Πρόβλημα sega saturn (πατάει μόνο του κουμπια)

  • Έναρξη μίζας -
  • Ημερομηνία έναρξης

Guest
Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ εκ των προτέρων.  

Λοιπόν πρόσφατα αγορασα από γνωστό ένα saturn model 2 "ελληνικό"  το οποίο  δουλεύε κανονικά μέχρι την ημέρα που αποθηκευτικε στην ντουλάπα για 5-6 χρονάκια και όταν βγήκε και δοκιμάστικε (για να το πάρω) κάνει το εξής : 

Ανοίγει κανονικά χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα και διαβάζει cd κανονικά, τώρα το πρόβλημα αρχίζει όταν  (με παλιά μπαταρία)  βγάζει την οθόνη ρυθμίσης ώρας και ημερομηνίας πατάει "μόνο του" τα πλήκτρα  πάνω,αριστερά, start σίγουρα και ενδέχεται και τα X,y  αλλά πατώντας το Α από το χειριστήριο και το  δεξιά φτάνει στο exit και πάει στην επόμενη οθόνη με το λογοτυπο και μετά στο menu της κονσόλας φυσικά  αν υπάρχει μέσα cd αφού το διαβάσει παταω το start application και ξεκινάει κανονικά (ενοείτε όμως πάλι με πατημένα τα κουμπιά) .

Με καινούρια μπαταρία κρατάει κανονικά data ώρα και ημερομηνία και αν υπάρχει μέσα cd ξεκινάει κανονικά αλλά πάλι με πατημένα τα παραπάνω πλήκτρα.  

Εδώ πρέπει να αναφέρω ότι ΔΕΝ είναι θέμα χειριστήριου γιατί έχω 2 τα οποία στο άλλο saturn που έχω δουλεύουν άψογα αλλά και γιατί το ίδιο κάνει και χωρίς να έχει η κονσόλα καν χειριστήριο συνδεμένο πάνω σε κανένα από τα δύο port.

Ενοείτε άνοιξα την κονσόλα μεχρι την motherboard και την καθάρισα στον υπέρτατο βαθμό οπως τα port και τα πάντα  και συνεχίζει να κάνει το ίδιο.  Επίσης ενοείτε έβαλα καινούρια μπαταρία πίσω.  Όπως και τσέκαρα το τροφοδοτικό αν φέρνει σωστά 9ν,5ν,3,3ν αντίστοιχα όλα κομπλέ.  Κοίταξα στην motherboard τα πυκνωτακια αν υπάρχει κανένα σκασμένο ή φουσκωμένο ή διαρροές  με το μάτι (καθως δεν εχω esr tester) και δεν φαίνεται κάτι. 

Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης βέβαια λόγω οτι δεν είχε μπαταρία μέσα το ανοιξε μερικές φορές χωρίς μπαταρία μέσα.  Δεν ξέρω αν επηρεάζει κάπου αυτό γιατί ξέρω ότι δεν κάνει να δουλεύει χωρίς μπαταρία αλλά το αναφέρω για το πλήρες ιστορικό. 

Αν ξέρει κάποιος κάτι θα βοηθούσε πραγματικά 
 
Πίσω
Μπλουζα