επισης εισαι ελευθερος να κανεις οτι θελεις χωρις πολλους περιορισμους οσαν αφορα το λειτουργικο.

Τεσπα ο καθενας οτι γουσταρει και οτι τον βολευει καλυτερα! :p
Περα απο την πλακα που κανω στον jhonny ολα αυτα τα εισαι ελευθερος να κανεις οτι θελεις χωρις περιορισμους κλπ τα ακουω βερεσε.Ουτε Iphone freak ειμαι ουτε fanboy Της apple εξαλου ειμαι κατα των Mac και εχω ανοιξη και θεμα πριν χρονια αλλα στα κινητα τους βγαζω το καπελο.Μπορει να πληρωνεις 600-700 ευρω για να παρεις ενα iphone και συμφωνω πως αντιστοιχα κινητα με πολυ λιγοτερα χρηματα προσφερουν πολυ καλητερα τεχνικα χαρακτηριστηκα αλλα iphone δεν ειναι.Εχω ενα iphone 4 εδω και Μια τετραετια και θα παρω νεο απο σεπτεμβριο και μετα που θα βγει το 6 οποτε οπως καταλαβαινεις δεν με νοιαζη να εχω το κινητο για μοστρα.4 χρονων και μεχρι πριν κανενα μηνα επερνε κανονικα ενημερωσεις και εχω το Ios 7 που μεχρι εδω παει το κινητο και το κινητο παει μια χαρα με μολις 1ghz μονοπυρηνο επεξεργαστη και 512MB ram και αυτο το κινητο τετραετιας εχει αναλυση οθονης 960Χ640 και 326 ppi την στιγμη που τετοια αναλυση δεν εχουν κινητα που κυκλοφορουν τωρα το 2014 και δψεν μιλαω για της ναυαρχιδες των εταιριων.Συν ολα αυτα αυτο το κινητο τετραετια το πουλαω για πλακα 150 ευρω ακομα και 200 που με το ζητησε καποιος πριν καμια βδομαδα και οπου και να δεις τοσο τα πουλανε μεταχειρισμενα γιατι πολυ απλα τα iphone δεν χανουν την αξια τους.Συν ολα αυτα το ios ειναι εγγυηση πρεπει να το ξεσκισεις το κινητο και να του βγαλεις τα ματια εξω για να σε βγαλει προβλημα.Βρες εσυ android κινητα που να τα κανουν ολα αυτα την στιγμη που περνεις κιινητο σημερα και σε ενα χρονο δεν θα μπορεις να περνεις ενημερωσεις και μιλαω για επισημες γιατι αλλιως περνεις αλλα τα προβληματα αυξανονται κατα πολυ.Μες τα προβληματα ειναι τα ελευθερα και χωρις περιορισμους android τηλεφωνα και πανε κανε αυτα που θα κανεις σε ενα android των 500 ευρω σε ενα android Των 100 ευρω.Δεν υπαρχει περιπτωση γιατι θα σερνεται ενω εγω σε τετραετιας κινητο ολα δουλευουν ρολοι ακομα και με ios 7.
Nαι δεν αξιζουν τα Iphone τα λεφτα τους σε σχεση με αυτα που προσφερουν και μιλαω αποκλειστικα για τα specs αλλα σαν τηλεφωνα εχουν μεγαλητερη αξια,αντεχουν στο χρονο πολλα περισσοτερα χρονια σε σχεση με τα android και ειναι πολυ μα πολυ πιο σταθερα απο τα android.

Απο την αλλη εννοοιται οτι ο καθενας περνει οτι τον βολευει αλλα τα δεδομενα ειναι αυτα και δεν αμφισβητουνται.
 
Πάμε πάλι στο θέμα μας που από ότι βλέπω έχει λυθεί.

Τα off topic θα διαγραφούν σε λίγο
 
Ναι να παρεις iphone να πληρωνεις την πλοηγηση χρυση. Σε λιγο ουτε ταξι δεν θα γεμιζουν.
 
Tα off topic, παλιά και νέα, διαγράφηκαν.
 
Ενημερωτικά, έκανα τις απαραίτητες ρυθμίσεις, οπότε πλέον πατώντας στο "Full Site" πρέπει να σας κατευθύνει κανονικά στην desktop έκδοση.

If not, τότε πείτε το εδώ για να το δούμε.

Thank you! :)
 
Ειχα ακριβως το ιδιο προβλημε με τον John υστερα απο καθαρισμο του browser και τωρα ειναι οκ!
 
Πίσω
Μπλουζα