Πρόταση-Όνειρο!

minash

RetroWannaBe
Joined
20 Ιουν 2013
Μηνύματα
34
Αντιδράσεις
6
Αγαπητοί retromaniacs,

Εδω και αρκετά χρόνια περιμενω να ακούσω κάποιον σταθμό που να παίζει καθαρά μουσική απο 80s και 90s (ελληνική και ξένη). Γνωρίζετε κάποιον και αν οχι δε θα ηταν ό,τι καλυτερο για όλους εμάς και άλλους λάτρεις που δεν ανήκουν στο forum να δημιουργουταν ενας τέτοιος σταθμός? :cool:
 
Από την αρχή λέγαμε να φτιάχναμε έναν τέτοιο σταθμό, είχαμε αγοράσει και bandwidth θυμάμαι τότε, αλλά μας έκοψαν την φόρα οι απαράδεκτες / υπερβολικές και παράλογες απαιτήσεις της ΑΕΠΙ.

Εννοείται ότι θα θέλαμε έναν τέτοιο σταθμό και έχουμε τις υποδομές για κάτι τέτοιο, αυτό που λείπει είναι χρήματα
 
Μακάρι να πραγματοποιηθεί αυτό, θα ήταν απίθανο ;)
 
Πράγματι θα ήταν πολύ ωραίο, άμα θέλετε να σας φτιάξω εγώ τον πομπό, χάχα είχα πάρει πτυχιακή στο ΤΕΙ Κοζάνης πομπό μεσαίων με λυχνίες αλλά για FM δυστυχώς δεν ξέρω (είναι και πιο δύσκολο).
 
Εκπληκτική ιδέα, αλλά...

Shock είπε:
μας έκοψαν την φόρα οι απαράδεκτες / υπερβολικές και παράλογες απαιτήσεις της ΑΕΠΙ.
Αυτό τα λέει όλα... :(

Οπότε εμείς οι ρετρομανείς βολευόμαστε με το web radio και με Galaxy/Kiss/Easy.

Πάντως αν τα καταφέρετε να το κάνετε, μπράβο σας!!!

FYI, υπάρχει, πάντως, κι ένας σταθμός ελληνικός στο web που λέγεται 80'smania.
 
nwntas είπε:
Αυτό τα λέει όλα... :(

Οπότε εμείς οι ρετρομανείς βολευόμαστε με το web radio και με Galaxy/Kiss/Easy.

Πάντως αν τα καταφέρετε να το κάνετε, μπράβο σας!!!

FYI, υπάρχει, πάντως, κι ένας σταθμός ελληνικός στο web που λέγεται 80'smania.
Να συμπληρώσω τον discomania απο web radios και καποια ελληνικα τραγούδια απο 90s παίζει συχνά και ο Love !
 
αν μπειτε στο e-radio μπορειτε να βρειτε σταθμους με 80s εκει ειναι και το my80s το εχω ακουσει και βαζει καλα τραγουδακια απο 80s

επεισης και δω Αρτα εχουμε ενα σταθμο τον αμβρακια fm στο ιντερνετ τον ακους απο live.artinoi.gr που εχει καποιες ωρες που βαζει 80s italodisco κλασσικο ροκ
 
Shock είπε:
Από την αρχή λέγαμε να φτιάχναμε έναν τέτοιο σταθμό, είχαμε αγοράσει και bandwidth θυμάμαι τότε, αλλά μας έκοψαν την φόρα οι απαράδεκτες / υπερβολικές και παράλογες απαιτήσεις της ΑΕΠΙ.
Εννοείται ότι θα θέλαμε έναν τέτοιο σταθμό και έχουμε τις υποδομές για κάτι τέτοιο, αυτό που λείπει είναι χρήματα
Εχω ακούσει οτι αυτό το πρόβλημα το αντιμετοπίζεις εφόσον η κατάληξη του domain σου είναι σε .gr

Aν δημιουργήσεις μια σελίδα με ελληνικό μεν περιεχόμενο αλλά σε Domain που καταληγει σε .com ή οτιδύποτε αλλο δεν μπορεί να σου κάνει 'μανούρα' η ΑΕΠΙ.

Παράδειγμα το γνωστό site toy kithara.gr που περιέχει στίχους και παρτιτούρες ελληνικών τραγουδιών, όπου μετά απο κινήσεις της ΑΕΠΙ για να πληρωνουν τα αναλογα δικαιώματα (μιλάμε για υπερογκα ποσά, και φανταστείτε μόνο για τους στίχους) , αλλαξε την καταληξη του αρχικά σε .vu και πρόσφατε σε .to . Etsi Δεν μπορουσαν να τους κανουνε τιποτα πια γιατι υπαχωτανε σε αλλο δικαιο και όχι στο Ελληνικό. Αυτό βεβαια συνεβει πριν 15 χρονια τωρα ειναι πιο χαλαρα τα πραματα. καθως υπάρχουν πλεόν και σε .gr αντιστοιχες σελίδες(αλλά θεωριτικά παράνομες).
 
Aν θέλει να κάνει κάποιος ένα ραδιόφωνο για το κέφι και την ιδεολογία και έχει τα χρήματα, ΟΚ. Αλλιώς απλά δεν αξίζει τον κόπο. Διότι αν θέλεις να το κάνεις σωστά και νόμιμα θα βρεις μπροστά σου αρκετές δυσκολίες που έχουν να κάνουν με την ΑΕΠΙ (όπως ειπώθηκε) και τις λίστες που μπορείς να διαθέτεις από τις δισκογραφικές, οπότε το ποσό είναι αρκετά τσουχτερό. "Χαλαρά" είναι τα πράγματα αν πάρεις το ρίσκο να πας πιο "πειρατικά", αν και καλό είναι στη προκειμένη περίπτωση να πας "by the book". Άλλωστε το νας βρει κανείς τραγούδια είναι το πλέον εύκολο στις μέρες μας. Το θέμα είναι να είσαι και εξασφαλισμένος. (άσχετα αν η γνώμη μου για την ΑΕΠΙ είναι η χειρότερη δυνατή).
 
ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ!!!!

Το πρωί άκουγα Love radio και υπήρχε διαφήμιση ότι κάθε πρωί 10-11 και απόγευμα 5-6 γίνεται flash back και παίζουν γνωστά τραγούδια κάθε φορά από διαφορετική χρονολογία (ελληνικά και ξένα)!!!
 
Πίσω
Μπλουζα