Ρετρο παπούτσια κίκερς ( kickers )- Μούγερ

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.897
τα θυμαστε τα παπουτσια κικερς;θυμαμαι ακομα πως οταν μου ελεγε η μαμα μου οτι θα παμε να παρουμε παπουτσια,ενας συνδυασμος υπηρχε στο μυαλο μου:παπουτσια= κικερς.. ηταν τα αγαπημενα μου και τα παιρναμε απ το Μουγερ 32964.jpg . το πιο χαρακτηριστικο ομως με το μαγαζι αυτο ηταν η σακουλα που μας εβαζαν μεσα τα παπουτσια : παραμενει ακομα στη μνημη μου το παπουτσι- σπιτακι 32965.gif

Βρηκα κι αλλη φωτογραφια στο ιντερνετ με το τελευταιο ζευγαρι που μου αγορασαν και το φορεσα στις 2 τελευταιες ταξεις του δημοτικου 32963.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
KO-ΡΥ-ΦΑΙ-Α!

Μεγάλη αγάπη για τα kickers από παιδί ως τώρα (λίγο μεγαλύτερο παιδί δλδ)...

Θεωρώ βέβαια ως το πιο κλασσικό μοντέλο, αυτό με τις εμφανείς ραφές περιμετρικά του παπουτσιού. Τα είχα στο χρώμα της άμμου. Υπέροχα! Με τα δύο μπαλάκια πράσινο και κόκκινο στις σόλες για να μαθαίνουν τα παιδάκια το δεξί και το αριστερό αντίστοιχα...

Αν και οι αδαείς συμμαθητές μου με κορόιδευαν ...στο Γυμνάσιο (κάτι το στυλάκι τους, κάτι το πόδι μου που από την Τετάρτη Δημοτικού παρέμεινε στο 35 μέχρι σήμερα... Χάλια τα νεύρα μου!)

Σε ό,τι δε αφορά στο Μούγερ, θυμάμαι το υπόγειο κατάστημα της Ερμού όπου έχει ρίξει μια ωραία λιποθυμία η αδελφή μου λόγω θερμοπληξίας (κλειστοφοβικό το μαγαζί, ανύπαρκτα κλιματιστικά τότε, ευαισθητούλι το αδελφάκι μου...).

Η εκεί επίσκεψη σηματοδοτούσε την έναρξη κάθε εποχής. Ένα ζευγάρι με την έναρξη της σχολικής χρονιάς, ένα με την έναρξη του καλοκαιριού...

Παρ'όλο που ακούγεται λίγο ακραίο με τις σημερινές συνήθειες "ΜΟΝΟ 1 ζευγάρι???", μου φαίνεται λίγο πιο λογικό από τα 7 ζευγάρια που έχει η 3χρονη κόρη μου...
 
Κι εγώ φορούσα παπούτσια Μούγερ και μάλιστα μου έκανε εντύπωση το όνομα Μούγερ και η σακούλα με το παπούτσι-σπιτάκι με την επωνυμία...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραία παπούτσια αλλα λίγο σκληρά λογω του ότι ηταν απο 100% δέρμα

αλλα και επειδή ηταν ανατομικά θυμάμαι ηταν λίγο ογκώδεις...

Εγώ φορούσα τέτοιου σχεδίου

1295867990-24217400.jpg
 
Βρήκα το κουτί. Παπούτσια νούμερο 22. Εγώ πάντα ήξερα πως στο σπίτι-παπούτσι έμενε κάποιος. Όπως και στο σπιτάκι της κολόνιας Donald... Μου άρεσαν πάρα πολύ αυτά τα σπιτάκια-παπούτσι. Ήταν σαν σπίτι μέσα σε παιχνίδι. Και το ήθελα. Ε, και μετά μεγάλωσα. Και πριν λίγο καιρό το είδα στην εθνική και θυμήθηκα το παιδικό εκείνο όνειρο. Πω Πω ευτυχώς που δεν υπήρχε όταν ήμουν παιδί, θα είχα λυσσάξει :)

34172.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
krios είπε:
Βρήκα το κουτί. Παπούτσια νούμερο 22. Εγώ πάντα ήξερα πως στο σπίτι-παπούτσι έμενε κάποιος. Όπως και στο σπιτάκι της κολόνιας Donald... Μου άρεσαν πάρα πολύ αυτά τα σπιτάκια-παπούτσι. Ήταν σαν σπίτι μέσα σε παιχνίδι. Και το ήθελα. Ε, και μετά μεγάλωσα. Και πριν λίγο καιρό το είδα στην εθνική και θυμήθηκα το παιδικό εκείνο όνειρο. Πω Πω ευτυχώς που δεν υπήρχε όταν ήμουν παιδί, θα είχα λυσσάξει :)




τι ωραια που κρατησες ακομα το κουτι.. ειναι σχεδον σαν καινουριο :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
kikers.jpg

η διαφημιση περιλαμβανεται σε ιταλικο "μικυ μαους" Νο 1457 που κυκλοφορησε στις 30/10/1983 ,στη φωτογραφια γραφει "εισαι ok με τα κικερς"

kikers1.jpg

αν και δε φαινονται τοσο καλα τα παπουτσια σ αυτη τη φωτογραφια,η διαφημιση περιεχεται σε ιταλικο "μικυ μαους" Νο 1718 που κυκλοφορησε στις 30/10/1988 ,στη φωτογραφια γραφει "στο Μαρκο αρεσουν τα kickers μοντελο Komit"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το κλασικό μποτάκι της ckickers φόρεσε ντο χειμώνα η κορη μου σε κοκκινο χρώμα!
 
Να ρωτήσω κάτι:

Θυμάμαι είχα και κάτι παιδικά παραμύθια που ήταν από το Μούγερ!

Τώρα δε μπορώ να καταλάβω πως! Έκανε και εκδόσεις;

Είχε πάντως τη φίρμα απέξω!

ήταν κάπως μακρόστενο στο μέγεθος. Θυμάμαι το τζακ και τη φασολιά..

πρέπει να μας τα είχαν δώσει από κει από το μαγαζί δωρεάν..
 
filmmusic είπε:
Να ρωτήσω κάτι:Θυμάμαι είχα και κάτι παιδικά παραμύθια που ήταν από το Μούγερ!

Τώρα δε μπορώ να καταλάβω πως! Έκανε και εκδόσεις;

Είχε πάντως τη φίρμα απέξω!

ήταν κάπως μακρόστενο στο μέγεθος. Θυμάμαι το τζακ και τη φασολιά..

πρέπει να μας τα είχαν δώσει από κει από το μαγαζί δωρεάν..
αληθεια filmmusic ; :eek:

δε μου εδωσαν ποτε παραμυθι στο μαγαζι Μουγερ,αλλιως θα το θυμομουν..

ισως η διανομη να γινοταν μονο στις μεγαλες πολεις και οχι στην επαρχια
 
Ειχα μποτακι Μουγερ με κρεπ απο κατω και δερμα στο πλαι τελη του '70, ΔΕΝ επαιρνε νερο μεσα και ηταν αριστης ποιοτητος δερμα,καμελ γυαλιστικο στεγνωμα βουρτσισμα και πηγαινες ως και στα χιονια ακομη (κυριολεκτω).
Ειλικρινα δεν θυμαμαι που πηγε αυτο το μποτακι,οχι δεν ειχε σκιστει αλλα καπου θα παραπεσε με την μετακομιση.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα