Πόσες κινηματογραφικές ταινίες;

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ

RetroWannaBe
Joined
21 Ιαν 2020
Μηνύματα
73
Αντιδράσεις
105
Η ερώτησίς μου αυτή έχει να κάνει με το εξής:
Πόσες τελικά Ελληνικές κινηματογραφικές ταινίες έχουν γυριστεί;;;
Ίσως το ερώτημα να έχει βαθμό δυσκολίας πολύ μεγάλο...Όμως δεν θα ήταν πρέπον να ξέρουμε πόσες ακριβώς είναι;
Δεν θα έπρεπε να υπάρχει μία καταγραφή; Βέβαια, το ερώτημά μου έχει να κάνει με ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα,
δηλαδή, πόσες ταινίες γυρίστηκαν από την πρώιμη εποχή μέχρι και το 1990 ας πούμε. Ας θέσουμε ένα χρονικό όριο.
Διότι όπως γνωρίζουμε ο κινηματογράφος δεν θα πάψει ποτέ, πάντα θα προστίθεται και μία ταινία μέσα στον μακρύ αυτόν κατάλογο...
Θέτω αυτό το ερώτημα διότι είμαι λάτρης και του βινυλίου και από όσο γνωρίζω όλα αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι, δεν υπάρχει ένας απόλυτος αριθμός καταγραφής των δίσκων 78, 45 και 33 στροφών... Βέβαια έχουν γίνει κάποιες προσπάθειες (Από ιδιώτες φυσικά, το κράτος είναι απών από θέματα πολιτισμού!!!) και στις τρείς αυτές κατηγορίες όπως, οι 78 στροφών δίσκοι είναι περίπου 25.000, τα 45αρια περίπου 40.000 και οι 33 στροφών δεν γνωρίζουμε ακόμη...
Αναμένω λοιπόν τις δικές σας απόψεις περί του θέματος...
 
η απάντηση που μπορώ να σου δώσω εγώ είναι η εξής. Επειδή διαθέτω ένα μεγάλο αρχείο ταινιών , όχι όλες βέβαια αλλά θεωρώ το 90% , πολλές είναι και χαμένες για πάντα , αυτές που έχω λοιπόν ως το 1990 είναι 2136 οπότε κάπου γύρω σε αυτόν τον αριθμό υπολόγιζε...
 
η απάντηση που μπορώ να σου δώσω εγώ είναι η εξής. Επειδή διαθέτω ένα μεγάλο αρχείο ταινιών , όχι όλες βέβαια αλλά θεωρώ το 90% , πολλές είναι και χαμένες για πάντα , αυτές που έχω λοιπόν ως το 1990 είναι 2136 οπότε κάπου γύρω σε αυτόν τον αριθμό υπολόγιζε...
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!
Να σου πω την αλήθεια τις περίμενα περισσότερες...
Αι χαμένες ταινίες που λες ξέρουμε πόσες μπορεί να είναι;
Αυτό το 10% που σου λείπει σε πόσες ταινίες περίπου θα αντιστοιχεί...;
 
το 10% το είπα έτσι χοντρικά , υπάρχουν κάμποσες χαμένες δε θα ναι καμιά 20αριά;:rolleyes: , θέλει λίγο ψάξιμο. Πάντως ο αριθμός που σου είπα περιλαμβάνει και τις βουβές προπολεμικές
 
η απάντηση που μπορώ να σου δώσω εγώ είναι η εξής. Επειδή διαθέτω ένα μεγάλο αρχείο ταινιών , όχι όλες βέβαια αλλά θεωρώ το 90% , πολλές είναι και χαμένες για πάντα , αυτές που έχω λοιπόν ως το 1990 είναι 2136 οπότε κάπου γύρω σε αυτόν τον αριθμό υπολόγιζε...

Μόνο tonytony? :thumbdown:Τις υπολογιζα για περισσοτερες...με το σκεπτικό οτι την δεκαετία του 60 ξεφύτρωναν ταινίες απο το πουθενα, με "παραγωγούς" της κακιάς ώρας (πουλούσε ο αλλος το χωράφι στο χωριό κι με τα λεφτα έκανε ταινία), με "ηθοποιούς" της κακιάς ώρας (η βεντετα της γειτονιάς που ήθελε να γίνει σταρ του κινηματογραφου), εκοβαν 500-600 εισιτήρια σε συνοικιακό δευτερης, τρίτης διαλογής σινεμα κι πάπαλα...
Μάλιστα ολο αυτο που συνέβαινε τότε με τις ταινίες, με το κάθε ψώνιο που ήθελε να γίνει παραγωγός, ειχε διακωμωδηθεί στις καλές ταινίες (σ.σ. το "Ανθρωπάκι" με την Καραγιάννη, το "Κοροιδακι της πριγκιπέσσας" με την Προκοπίου κλπ)...
 
Μόνο tonytony? Τις υπολογιζα για περισσοτερες...με το σκεπτικό οτι την δεκαετία του 60 ξεφύτρωναν ταινίες απο το πουθενα, με "παραγωγούς" της κακιάς ώρας (πουλούσε ο αλλος το χωράφι στο χωριό κι με τα λεφτα έκανε ταινία), με "ηθοποιούς" της κακιάς ώρας (η βεντετα της γειτονιάς που ήθελε να γίνει σταρ του κινηματογραφου), εκοβαν 500-600 εισιτήρια κι πάπαλα...
Μάλιστα ολο αυτο που συνέβαινε τότε με τις ταινίες, με το κάθε ψώνιο που ήθελε να γίνει παραγωγός, ειχε διακωμωδηθεί στις καλές ταινίες (σ.σ. το Ανθρωπάκι κλπ)...
Όπως είπα και πρίν και εμένα μου φαίνονται λίγες διότι έχω ακούσει για 4.500...!
Τί να πώ...
 
Μα θυμάμαι σε διάφορες ταινίες διαβάζουμε "Η τάδε βγήκε νούμερο χχ ανάμεσα σε ψψ ταινίες της χρονιάς" οπότε αν μαζευτούν τα νούμερα βγαίνει μια σούμα, τουλάχιστον για 10ετία 60 και 70.

Όσο για δίσκους 33 στροφών, υπάρχει (δεν ξέρω αν κυκλοφορεί και ανανεώνεται ακόμη - εγώ έχω το DVD του 2004 ή 2005) ο Οδηγός Ελληνικής δισκογραφίας του Δραγουμάνου που έχει όλους τους ελληνικούς μεγάλους δίσκους. Όλους? Υποτίθεται. Ακόμη κι αν έχουν ξεφύγει μερικοί ο αριθμός μπορεί να υπολογιστεί κατά προσέγγιση.
 
Μα θυμάμαι σε διάφορες ταινίες διαβάζουμε "Η τάδε βγήκε νούμερο χχ ανάμεσα σε ψψ ταινίες της χρονιάς" οπότε αν μαζευτούν τα νούμερα βγαίνει μια σούμα, τουλάχιστον για 10ετία 60 και 70.

Όσο για δίσκους 33 στροφών, υπάρχει (δεν ξέρω αν κυκλοφορεί και ανανεώνεται ακόμη - εγώ έχω το DVD του 2004 ή 2005) ο Οδηγός Ελληνικής δισκογραφίας του Δραγουμάνου που έχει όλους τους ελληνικούς μεγάλους δίσκους. Όλους? Υποτίθεται. Ακόμη κι αν έχουν ξεφύγει μερικοί ο αριθμός μπορεί να υπολογιστεί κατά προσέγγιση.
Τον Πέτρο τον γνωρίζω προσωπικώς και ξέρω το έργο του, όμως είναι φορές που τον βοηθάμε κι εγώ και άλλοι συλλέκτες διότι οι συλλέκτες έχουμε στην δισκοθήκη μας δίσκους σπάνιους που θέλει πολύ μεγάλη προσπάθεια κάποιος είτε να τους βρεί είτε να τους καταγράψει. Ειδικά με τους δίσκους υπάρχει θέμα, ίσως και δυσκολότερο από τις κινηματογραφικές ταινίες...
 
Ο tonytony λόγω του αρχείου του κι γενικότερα της αγαπης του για το σινεμα, σιγουρα είναι γνώστης...απλά μου εκανε εντύπωση ο αριθμός...μου φανηκε λίγος...
Ο λεγόμενος "καλός παλιός ελληνικός κινηματογραφος" ουσιαστικά αφορα τις ταινίες της Φινος κι 2-3 αλλων γνωστών κινηματογραφικών εταιριών (πχ Δαμασκηνός-Μιχαηλίδης κλπ)...οι υπολοιπες -σχεδόν τα 2/3 του συνόλου των ταινιών- ειναι τρίτοτεταρτες παραγωγές, για να μην πω αρπαχτες...οι ίδιοι οι πρωταγωνιστές τα έχουν αναφέρει αυτα...
Είχα δει παλιά στο yt αποσπασμα απο τηλεοπτική συνεντευξη του Ν.Ρίζου (από τις τελευταίες που ειχε δωσει) κι έλεγε οτι υπήρξε περιοδος που γύριζε 6 ταινίες ταυτόχρονα (στα πρώτα του βήματα) με παραγωγούς που δεν τους ήξερε ουτε η μάνα τους, κι το έκανε -όπως έλεγε- αφενός για το μεροκαματο, αφετέρου για να γίνει γνωστός. Κι μιλαμε για δεκαετια του 50. Φανταστειτε τι γινόταν στα 60s με την κάθε Κίτσα, Λίτσα, Πίτσα που ήθελε "να φάει" την Βουγιουκλάκη κι τον κάθε Σακη, Μάκη, Πάκη που ήθελε να γίνει Φίνος
 
Τελευταία επεξεργασία:
παιδιά τόσες είναι τις 2.500 δε τις ξεπερνάμε με τίποτα (ως το 1990 πάντα) και πολλές λέω. Έχουν βγει πάμπολλα βιβλία Ελληνικού κινηματογράφου με καταλόγους κλπ
 
Ένα ενδιαφέρον άρθρο σχετικά με τις χαμένες ελληνικές ταινίες. Σύμφωνα με τον συντάκτη η Ελλάδα έχει το θλιβερό ρεκόρ να είναι ίσως η χώρα με τις περισσότερες χαμένες ταινίες αναλογικά με την ποσότητα παραγωγής!!

 
Και εντάξει, πείτε ότι στις ταινίες του 1930, άντε και 1940, δεν υπήρχε η προσοχή, το ενδιαφέρον, ήταν σε πειραματικό στάδιο τα πράγματα. Εδώ βλέπω εξαφανισμένες ταινίες από τις δεκαετίες του '50 και του '60. Αν είναι δυνατόν!
 
Πάντως η μηχανή αναζήτησης της Ταινιοθήκης της Ελλάδος στην κατηγορία ελληνική φιλμογραφία δίνει 3057 αποτελέσματα. Αυτό το νούμερο προφανώς περιλαμβάνει ταινίες μέχρι σήμερα και επίσης ταινίες μικρού μήκους και ντοκυμαντέρ. Επιπλέον στην ιστοσελίδα της υπάρχουν και καμιά εικοσαρια ψηφιοποίημενες ταινίες , μερικοί τίτλοι:

Δάφνις και Χλόη
Κοινωνική Σαπιλα
Ο Αγαπητικός της βοσκοπούλας
Η Προσφυγοπούλα
Άννα Ροδίτη
Διαγωγή Μηδεν
Μαγική Πολις
Αγιουπα το κορίτσι του κάμπου
Το ποτάμι
Το νησί των γενναίων
Μικρες Αφροδίτες
Η Ρόδα
Πρόσωπο με πρόσωπο
Ανοιχτή επιστολή
Το κανόνι και το αηδόνι
Το νησί της Αφροδίτης
Η φόνισσα
Μάης
Η Χρυσομαλλούσα
 
Πίσω
Μπλουζα