ΡΕΤΡΟ ΟΔΗΓΟΣ ΨΥΧΑΓΩΓΙΑΣ

tsalk

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
3.719
Αντιδράσεις
923
Ο συγκεκριμένος οδηγός είναι από την περίοδο των Χριστουγέννων του 1976 και περιλαμβάνει όπως βλέπεται θέατρα, σινεμά, νάιτ κλάμπς, μπουζουκερί και μπουάτ.

Για ρίξτε μια ματία και πείτε εσείς που θα πηγαίνατε?

picture.php


picture.php


Εγώ πάντως θσ πήγαινα στα Δειλινά στην Γλυφάδα πρώτο τραπάζι πίστα να ακούσω Βοσκόπουλο και Διονυσίου (και καμιά 100στη πιατάκια παρακαλώ και τα λέλουδα)

Δεύτερη επιλογή η Φαντασία να ακούσω τον Σταματάκο τον Κόκοτα και το λοιπούς αξιόλογους καλλιτέχνες.

Και επειδή δεν είμαι μόνο μπουζούκια και Άγιος ο Θεος (όπως πιθανόν να νομίζεται) θα πήγαινα και σε κανά 2 θεατράκια, και συγκεκριμένα θα εβλεπα Κωσταντάρα στο θέατρο Χατζηχρήστου με το Υπάρχει και φιλότιμο καθώς και Γκιωνάκη στο θέατρο Μπρόντγουαίη με το Ένα βότσαλο στην λίμνη έτσι για να γελάσουμε και λίγο.

Τι κρίμα που τότε ήμουν μόλις 4 χρονών.
 
Καταπληκτικό θέμα! Λοιπόν, εγώ θα διάλεγα το ΣΤΟΡΜ με Ζαμπέτα και Πουλόπουλο, και στο μπουζούκι Πολυκανδριώτη, απίθανα πράγματα... να δεις αυτούς τους καλλιτέχνες ζωντανά... απίθανα!!!

Επίσης, το ΘΕΜΕΛΙΟ, με Μητσιά, Κωχ, Τσανακλίδου, Πουλικάκο!

Παρεπιπτόντως, ήμουν 5 μηνών!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το 1976..... πόσο ήμουν ρε παιδί μου.. ΑΑΑΑ!!!!!!!! 7!!!!!!!!!!!

Οπότε μάλλον θα πήγαινα στη πλατεία της γειτονιάς μου για κούνιες!!!!!!!!!!!!

Χώρια τη πλάκα, θα αλώνιζα όλα τα σκυλάδικα της εποχής.......
 
Νταλάρα... εννοείται... :)

...αλλά βρε παιδιά... δε βλέπω να συμμετέχει πουθενά... :p

Ως εναλλακτική: Τσιτσάνη, Μπέλου στο Χάραμα...

...Με παρέσυρε το ρέμαααααα :acoustic:

Μάνα μου δεν είναι ψέμαααααα

Καίγομαι γι αυτόν και λιώωωωνω

Τον αγαπώωωωωωωωωω... :p
 
Εγώ θα έπαιρνα τον Εχετλαίο και θα πήγαινα στο "ΟΝ ΔΗ ΡΟΚΣ" για κονσομασιόν... :rofl:
 
Εγω θα παρω απ' ολα

Και θεατρο..

(βλεπουν καλα τα ματια μου μια παρασταση.. "μια παρθενα για μενα" ? 8) )

Τεσπα.. διαλεγω το "η διαβολεμενη Μυλωνού" στο θεατρο Μουσούρη. Ωραιο ακουγεται :D

Το "αναλαφρες τον Αυγουστο" δεν.. λεει.

Μετα την καλοκαιρη κραιπαλη σε φαγητο-παγωτα κτλ, θα μου πεσει καπως βαρυ #)

και σινεμα..

γιατι μου αρεσουν οι παλιες ασπρομαυρες ταινιες

και σε μπουατ θελω να παω.. (αλλα δεν το βλεπω :( )

Ωραια εστιατορια επισης βλεπω.. :p

και..

Τι κονσομασιον ειναι αυτο που γραφει τουλαχιστον 5-6 φορες? :eek:
 
Ζοομ, Ζυγό και Κύτταρο. Και πολύ οικονομική με βρίσκω :)

Θέατρο Βεάκη να δω τον υπηρέτη δύο αφεντάδων.

Νάιτ κλαμπ η παλιά Αθήνα γιατί λέει ''ρετρομανία'' και είμαι περίεργη για το τι θα άκουγα (και για να φάω συγχρόνως αφού τότε γινόταν κάτι τέτοιο στα κλαμπ).

Ταινία: τον πάνθηρα.

Συγνώμη Tsalk δεν πέταγες τίποτα εσύ ή η μαμά σου;;; Που το βρήκες αυτό;
 
Συγνώμη και εγώ μόνος μου θα πάω στα Δειλινά να ακούσω τον Στρατάκια και τον Τόλη?

Ποιός-ποιά θα έρθει μαζί μου? Τι κανένας. Θα σας πάρω μαζί μου με το ζόρι.

Χριστίνα για σένα το λέω αυτό

Κριέ το περιοδικό αυτό δεν το είχα, το βρήκα και το αγόρασα πριν κανά 2 χρόνια αν θυμάμαι καλά.
 
Tσαλκ, μην στεναχωριέσαι. Στα δειλινά θα πηγαίναμε την επόμενη εβδομάδα. Τι, μόνο σε δυο μαγαζιά θα πηγαίνα όλη τη σαιζόν;;;;; ;)
 
αααα είπα και εγώ. Τώρα ησύχασα
 
Επανέρχομαι σε ένα από τα αγαπημένα μου θέματα τον Ρετρό οδηγό ψυχαγωγίας και στο που θα πήγαινα εγώ (αν είχα την δυνατότητα).

Θυμίζω απλώς ότι είναι (μάλλον ήταν) καλοκαίρι του 1976.

picture.php


picture.php


Ξεκινώ τις επιλογές μου από τα θέατρα που είναι πρώτα πρώτα.

Δεν μου φαίνεται άσχημη η επιλογή του Ζητείται ψεύτης από τον θίασο του Νίκου Ρίζου στο θέατρο Αππόλων. Επίσης θα έβλεπα και τον εραστή με τον Γιάννη Γκιωνάκη στο θέατρο Αθηνά.

Τις ταινίες δεν τις κοιτάω καν (ποτέ δεν ήμουν συνεφίλ άλλωστε).

Πάμε στις μπουζουκερί. Εδώ οι επιλογές είναι πάρα πολλές, αλλά εγώ επιλέγω μία και μοναδική. Δειλινά με τον Ζαμπέτα (άαααλλλλλλλααααααα) και τον Γιάννη τον Καλατζή.

Θα περνούσα οποσδήποτε από την Copa cabana στο Σύνταγμα, και βεβαίως και μια discotech δεν είναι άσχημη επιλογή, όταν μάλιστα έχει και στερεοφωνική μουσική όπως αυτή του Μον Παρνές.

Θα πήγαινα και αλλού αλλά φοβάμαι ότι δεν θα μου φτάσουν τα λεφτά μου.

Εσείς που θα πηγαίνατε???????????
 
χα,χα Άλκη, που τα σκέφτεσαι τέτοια θέματα;;

Καλό!

Λοιπόν από μια πρόχειρη ματιά, προσωπικά θα επέλεγα να δω το "Φιόρο του Λεβάντε" στο θέατρο και στον κινηματογράφο το "Νοτόριους" ή την "Επιστροφή του Ροζ Πάνθηρα".

Του μπουζουκερί δεν είμαι πολύ, οπότε θα αποφάσιζε η παρέα για νυχτερινή διασκέδαση! :p

Πάνω σε σημαντικό κομμάτι σταμάτησες τη σάρωση: τις ταβέρνες :p :D
 
Όπου είχε 'στερεοφωνική μουσική'...και για μάσα στον Μηνά που 'κάνει' το μάγειρα 50 χρόνια!!!
 
Μμμμμμ τέλειο Άλκη,εγώ θα πήγαινα στον Πειρασμό του Ξενόπουλου στο Κηποθέατρο ΑΛΙΚΗ!!!
 
Κινηματογράφος ΛΙΛΑ. Πήγαινα εκεί το 1976, πριν το 1976 και πάω ακόμα. :) Μιλάμε για πολύ ρετρό κινηματογράφο. Και συνήθειες!
 
krios είπε:
Κινηματογράφος ΛΙΛΑ. Πήγαινα εκεί το 1976, πριν το 1976 και πάω ακόμα. :) Μιλάμε για πολύ ρετρό κινηματογράφο. Και συνήθειες!
αναφέρεσαι στον θερινό που βρίσκεται επί της Νάξου (τέρμα) στα Πατήσια?

σε αυτόν πήγαινα και πηγαίνω τα καλοκαίρια πολύ συχνά, αφού μένω σχεδόν 5΄ με τα πόδια από εκεί.
 
Πίσω
Μπλουζα