Πώς τα κακάρωσε σε χρόνο dt η νέα μητρική 386

nikdev

RetroWannaBe
Joined
6 Mαϊ 2010
Μηνύματα
236
Αντιδράσεις
206
Θυμάστε ίσως κάποιοι που περίμενα μια νέα μητρική, ίδιων διαστάσεων για να αναβαθμίσω το Quest μου σε 386dx/40 από 386sx/40. :biglaugh:

Η μητρική ήρθε, δούλεψε καμιά ωρίτσα και είχε coil whine και μας χαιρετούσε. Το θέμα είναι ότι πήρε μαζί της και μια κάρτα γραφικών
όχι ιδιαίτερη, απλά της είχα αδυναμία ήταν από την Quest μια Trident A8900D που την είχα αναβαθμίσει στο 1ΜΒ (από 512ΚΒ).

Trident a8900d problem.jpg
Εδώ τα χάλια μας.

Περιμένω ήδη μια Cirrus Logic GD5422 1MB, παρόλα αυτά αν κανείς έχει καμιά ιδέα ή καμιά Trident ας μου πει.
Έστω και με πμ, έχω βάλει τη συλλεκτική μου Ahead V5000 προσωρινά και μόνο ως λύση ανάγκης.


Υγ. Πρόλαβα να τρέξω κι ένα Speedsys & 2-3 benches μετά τα κακάρωσε.
Αποτελέσματα 386Dx/40 - 16MB Ram & Trident A8900D 1MB
Speedsys: 9,29
Norton SI:43,7
3D Bench (slow pc): 16,9
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το 1994 η ανωτέρω ζημιά θα προκαλούσε πολλαπλά εγκεφαλικά.
 
Οι πυκνωτές είναι σε καλή κατάσταση, πιστεύω ότι έχει θέμα με κάποιο κανάλι (trace) και ίσως και τα ρεύματα που δίνει.
 
Το 1994 η ανωτέρω ζημιά θα προκαλούσε πολλαπλά εγκεφαλικά.
Όχι μονο εγκεφαλικά και φοβερά νεύρα. Άλλωστε όλοι θυμόμαστε τα χάλια των καταστημάτων και η εγγύηση ήταν ένα ξεκαρδιστικό ανέκδοτο.
Με χάλασε πολύ που έχασα έτσι μια κάρτα γραφικών.
Θα πάει πίσω και ότι σώσουμε.

Ξαναμπήκε η μητρική του Sx και όλα λειτουργούν άψογα. Τώρα όμως κάτι με τρώει.. γλυκάθηκε η γριά στα σύκα.
 
Η «νεα» καρτα γραφικων ηρθε και μπηκε στον sx. Οποτε το μηχανημα ειναι πληρως λειτουργικο ξανα!


Επειδή δεν εχω τη δυνατοτητα γιατι εχω μακρια ολα μου τα εργαλεια, υπαρχει καποιος που μπορει να διαθεσει χρονο να την «εξετασει» μπας και την αναστησω την dxαρα μου; (Πηγε ακλαφτη)
 
Πίσω
Μπλουζα