Πρόγραμμα δημιουργίας καταλόγων περιεχόμενων cd/dvd/hd/κτλ

keropi

Human RetroDatabase
Joined
6 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.709
Αντιδράσεις
9
Καλημέρα!

Πλέον χρειάζομαι ένα πρόγραμμα που να φτιάχνει μια "βαση δεδομένων" από cd/dvd/hdd κτλ , ούτως ώστε να μπορώ να βρώ τα αρχεία μου χωρίς να μπαινοβγάζω άπειρα δισκάκια ή να συνδέω σκληρούς δίσκους με backups στο pc... ΑΛΛΑ δεν θέλω ένα που απλώς να κρατάει μια λίστα αρχείων , είχα βρει παλιά ένα (το οποίο και δεν θυμάμαι πιο είναι :( ) το οποίο είχε την δυνατότητα να ενσωματώνει στην βάση δεδομένων του και ατόφια αρχεία συγκεκριμένου είδους που όριζε ο χρήστης (πχ. txt , nfo , jpg κτλ) και τα οποία ανοίγανε κανονικά από την "βάση δεδομένων" του προγράμματος...

Μήπως χρησιμοποιείτε κάτι ανάλογο; Αν ναι, ποιό; Γιατί βρίσκω προγράμματα που να κάνουν τέτοιους κατάλογους, αλλά δεν έχω βρει κάποιο που να παίρνει και αχεία μαζί...
 
Kαλημέρα

Προσωπικά πριν μερικούς μήνες ξεκίνησα να χρησιμοποιώ το WhereIsIt, ένα πολύ καλό shareware cataloging software. Mπορείς να το βρεις εδω:

http://www.whereisit-soft.com/

Βέβαια υπάρχουν κι άλλες λύσεις αλλά αυτό το προγραμματάκι το βρήκα αρκετά ευέλικτο. Δοκίμασέ το.
 
έχει επιλογή να βάζει στην βάση δεδομένων του αρχεία που θα του ορίσω εγώ;

edit: από ότι βλέπω έχει πολύ παραμετροποίηση... οπότε και ΝΑΙ κρατάει στην database τα αρχεία που θέλω, ευχαριστώ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μπορει να δεις και το cathy

πολυ μικρο και νομιζω οτι κανει την δουλεια που θες

το προγραμμα ειναι freeware

http://www.mtg.sk/rva/
 
μπα, το cathy δεν το βλέπω να κάνει τη δουλειά... ευχαριστώ πάντος!
 
whereisit και απο εμένα, ευτυχής χρήστης για πολλά χρόνια τώρα
 
ναι, είναι όντως καλό, έχω καταφέρει να σώσω τα NFO αρχεία που με ενδιαφέρουν ΑΤΟΦΙΑ σαν descriptions (και να φαίνονται στο κάτω μέρος του προγράμματος) οπότε εκτός και αν κάποιος μου προτείνει κάτι καλύτερο, πάω για register
 
+1 ψήφος για το Whereisit, δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι καλύτερο.
 
...περιμένοντας το key...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις !!!
 
Πίσω
Μπλουζα