Ρέτρο πωλήσεις βιβλίων και σχολικών βοηθημάτων στο σχολείο

Getta Robo

RetroNuts!
Joined
27 Οκτ 2007
Μηνύματα
2.280
Αντιδράσεις
398
Κατι που ειδα σε δυο διαφορετικα δημοσια σχολεια, αλλα δεν το εχω ξανακουσει απο αλλους. Η πωληση βιβλιων απο διαφορους εκδοτικους οικους στο σχολειο μεσα στις ταξεις.

Πρωτη φορα ηταν νομιζω στη τεταρτη δημοτικου. Ειχε ερθει καποιος μεσα στη ταξη μαζι με τον δασκαλο, και πριν αρχισουμε το μαθημα μας εδειξε καποιες εγκυκλοπεδιες, οπου αν θελαμε θα μπορουσαμε να την παρουμε να την δουμε σπιτι, και αν μας αρεσε να την αγορασουμε την επομενη μερα.

Στην εκτη δημοτικου, ειχε ερθει επισης ενας πωλητης στην ταξη, και μας ειχε φερει ενα βοηθημα για τα μαθηματα της εκτης δημοτικου "για να τα ξερουμε καλυτερα και να το διαβαζουμε και το καλοκαιρι για το γυμνασιο" οπως μας ελεγε. Το εξοργιστικο εδω ειναι, πως δεν ειχαμε την δυνατοτητα να επιλεξουμε να το παρουμε σπιτι να το δουμε η οχι. Ολα τα παιδια της ταξης το πηραν με το ζορι, και αν δεν το θελαμε το επιστρεφαμε την επομενη μερα. Ενας συμμαθητης μου, ειχε πει πως δεν ηθελε σιγουρα να το αγορασει και δεν ηθελε να το παρει. Ο δασκαλος τον αναγκασε να το παρει με το ζορι "για να το δουν οι δικοι του που ξερουν και καλυτερα" οπως και εγινε. Και επειδη ο ιδιος ηταν αρκετα απροσεκτος, τσαλακωσε το εξωφυλλο του βιβλιου, ο πωλητης τσαντιστηκε, και ο δασκαλος του ειπε να το πληρωσουν το βιβλιο οι δικοι του για να μην το βαλει αποβολη........

Προφανως και στα δυο σχολεια, οι πωλητες αυτοι "τα βρηκαν" με τους διευθυντες, και με το αζημιωτο επιδεικνυαν την πραγματια τους στα σχολεια εν ωρα μαθηματος.

Ηταν αυτο ομως διαδεδομενο και στα δικα σας σχολεια, η επεσα εις διπλουν σε τετοιες περιπτωσεις;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια μόνο φορά θυμάμαι να είχε γίνει και στο δικό μου δημοτικό. Μάλιστα με το που είδα ένα βιβλίο της ελληνικής μυθολογίας έδωσα κιόλας την παραγγελία χωρίς καν να ρωτήσω τους γονείς μου αν μπορούσα να το αγοράσω ή όχι!
 
Χμμμμ... δεν θυμάμαι να γίνονταν τέτοια πράματα την παλαιολιθική εποχή (μου). Μόνο Χριστιανικά περιοδικά ("Προς τη Νίκη" και "Ζωή του παιδιού"), των οποίων η αγορά ήταν θεωρητικά μεν προαιρετική, πρακτικά δε υποχρεωτική (μη χαρακτηριστείς άθεος ή/και κομμουνιστής).
 
θυμαμαι κατι τετοιο με ενα βιβλιο με τραγουδια ειχε ερθει ενας κυριος και το μοιραζε ειχε μεσα ολα τα γνωστα τραγουδια πχ εις τον αφρο της θαλασσας κλπ και υποτιθεται οτι θα μας βοηθουσε στο μαθημα μουσικης το παιρναμε στο σπιτι και αν δεχοντουσαν οι γονεις μας διναμε την αλλη μερα τα χρηματα αλλιως επιστρεφαμε το βιβλιο
 
Στο δικό μου σχολείο, επειδή ήταν ιδιωτικό, δεν επιτρεπόταν να μπαίνουν διάφοροι τυποι και να διαλαλούν...την πραμάτεια τους...

Θυμμάμαι κάποτε είχε έρθει στο Δημοτικό όπου πήγαινε ένα γνωστό μου αγοράκι, ένας άνθρωπος που πουλούσε μαθητικές εγκυκλοπαίδειες. Το αγοράκι (μαζί με άλλα παιδιά) παρήγγειλε μια σειρά βιβλίων και πήγε στο σπίτι με το...λογαριασμό. Όταν είπε στη μαμά του τι έκανε, εκείνη...τρελάθηκε...αλλά δεν επιστράφηκαν πίσω τα βιβλία...τα κράτησε το παιδί...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο δικό μου σχολείο είχαν βρεί άλλο τρόπο οι πλασιέ για να πουλήσουν τα βιβλία τους.

Είχαν μοιράσει φυλλάδια τα οποία είχαν μια μορφή διαγωνισμού. Έδινες ονοματεπώνυμο και διεύθυνση, και απαντούσες σε κάποιες ερωτήσεις. Αν ήταν σωστές κέρδιζες το μεγάλο δώρο που ήταν μια σειρά εκπαιδευτικών βιβλίων.

Θυμάμαι πως ήρθαν σπίτι μου και μαζί με τους γονείς μου, μας έκαναν μια παρουσίαση των βιβλίων. Δεν την αγοράσαμε αλλά θυμάμαι πως ήταν καλογραμμένα.
 
theoritikos είπε:
Στο δικό μου σχολείο είχαν βρεί άλλο τρόπο οι πλασιέ για να πουλήσουν τα βιβλία τους.
Είχαν μοιράσει φυλλάδια τα οποία είχαν μια μορφή διαγωνισμού. Έδινες ονοματεπώνυμο και διεύθυνση, και απαντούσες σε κάποιες ερωτήσεις. Αν ήταν σωστές κέρδιζες το μεγάλο δώρο που ήταν μια σειρά εκπαιδευτικών βιβλίων.

Θυμάμαι πως ήρθαν σπίτι μου και μαζί με τους γονείς μου, μας έκαναν μια παρουσίαση των βιβλίων. Δεν την αγοράσαμε αλλά θυμάμαι πως ήταν καλογραμμένα.
Ναι, αυτό το φαινόμενο έχει αναφερθεί και στη συγκεκριμένη σελίδα στο θέμα πλασιέ βιβλίων, όπου είμαι κι εγώ ανάμεσα σ'αυτούς που είχαν τέτοια εμπειρία, και δυστυχώς την πάτησαν άσχημα.

Κατά τα άλλα, και στο δικό μου Δημοτικό θυμάμαι ότι είχαν έρθει κάποιοι για να πουλήσουν μέσα στην τάξη κάτι εγκυκλοπαίδειες, αλλά όχι πάνω από δύο φορές.
 
Δεν είχαν έρθει πλασιέ βιβλίων, αλλά πλασιέ για συνδρομή στο μαθητικό περιοδικό "Μαθητής". Το θυμάστε? Δεν ξέρω αν κυκλοφορούσε μόνο στην Θεσ/νικη, αλλά θυμάμαι ότι ήμουν συνδρομήτρια για 3-4 χρόνια.
 
domniki είπε:
Δεν είχαν έρθει πλασιέ βιβλίων, αλλά πλασιέ για συνδρομή στο μαθητικό περιοδικό "Μαθητής". Το θυμάστε? Δεν ξέρω αν κυκλοφορούσε μόνο στην Θεσ/νικη, αλλά θυμάμαι ότι ήμουν συνδρομήτρια για 3-4 χρόνια.
Εμάς στο γυμνάσιο μας έλεγαν συνέχεια για το περιοδικό "Ευκλείδης" της μαθηματικής εταιρίας. Μας φαίνονταν παράλογο να κάνουμε έξτρα ασκήσεις μαθηματικών, πέρα από την εργασία που είχαμε για το σπίτι.
 
Εμάς στο γυμνάσιο μας έλεγαν συνέχεια για το περιοδικό "Ευκλείδης" της μαθηματικής εταιρίας. Μας φαίνονταν παράλογο να κάνουμε έξτρα ασκήσεις μαθηματικών, πέρα από την εργασία που είχαμε για το σπίτι.
Στο Δημοτικο μας εβαζαν να αγοραζουμε ενα περιοδικο του Ερυθρου Σταυρου και ενα λευκωμα με αυτοκολλητα για την Μυθολογια και στο Λυκειο ο μαθηματικος μας προτεινε να αγορασουμε τον ''Ευκλειδη'' που λες, επισης σε πωλητες εγκυκοπαιδεις εδιναν οι καθηγητες τα ονοματα μας και τσουπ απ'εξω απο την πορτα μας τις επομενες μερες για ''ψησιμο'' στους γονεις μας.
 
Θυμαμαι καμποσες φορες πλασιε βιβλιων στο Δημοτικο. Οι γονεις μου, μου αγορασαν και μια 5τομη εγκυκλοπαιδεια "Συμβουλος των Νεων" απο αυτους. Επισης ενα βιβλιο "Μυθοι και Θρυλοι της Αρχαις Ελλαδας" Αυτο μαρεσε πολυ και το ειχα ξεζουμισει.
 
Οι γονεις μου, μου αγορασαν και μια 5τομη εγκυκλοπαιδεια "Συμβουλος των Νεων"

Εμας μια εγκυκλοπαιδεια 12 ή 15 τομων δεν θυμαμαι καλα,το εξωφυλλο ηταν διχρωμο κιτρινο-πρασινο. Μετα κυκλοφορησε και αλλη μια πολυ πιο ακριβη που στο τελος κατω ειχε κενο με ειδικη θηκη ναυλον για να μπαινουν τυχον προσθετες πληροφοριες, το update της εποχης δηλαδη.
Η βλακεια μερικων δασκαλων εκεινης της εποχης ηταν πως μας εβαζαν να ψαξουμε να βρουμε πχ για τον Λουντεμη,οσοι ειχαν εγκυκλοπαιδεια κατι εβρισκαν να αντιγραψουν,οσοι δεν ειχαν ομως; Την αλλη μερα επρεπε να δωσουν εξηγησεις ασε δε εκεινο το βλακωδες του δασκαλου ''δεν βρηκες; οι αλλοι πως βρηκαν;" μα ρε ανοητε δεν ειχαν λεφτα ολονων των παιδιων οι γονεις να τους παρουν εγκυκλοπαιδεια !
 
Για τετοια θεματα δεν ειχαμε προβλημα. Πολυ καλη Δημοτικη βιβλιοθηκη και ο βιβλιοθηκαριος, ο κυρ Γιωργος μας γνωριζε βεβαια ολους μας αγαπουσε και μας βοηθουσε στις διαφορες εργασιες περισσοτερο κι απο τους δασκαλους μας. Οχι μονο μας εβρισκε τα θεματα που ειχαμε αλλα ,μας συμβουλευε και πως να τα γραψουμε για να μην φαινεται σαν αντιγραφη
 
Πίσω
Μπλουζα