"Ραφτά"

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.031
Θυμάστε την μόδα με τα "ραφτά" σήματα στα τζην-μπουφάν

και τις κονκάρδες ;

Εγώ είχα στο δικό μου :

1) Κονκάρδες MAIDEN JAPAN, FLIGHT OF THE ICARUS (MAIDEN).

2) Τριγωνικό μικρό ραφτό POWERSLAVE (MAIDEN)

3) Μεγάλο ραφτό πλάτης ANTHRAX - WE ARE THE LAW, με το σήμα-αετός του Judge Dredd.

δηλαδή είχα μπουφάν-λατέρνα ! :D

Η μόδα υπάρχει ακόμα, αλλά έχει ατονήσει.

Σπάνια βλέπω νεολαίους με ραφτά Heavy Metal.
 
Σπάνια βλέπεις νεολαίους αντί-φλωρέ!!!!

Σήμερα είναι clubbing, figouring, skivein kefalin ston afentikon kai vgazei skasmon !

Και φυσικά να μη ξεχάσω τα αγαπημένα χόμπυ του σήμερα:

Ksehreonein daneion trapezikon, doylevein 24/7 met apliroton yperorion, skylokolokoyning, pseftomachoing, gazoning hreomenon caron with loud music playing, και άλλα καλά της εποχής.....

Τουλάχιστον εμείς είμασταν πραγματικά ελεύθεροι και αυθεντικοί σε πολλά πράγματα από αυτά που κάναμε.
 
Να προσθέσω ότι τα ίδια ραφτά στα τελευταία μου σχολικά χρόνια, κυρίως τα κορίτσια τα βάζαν στα τζίν , συνδιάζοντας ή και μπαλώνοντας τις τρύπες και ξεφτίσματα που ήταν και είναι ακόμα στην μόδα.

Εγώ είχα ένα δολάριο στην πλάτη και μου το τράβαγε ένα μ@λάκας καθηγητής.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ δεν είχα ραφτά πάνω μου αλλά θυμάμαι ότι ήθελαν να μου δώσουν αποβολή επειδή είχα πάει, Λύκειο μεριά, με μπλούζα των Maiden......

Καταλαβαίνει κανείς τι είδους άνθρωποι έδιναν και δίνουν τα "φώτα" τους στα παιδιά. Μετά να μην αναρωτιόμαστε που τα πράγματα έρχονται με τον τρόπο που έρχονται!
 
Αυτά τα ραφτά που αναφερεις και των οποίων η χρήση έχει ατονήσει στην Ελλάδα, συνεχίζουν να είναι πολύ επίκαιρα στην μόδα των μεταλλάδων στην Γερμανία. Όταν πριν 3 χρόνια πήγαμε στο Keep It True Festival, είδαμε εκατοντάδες γερμανούς μεταλλάδες με τζην μπουφάν γεμάτα ραφτά. Έχουν συναγωνισμό μεταξύ τους ποιος θα βάλει τα πιο πολλά :)

exetlaios είπε:
Θυμάστε την μόδα με τα "ραφτά" σήματα στα τζην-μπουφάν και τις κονκάρδες ;

Εγώ είχα στο δικό μου :

1) Κονκάρδες MAIDEN JAPAN, FLIGHT OF THE ICARUS (MAIDEN).

2) Τριγωνικό μικρό ραφτό POWERSLAVE (MAIDEN)

3) Μεγάλο ραφτό πλάτης ANTHRAX - WE ARE THE LAW, με το σήμα-αετός του Judge Dredd.

δηλαδή είχα μπουφάν-λατέρνα ! :D

Η μόδα υπάρχει ακόμα, αλλά έχει ατονήσει.

Σπάνια βλέπω νεολαίους με ραφτά Heavy Metal.
 
Το ολο σετ ειχε τζην μπουφαν με ραφτα,t-shirt μαυρο(φυσικα) με σταμπα συγκροτηματος,παντελονι "σωληνα"(οτι πρεπει για κιρσοκηλη στα αγορακια),αθλητικα παπουτσια μπασκετ ψηλα(δεν κυκλοφορει ο τυπος πια),δαχτυλιδι νεκροκεφαλη,κρεμαστο στο λαιμο,μαλλι,ζωνη με σφαιρες,πορτοφολι με αλυσιδα και για τους πολυ τολμηρους(!!!) τατουαζ και σκουλαρικι(1).Αυτη ηταν η εικονα του μεταλλα μεχρι και αρχες 90's.

Σημερον χαιρομαι οταν βλεπω τυπακια με αυτο το στυλ,οπως τοτε αν και ειναι πολυ σπανιο το φαινομενο.Επισης σημερον "σπαζομαι" με ολα αυτα που βλεπω γυρω μου και που πολυ σωστα ειπε πριν ο φιλος Pooky(1).Τι να κανουμε...αλλες εποχες...σημερα οι εφηβοι εχουν μπερδεψει τη μαγκια και τη διαφορετικοτητα,που ψαχναμε εμεις τοτε,με την αλητεια.
 
AA+ είπε:
Εγώ είχα ένα δολάριο στην πλάτη και μου το τράβαγε ένα μ@λάκας καθηγητής.
Αυτό ήταν ... τελικά για να μην βγει το πέρασε η μάνα μου διπλό γαζί... Μετά μεγάλωσα και το έβγαλα μόνος μου :D

[edit] dead pic [edit]

και για να είμαι και στο Metal topic ορίστε και οι κονκάρδες μου...

[edit] dead pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ρε παιδιά ξέρετε κανα μαγαζι που να πουλάει ραφτά? Τα μόνα μαγαζιά που έχω βρεί πουλάνε κάτι μ...ιες, ολο nu-metal και hardcore!
 
Δοκίμασε στο Top-Man στο Μοναστηράκι (Ηφαίστου).
 
To αγαπημένο μου armour (χε,χε.. το ξεφτισμένο με κομένα μανίκια τζήν), έφερε ένα ραφτό μεγάλο logo των DOKKEN στην πλάτη, το Ride the lightning σε ενα μικρό παραλληλόγραμο πάνω από την αριστερή τσέπη και στην δεξιά μεριά κονκάρδες από Anthrax, Megadeth, Savatage και Scorpions (αυτή ήταν η αγαπημένη μου - μάυρη με pearl ένα σκορπιό και κόκκινο logo)..

Περιττό να πώ ότι την τύχη του την αποφάσισε η μητέρα μου!!!

(μπορεί να έσωσα την Scorpions κονκάρδα παρ'όλα αυτά..)

Στην Αμερική υπάρχουν ακόμα relics of the 80's που φοράν ακόμα τα τζήν με τα ραφτά, αλλά καμιά σχέση με μερικά χρόνια πρίν.. εδώ εχουν αποροφηθεί όλοι στα hip-hop και k-rap!

Well.. Νεα Υόρκη και L.A. είναι πλυμηρισμένη απο αυτή τη μουσική (μουσική ο θεός να την κάνει

anyway..) , γιατί στην υπόλοιπη "επαρχία" το metal καλά κρατεί!

Υπάρχει μεγάλη στροφή στα 80's ξανα, καθώς όσοι ακούν τα καθαρόαιμα thrash των 80's κυριολεκτικά

παθαίνουν την πλάκα τους. Κυκλοφορούν remaster από ότι συγκροτήματα μπορείτε να φανταστείτε

που δεν υπήρχαν διαθέσιμα για χρόνια.
 
Εγώ ρε παιδιά επειδή πιτσιρικάς ήμουνα άρρωστο με τους scorpions (με τον uli jon Roth στην κιθάρα) είχα το κλασσικό τζην μπουφάν με τα κομμένα μανίκια, (πάνω απ το πέτσινο) το οποίο ήτανε γεμάτο με ραφτά φυσικά scorpions.

Μεγάλο patch στην πλάτη, και μπροστά γεμάτο ραφτά και κονκάρδες.

Και όταν είχα πάει φαντάρος, η φοβερή μάνα μου το έδωσε σε ένα μπογιατζή!!!

Αν είναι ποτέ δυνατόν!

Και εκεί τελείωσε και η καριέρα μου με τα ραφτά και τα σχετικά είδη...
 
Αν όντως έρθουν οι Scorpions με τον Roth όπως ακούγεται θα είμαι ένα πολύ ευτυχισμένο παλικάρι.

Taken By Force, Virgin Killers και τα μυαλά στα κάγκελα! :diablotin:
 
Η αλήθεια είναι οτι θα έχει πολύ ενδιαφέρον να ξαναδούμε τους scorpions με τον Roth. Εγώ τον έχω δει 2 φορές μόνο του. Την πρώτη φορά ήτανε support στους ufo, και ήτανε καλός. Τη δεύτερη όμως, ήρθε με το συγκροτημά του με Fr.Buholz στο μπάσο (x-scorpions) και στα ντράμς τον J.Rosenthal (x-eloy). Παίξανε κοντά 3 ώρες(!), και παίξανε τα άντερά τους!!! Τι yellow raven, sails of sharon, fly to the rainbow, we'll burn the sky και δεν συμμαζεύεται... Ήτανε πραγματικά πολύ πολύ καλοί. Απλά πιστεύω οτι θα παίξει για λίγο με τους scorpions(4-5 κομμάτια) και θα φύγει. Τι να πώ... Θα μάθουμε το καλοκαίρι.
 
ANTHRAX - We are the law

[edit] dead pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω εχω ενα δερματινο τιγκαρισμενο με ραφτα της αεροποριας, και ενα τζιν με σκισμενα μανικια, τιγμαρισμενο με διαφορα ραφτα, και εχω και πολλα που δεν εχουν ραφτει πουθενα ακομα! Γενικα ομως ψιλο-ψωφανε τα ραφτα, αν και υπαρχουν ακομα!

Τις κονκαρδες δεν τις μπορω...!
 
Ούτε εγώ ξέρω από που ξέθαψα αυτό το θέμα, αλλά πρέπει να κρατιέται λίγο ζωντανό και το υποφόρουμ του μέταλ :) Ραφτό Solar Eagle και κονκάρδες Scorpions, Judas Priest, Motorhead.





SAM_0379.JPG

SAM_0382.JPG
 
Το ολο σετ ειχε τζην μπουφαν με ραφτα,t-shirt μαυρο(φυσικα) με σταμπα συγκροτηματος,παντελονι "σωληνα"(οτι πρεπει για κιρσοκηλη στα αγορακια),αθλητικα παπουτσια μπασκετ ψηλα(δεν κυκλοφορει ο τυπος πια),δαχτυλιδι νεκροκεφαλη,κρεμαστο στο λαιμο,μαλλι,ζωνη με σφαιρες,πορτοφολι με αλυσιδα και για τους πολυ τολμηρους(!!!) τατουαζ και σκουλαρικι(1).Αυτη ηταν η εικονα του μεταλλα μεχρι και αρχες 90's.

Μακρυ μαλλι (μερικοι ειχαν και ''λασπωτηρα'') ατημελητο, ορισμενοι με μαυρα γυαλια μυωπιας, πετσακια στα χερια ή ενα αλλα φαρδυ με πλακε καρφακια και παρατσουκλια ο Βαγγελης ο Θρασας, ο Μακης το Μεταλο, ο Σακης ο Μεϊντεν κλπ.
Λογω σωληνας παντελονιου-τυπου παπουτσιων δεν περπατουσαν σωστα πηγαιναν λιγο ''μπροστοβαρα'' και ατσαλα, στα χωρια οι γιαγιαδες τους ελεγαν ''παει σαν σκυφτογομαρο''.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα