Ρετρο δικαιωματα παιδιων (or lack thereof)

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.582
Αντιδράσεις
1.734
Σημερα ηταν η διεθνης ημερα δικαωματων των παιδιων και στην τηλεοραση εγιναν σχετικες αναφορες και ενημερωσεις. Ειπωθηκε οτι σε σχεση με το παρελθον τα σχολεια φροντιζουν ωστε να ενημερωνονται τα σημερινα παιδια σε σχεση με τα δικαιωματα τους. Προσωπια θυμαμαι κατι αναφορες στο μαθημα πολιτικης αγωγης αντε και κανα φυλλαδιο σε κανα πινακα ανακοινωσεων αλλα οχι καποια ιδιαιτερη ενημερωση.

.Αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι πλεον απαγορευεται το ξυλο απο τους δασκαλους, και τα τελευταια χρονια ευαισθητοποιηση για το "μπουλινγκ" (το οποιο κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι μη ελεγξιμο και μη αντιμετωπισιμο). Μια φορα ειχα παραπονεθει σε δασκαλα επειδη εφαγα ξυλο απο κατι παιδια και μου ειπε "ας τα εδερνες κι εσυ". Δηλ. εγω ημουν η ανωμαλια που επρεπε να συμμορφωθει με τη ζουγκλα του μαυροπινακα :ρ

Ενα ακραιο παραδειγμα, οταν ενα παιδι διαφωνουσε με τους γονεις του και οταν αναφερθηκε σε κατι δικαιωματα, οι γονεις του νευριασαν, και θεωρησαν οτι γινεται "αναρχικο στοιχειο" :ρ

Κατα τη γνωμη σας πιοα δικαιωματα απολαμβανουν τα παιδια σημερα που δεν ειχαμε τοτε;
 
Θα παρακαμψω ελαφρως την ερωτηση σου και θα σχολιασω οτι αυτο που χρειαζόμαστε σημερα ειναι μια "παγκοσμια μερα υποχρεωσεων". Εχουμε μπουχτησει απο τα δικαιωματα και εχουν φουσκωσει πολυ τα μυαλά καποιων με δαυτα. Κατι χρειαζεται να επιστρεψει ο κοσμος λιγο στην πραγματικοτητα και να παψει να περπαταει στα συννεφα ολη την ωρα και να σκεφτεται μονο την παρτη του.
 
Πίσω
Μπλουζα