Πως να αξιοποιησω τον Amstrad 464;;;

DoctorGalifrean

RetroMaNiaC
Joined
2 Φεβ 2008
Μηνύματα
544
Αντιδράσεις
34
Καλημερα και χρονια πολλα. Χθες καθαρισα τον 464 (με πρασινο μονιτορ) κι επαιξα και Harrier Attack #) .

Δυστυχως ομως δεν εχω καμια αλλη κασσετα, και θα ηθελα πολυ να ασχοληθω μαζι του. Εχετε να μου προτεινετε κατι?

Δεν θυμαμαι ουτε εντολες, ουτε προγραμματισμο αλλα θελω να κανω κατι παραπανω απο το να καθομαι να τον κοιταω και να τον καμαρωνω:dribble:
 
Harrier Attack:bow:.Πλακα πλακα και εγω θελω να βρω το βιβλιο που μου ειχαν δωσει μαζι με τον 6128 και ηταν ολο προγραμματα BASIC.Θελω να φτιαξω κανενα εστω και μετα απο τοσα χρονια,εστω και μεσω emu..
 
Ενας συναδελφος εχει εναν 6128 κομπλε μαζι με τα βιβλια του και ηδη εχουμε κανονισει απο βδομαδα που θα επιστρεψει απο την αδεια του να μου δωσει το 1 βιβλιο του Αmstrad. Θα ξεκινησω απο εκει.

Φανταζομαι οτι θα μπορω να σωζω σε κασσετες, σωστα? Το κασετοφωνο δειχνει να δουλευει κανονικα.
 
Με τον 464 δεν είχες πρόβλημα στο κασσετόφωνο. Εκεί που ήταν τα "δύσκολα", ήταν στον ιμάντα του disk drive στον 6128 που χαλάρωνε και ήθελε αλλαγή.

Βάλε και καμιά φωτογραφία από τον Amstrad σου να γουστάρουμε, με όλη του τη δόξα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
DoctorGalifrean είπε:
Δυστυχως ομως δεν εχω καμια αλλη κασσετα, και θα ηθελα πολυ να ασχοληθω μαζι του. Εχετε να μου προτεινετε κατι?
Αγορασε αυτο και χρησιμοποιησε αυτο για να μπορεις να παιξεις οποιοδηποτε παιχνιδι του 464. Που θα τα βρεις; Το google ειναι o φιλος σου.

Αν θες να ασχοληθεις παραπανω, επιβαλετε ενα εξωτερικο floppy drive 3.5'' ή o εξαιρετικος HxC floppy drive emulator (περισσοτερα εδω -- προσωρινα εχουν εξαντληθει, αλλα το παλικαρι που τις φτιαχνει μου ειπε οτι πιθανοτατα θα φτιαξει περισσοτερες).

Βεβαιως επειδη εχεις μονο 64kb ram, θα βοηθαγε πολυ μια επεκταση μνημης.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
freaktmp αυτη η επεκταση μπορει να μπει και σε 6128?
 
freaktmp είπε:
Κατα 99.999% ναι. Ας συμπληρωσει το 0.001% καποιος πιο εμπειρος.
Φυσικά και μπαίνει! Απλά για τον 464 καλύτερα να πάρει κάποιος το DDI-1 (αν και πολύ δύσκολο να βρεθεί πλέον) που έχει και FDD controller και 64kb ram επέκταση.
 
freaktmp είπε:
Αγορασε αυτο και χρησιμοποιησε αυτο για να μπορεις να παιξεις οποιοδηποτε παιχνιδι του 464. Που θα τα βρεις; Το google ειναι o φιλος σου.
Αν θες να ασχοληθεις παραπανω, επιβαλετε ενα εξωτερικο floppy drive 3.5'' ή o εξαιρετικος HxC floppy drive emulator και περισσοτερα εδω (προσωρινα εχουν εξαντληθει, αλλα το παλικαρι που τις φτιαχνει μου ειπε οτι πιθανοτατα θα φτιαξει περισσοτερες).

Βεβαιως επειδη εχεις μονο 64kb ram, θα βοηθαγε πολυ μια επεκταση μνημης.
Πολυ ωραιες οι προτασεις! Ευχαριστω! Πανω που ελεγα να μην ασχοληθω με upgrade στα αλλα μηχανηματα παρα μονο στις Αμιγκουλες μου, με βαζετε στη πριζα....

Φωτογραφια ειχα ετσι κι αλλιως σκοπο να το βγαλω, αλλα ξεχασα να το κανω χθες το βραδυ που τον ειχα στο μπαλκονι και σημερα απαγορευονται στο σπιτι ολες οι εργασιες διοτι η συζυγος καθαριζει καθοτι θα εχουμε κοσμο αποψε σπιτι (τα γνωστα, οικογενεια, Ανασταση, μαγειριτσα και τα συναφη). Οσο για το γραφειο, ακομη ειναι σαν αποθηκη...

Απο δευτερα θα δειτε και τη φωτο.

Καλη Ανασταση σε ολους!
 
Καλη Ανασταση και σε σενα και στο 464 σου! Αν και πιστευω οτι αυτου του ειδους τα μηχανηματα δεν εχει νοημα να τα κανεις upgrade και καλο ειναι να τα αφηνει κανεις στην ησυχια τους. Απο τη στιγμη που υπρχει ο 6128 ολα τα υπολοιπα ειναι οδοντοκρεμες. Μοναδικο εντυπωσιακο upgrade για αυτη τη γενια υπολογιστων (8bit) ειναι πιστευω το SymbOS με ολα τα συναφη hardware-ιλικια για 6128. Κατα τ'αλλα Amiga Upgrade is the One!
 
portarinos78 είπε:
Καλη Ανασταση και σε σενα και στο 464 σου! Αν και πιστευω οτι αυτου του ειδους τα μηχανηματα δεν εχει νοημα να τα κανεις upgrade και καλο ειναι να τα αφηνει κανεις στην ησυχια τους. Απο τη στιγμη που υπρχει ο 6128 ολα τα υπολοιπα ειναι οδοντοκρεμες. Μοναδικο εντυπωσιακο upgrade για αυτη τη γενια υπολογιστων (8bit) ειναι πιστευω το SymbOS με ολα τα συναφη hardware-ιλικια για 6128. Κατα τ'αλλα Amiga Upgrade is the One!
Θα συμφωνησω με αυτα που λες... Θελω ολα τα μηχανηματα που θα εχω στο γραφειο να λειτουργουν αλλα να μη τα γεμισω με επεκτασεις και γκατζετακια.

Εκτος απο τις Αμιγκουλες οι οποιες θα φτιαχνουν οσο μπορω και οσο πανε.

Σχετικα με τον 464 σκεφτομουν πριν λιγο να τον αφησω ως εχει απλα να βρω οσες πιο πολλες κασσετες μπορω.

Θελω να ρωτησω το εξης ομως. Θα προσπαθησω να φτιαξω κανενα χαζοπρογραμματακι μολις παρω το βιβλιο της basic. Ο,τι φτιαχνω θα μπορω να το γραφω σε κασσετες;; Και πως; Και φυσικα τι κασσετες; Κανονικες; Διοτι αυτες απ'οτι θυμαμαι ηταν 45αρες οι μικροτερες...
 
Φυσικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις κανονικές κασέτες. :)
 
Maddog είπε:
Φυσικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις κανονικές κασέτες. :)
:headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:

Τελικα συνειδητοποιησα οτι το PC μας εκανε να σκεφτομαστε πιο πολυπλοκα και μπερδεμενα, ενω τα πραγματα τοτε ηταν πολυ πιο απλα.... Σ'ευχαριστω πολυ!
 
DoctorGalifrean είπε:
Τελικα συνειδητοποιησα οτι το PC μας εκανε να σκεφτομαστε πιο πολυπλοκα και μπερδεμενα, ενω τα πραγματα τοτε ηταν πολυ πιο απλα.... Σ'ευχαριστω πολυ!
Δε θα μπορούσες να το έχεις πει καλύτερα...
 
Βασικα τωρα χρειαζομαι μια κασσετα-ανταπτορα αυτη με το καλωδιο και το βυσματακι, σωστα??? Εχεις κανενας καμια περισσευουμενη για να αγορασω μια και δεν αγοραζω απο νετ?? Θα το κανω και Ζητηση στις Αγγελιες.
 
Πίσω
Μπλουζα