Πρόσωπα Λησμονημένα - 1946

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.464
Αντιδράσεις
49.772
Κοινωνική περιπέτεια του 1946 , συμπαραγωγή της Φίνος Φιλμ και της Ωρίων Α.Ε. ,σε σενάριο και σκηνοθεσία του Γιώργου Τζαβέλλα. Πρωταγωνιστούν ο Γιώργος Παππάς , η Μιράντα Μυράτ , η Ζινέτ Λακάζ , ο Λάμπρος Κωνσταντάρας , ο Αιμίλιος Βεάκης , ο Κούλης Στολίγκας κ.α.


Υπόθεση :

Ο Τόνυ επιστρέφει στην Ελλάδα μετά από χρόνια. Σε ένα καμπαρέ της Τρούμπας βρίσκει την παλιά ερωμένη του Μαρία που είχε εγκαταλείψει για χάρη του τον άντρα της και την κόρη της Άλκη. Η Άλκη που τώρα ετοιμάζεται να παντρευτεί με τον Παύλο, όλα αυτά τα χρόνια ήξερε ότι η μητέρα της έχει πεθάνει. Ο Τόνυ τηλεφωνεί στον πατέρα της Άλκης και του ζητάει χρήματα για να μην αποκαλύψει στην κόρη του την αλήθεια για την μητέρα της. Η Μαρία είναι αποφασισμένη να μην αφήσει τον Τόνυ να καταστρέψει την ευτυχία της κόρης της.




[video=youtube_share;LTlv3iXxY3A]http://youtu.be/LTlv3iXxY3A

Και οι τίτλοι της ταινίας.
 
Χωρίς να την έχω δεί ποτέ την ταινία, εικάζω οτι πρέπει να είναι πολύ καλή με ένα εξαιρετικό κάστ ηθοποιών. Ευχαριστούμε τον Tony και πάλι, για τους θησαυρούς που μοιράζεται μαζί μας.
 
Αγαπητέ tonytony, ευχαριστούμε πολύ! Αυτή η σπανιότατη ταινία, με το εκπληκτικό καστ (Παππάς, Βεάκης, Μιράντα, Κωνσταντάρας) και τη σκηνοθετική υπογραφή του σπουδαίου Γιώργου Τζαβέλλα, έχει ποτέ μεταδοθεί από την τηλεόραση;
 
atanasio είπε:
Αγαπητέ tonytony, ευχαριστούμε πολύ! Αυτή η σπανιότατη ταινία, με το εκπληκτικό καστ (Παππάς, Βεάκης, Μιράντα, Κωνσταντάρας) και τη σκηνοθετική υπογραφή του σπουδαίου Γιώργου Τζαβέλλα, έχει ποτέ μεταδοθεί από την τηλεόραση;
Δε ξέρω , νομίζω πως όχι...
 
Πίσω
Μπλουζα