Πως ξεχωρίζω το Megadrive 1 VA7 revision?

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.795
Αντιδράσεις
4.289
Ενας φιλος βρηκε το παλιο του MD1 και μου ειπε να περασω να το δω αν δουλευει, αν αξιζει να το καθαρισει κτλ

Τον ρωτησα αν εχει το High Definition logo και μου ειπε πως δεν το εχει.

Πως μπορω να καταλαβω εξωτερικα να προκειται για το VA7 revision με τον χαλια ηχο?
 
Δεν είμαι σίγουρος, αλλά μάλλον δεν υπάρχει άλλος τρόπος να ξεχωρίσεις τα revisions πέρα από το high definition logo.

Στο forum του digit-press λένε αυτό


Although I've never felt the various Genesis models had discernible sound or video differences....I ask....Are you using the AV jack for sound or the headphone jack? Have you made sure its not the wire, or your TV or input box, etc.?


 


If not, then "supposedly" yes the earlier versions which say high definition graphics have cleaner sound. However, Mega Drives in Japan had that writing in red, on the lower half of the "circle." European and North American units had the writing in white on the top half. On NA Genesis, the writing is very large, very bold, and very white. Also very unlikely it would get worn off. The ones without were sold later on, prior to the model 2, and like the later SNES, featured weight/cost reductions and likely inferior hardware pieces.
 
Υπαρχουν τρια MegaDrive 1 revisions χωρις το Hidef logo.

Οι δυο εχουν σωστο ηχο. Η 7αρα εχει θεματα
 
Απο οτι ξερω δεν γινεται εξωτερικα να το ξεχωρισεις. Ετυχε με εναν φιλο μου που ψαχναμε τα μοντελα, να βρουμε τελικα 3 MD1, και τα 3 ηταν χωρις το 'high definition - stereo sound' αλλα και τα 3 ηταν τα "καλα" χωρις προβληματα.
 
Καποιες βασικες οδηγιες υπαρχουν εδω:

http://www.theisozone.com/tutorials/genesis/general/an-overview-of-the-many-sega-genesismegadrive-models/

Ο καλυτερος τροπος ειναι να ανοιξεις το ιδιο το μηχανημα.

Να ξερεις επισης, πως πλεον υπαρχει ολοκληρωμενο κυκλωμα οπου φτιαχνει τον ηχο στα περισσοτερα μοντελα. Το εφτιαξε ο μαγος της σκηνης, ο tmee.

http://retrotimegames.com/ccam.html
 
Πίσω
Μπλουζα