Πρώτος επίγειος δορυφορικός σταθμός ΟΤΕ (Σκάρφεια, 1970)

stakovios

Human RetroDatabase
Joined
21 Αύγ 2009
Μηνύματα
3.242
Αντιδράσεις
914
Στις 6/5/1970 εγκαινιάστηκε στις Θερμοπύλες ο πρώτος επίγειος δορυφορικός σταθμός του ΟΤΕ. Οι τεράστιες κεραίες του εγγυούνταν ότι η χώρα θα έβλεπε δορυφορικό πρόγραμμα.
 
Δεν ήταν στις Θερμοπύλες, αλλά στην Σκάρφεια που είναι κάπου 10-15 χιλιόμετρα μακρύτερα (προς τα Καμμένα Βούρλα). Το ξέρω σίγουρα γιατί είχα ένα συμφοιτητή που καταγόταν από εκεί και είχαμε πάει κάμποσες φορές στην περιοχή. Ο σταθμός ήταν κανά χιλιόμετρο πριν το χωριό.

Και νομίζω επίσης ότι η πρωταρχική χρησιμότητα ήταν να διευκολύνει τις διεθνείς τηλεπικοινωνίες της χώρας και όχι για να βλέπουμε δορυφορική τηλεόραση (κάτι που έγινε γύρω στα 20 χρόνια αργότερα αν θυμάμαι καλά...εδώ καλά-καλά δεν βλέπαμε εγχώρια τηλεόραση το 1970)
 
Maddog είπε:
Δεν ήταν στις Θερμοπύλες, αλλά στην Σκάρφεια που είναι κάπου 10-15 χιλιόμετρα μακρύτερα (προς τα Καμμένα Βούρλα). Το ξέρω σίγουρα γιατί είχα ένα συμφοιτητή που καταγόταν από εκεί και είχαμε πάει κάμποσες φορές στην περιοχή. Ο σταθμός ήταν κανά χιλιόμετρο πριν το χωριό.
Και νομίζω επίσης ότι η πρωταρχική χρησιμότητα ήταν να διευκολύνει τις διεθνείς τηλεπικοινωνίες της χώρας και όχι για να βλέπουμε δορυφορική τηλεόραση (κάτι που έγινε γύρω στα 20 χρόνια αργότερα αν θυμάμαι καλά...εδώ καλά-καλά δεν βλέπαμε εγχώρια τηλεόραση το 1970)
Πραγματι ετσι ειναι, σε αδρες γραμμες.Ιδιως δε το δευτερο περι τηλεπικοινωνιων ειναι ορθο.Εκεινη την εποχη κυριως διεθνεις υπηρεσιες τηλεφωνικες εξυπηρετουσε.Χωρις να σημαινει οτι δεν υπηρχαν σταδιακα και δορυφορικες ζευξεις εικονας και ηχου για ευκαιριακες αναμεταδοσεις.

Επι τη ευκαιρια,οριστε και ενα οπτικοακουστικο αποσπασμα απο τον δευτερο σταθμο διεθνων ζευξεων ,στα εγκαινια του το 1972.

Ειναι πραγματι εντυπωσιακη η προοδος εκτοτε.Αρκει να ακουσει κανεις θαρρω τον κυριο μοσχοβιτη(ενδεχομενως αυτος) να μιλα για τις δυνατοτητες γραμμων οδευσεως τοτε και να συγκρινει με το παρον!

Απο τα επικαιρα της εποχης.

http://mam.avarchive.gr/portal/digitalview.jsp?get_ac_id=1066&thid=1316
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα φωτογραφησα τυχαια απο το βουνο πανω απο τα Καμμενα. Νομιζω οτι ειναι αυτα:

attachment.php
 
Πίσω
Μπλουζα