Ρετρο-συλλογές στο PSP

Shinobi

RetroMasteR
Joined
26 Ιουλ 2006
Μηνύματα
2.188
Αντιδράσεις
742
Σε αυτό το θρεντ θα ήθελα να κάνω ένα round up (sic) στις σημαντικότερες ρετρο συλλογές του PSP

Χωρίς πολλά λόγια:

Activision Hits Remixed

Πάνω απο 40 παιχνίδια του Atari 2600 με σημαντικότερα τα Pitfall, Kaboom, και River Raid. Ακόμα μέσα στο πακέτο υπάρχουν παιχνίδια όπως Megamania, Pitfall II: Lost Cavern, Keystone Kapers, Chopper Command, και Stamped

Το ενδιαφέρον με τη συλλογή είναι ότι καθώς παίζετε ακούτε κλασικές μουσικές των 80s!.

Αρχικά όταν κυκλοφόρησε κόστιζε 20 ευρώ, τώρα μπορεί να βρεθεί γύρω στα 10 ευρώ καινούριο. Καλό κομμάτι για όσους τους άρεσε το 2600.

935090_20060830_790screen005.jpg


Atari Classics Evolved

χμμ.. 11 arcade ports απο κλασικά coin op της Atari. Και κάποιες "evolved" versions δηλαδή remakes!! Asteroids, Asteroids Deluxe, Battlezone, Centipede, Lunar Lander, Millipede, Missile Command, Super Breakout, Tempest, Warlords και Pong. Αυτά είναι τα παιχνίδια που θα παίξετε εγγυημένα! Στο πακέτο όμως υπάρχουν και 50 unlockable Atari 2600 games..

Το θέμα είναι πως για να τα ξεκλειδώσετε πρέπει να παίξετε με τις ώρες σε πανδύσκολα παιχνίδια όπως Asteroids deluxe...

Γενικά θεωρείται ένα μέτριο πακέτο αλλά μπορεί να αρέσει σε όσους έπαιζαν τα κλασικά coin op της Atari..

Και αυτό ήταν στα 20 ευρώ, τώρα "παίζει" γύρω στα 10.

942961_20071012_790screen001.jpg


Να προσθέσω και κάτι, και εγώ κάποιες συλλογές τις έχω σε iso αλλά έχω αγοράσει και άλλες όπως SNK arcade classics και Capcom classics reloaded. πραγματικά αξίζουν τα 10 ευρώ, δηλ. 2 καφέδες στο Θησείο πια έχουν 10 ευρώ!!

Capcom Classics Collection Remixed

Ίσως η καλύτερη συλλογή. Διαβάστε καλά τι παίρνετε.

1941, Avengers, Bionic Commando, Black Tiger, Block Block, Captain Commando, Final Fight, Forgotten Worlds, Last Duel, Legendary Wings, Magic Sword, Mega Twins, Quiz & Dragons, Section Z, Side Arms, Street Fighter 1, The Speed Rumbler, Strider, Three Wonders, και Varth

Με τόσα κλασικά παιχνίδια και άριστο emulation για αυτή τη συλλογή δε μπορώ παρά να πω πως είναι άριστη! Θα ήθελα όμως ένα SF2 στη συλλογή...Φυσικά τα extras είναι πάρα πολλά, ιστορία του κάθε game, artwork, και πολλά άλλα.

Και μόνο για το Final Fight και το Strider αξίζει να την αγοράσει κάποιος. Και αυτή παίζει στα 10 ευρώ

Strider.png


Και μια παρατήρηση γιατί στο Mame τα ίδια παιχνίδια δε παίζουν τόσο καλά? :please:

Capcom Classics Collection Reloaded

Για μένα είναι ισάξια της Remixed γιατί έχει SF2!!! Στο cdάκι λοιπόν έχουμε 19 παιχνίδια τα 1942, 1943, 1943: Midway Kaisen, Ghosts 'N Goblins, Ghouls 'N Ghosts, the Super Nintendo Ghouls 'N Ghosts, Commando, Mercs, Son Son, Vulgus, Higemaru, Exed Exes, Gun.Smoke, Knights of the Round, Street Fighter II, Street Fighter II Champion Edition, Street Fighter II Turbo: Hyper Fighting, The King of Dragons, , και Eco Fighters. Τα μενού είναι αισθητικά καλύτερα απο τη Remixed αν και η λίστα δεν είναι τόσο δυνατή όσο της Remixed (αλλά έχει SF2!!)

Γύρω στα 10 ευρώ και αυτή.

932524_20060828_790screen005.jpg


Προσωπικά εγώ έπαιζα 1943, Ghosts n Goblins, Ghouls and Ghosts, Knights of the round (παιχνιδάρα!!), και SF2. Τα άλλα λίγο πολύ δε με ενδιαφέρουν. Η συλλογή είναι must για κάθε retro gamer στο PSP.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα εχω παιξει τα περισσοτερα.Ακομα υπαρχει και συλλογη με ολα τα Metal Slug και πολλες ακομα που αξιζει να τις εχουμε στο PSP ασχετα αν με τους emus τα παιζουμε και στο PC!
 
kajwbtfe είπε:
Τα εχω παιξει τα περισσοτερα.Ακομα υπαρχει και συλλογη με ολα τα Metal Slug και πολλες ακομα που αξιζει να τις εχουμε στο PSP ασχετα αν με τους emus τα παιζουμε και στο PC!
φυσικά γιατί η αίσθηση να παίζεις στο αεροπλάνο Metal Slug δε περιγράφεται!!

Και να προσθέσω το άψογο arcade perfect emulation απο τα μαστόρια του ειδους.

EA Replay

συλλογή με τα σπουδαιότερα παιχνίδια της ΕΑ στην 16μπιτ εποχή. Έχουμε λοιπόν

SNES Β.Ο.Β, Budokan, SNES Syndicate, SNES Ultima: The Black Gate, SNES Wing Commander, SNES Wing Commander: Secret Missions, Haunting Starring Polterguy, Jungle Strike, Desert Strike, τα 3 πρώτα Road Rash games του Megadrive, Mutant League Football, Virtual Pinball.

Το θέμα είναι ότι η "αγαπητή" κατά τα άλλα ΕΑ δεν έβαλε τις καλύτερες εκδόσεις κάποιων παιχνιδιών (Wing Commander PC...) αλλά αυτές για κονσόλες. Αποτέλεσμα τα controls δεν είναι τα καλύτερα. Λίγα extras επίσης...μόνο κάποιες πληροφορίες για το κάθε παιχνίδι.

Στα 10 ε και αυτή (αν τη βρείτε πουθενά :p )

935348_20060831_790screen011.jpg


Gradius Collection

Gradius (1985), Gradius II (1988 ), Gradius III (1989 ), Gradius IV (1998 ), και PlayStation Gradius Gaiden (1997 ). Αυτά παίρνετε.

Δηλαδή Gradius για να παίζετε 1 μήνα

Λάμπουν δια της απουσίας τους τα Life Force (η Salamander), και Gradius V (2004).

Γενικά τα Gradius θεωρούνται απο τα πιο δύσκολα shooters (μπορείς να με λες και Nemesis αν θέλεις :p ) αλλά και απο τα καλύτερα. Το ονομα Konami είναι εγγύηση για το 10ρικο που κοστίζει η μικρή αυτή συλλογή.

gradiusg_790screen001.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβερές όλες αυτές οι συλλογές.

Αλλά βρε παιδιά την Capcom Classics Collection Remixed που μπορώ να την βρω;

Εκτός από ένα "γνωστό εξερευνητή" που την έχει στα 40+ ευρώ;
 
επίσης μην ξεχάσουμε και το sega mega drive collection (το οποίο έχω αλλά με χαλάει απίστευτα το γεγονός ότι χωρίς πραγματικό λόγο στη pal έκδοση υπάρχουν 27 αντί 28 παιχνιδιών καθώς απουσιάζει το shadow dancer).

δεν είχε βγάλει και η namco μια συλλογή;
 
Sega Genesis Collection

τι παίρνετε

1. Alex Kidd in the Enchanted Castle 1989, Altered Beast 1989, Bonanza Bros. 1990, Columns 1990, Comix Zone 1995, Decap Attack 1991, Ecco the Dolphin 1993, Ecco: The Tides of Time 1994, Ecco Jr. 1995, Flicky 1991, Gain Ground 1991, Golden Axe 1989, Golden Axe II 199, Golden Axe III 1993. Kid Chameleon 1992, Phantasy Star II 1989, Phantasy Star III: Generations of Doom 1991, Phantasy Star IV: The End of the Millennium 1994, Ristar 1995, Shadow Dancer: The Secret of Shinobi (unavailable in the PAL version) 1990, Shinobi III: Return of the Ninja Master 1993, Sonic The Hedgehog 1991, Sonic The Hedgehog 2 1992, Super Thunder Blade 1988, Sword of Vermilion 1990, Vectorman, Vectorman 2 1996, Virtua Fighter 2 1996

όπως ειπώθηκε λείπει το Shadow Dancer σε Pal έκδοση.. μια συμπαθητική συλλογή με games της Sega για το Megadrive.

Προσωπική γνώμη αν εξαιρέσεις τα Sonic, Columns, Golden Axe, Shinobi III τα άλλα δε μου κάνουν κλικ! Το emulation είναι άψογο και η συγκεκριμένη συλλογή μπορεί να βρεθεί και κάτω απο 10 ε.

934922_20061108_790screen009.jpg


Που είναι ο Shadow Dancer και το Streets Of Rage οεο?

TZANNSPY είπε:
Αλλά βρε παιδιά την Capcom Classics Collection Remixed που μπορώ να την βρω;

Εκτός από ένα "γνωστό εξερευνητή" που την έχει στα 40+ ευρώ;
είναι απο το "Αλη Μπαμπά και οι 40 κλέφτες" shop?? :p

ψάξε στο σκρουτζ gr

edit: έχεις δίκιο το κοίταξα κι εγώ. απίστευτη τιμή! εγώ το SNK Arcade Classics το πήρα 12 ευρώ απο το Amsterdam..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
krem13 είπε:
δεν είχε βγάλει και η namco μια συλλογή;
Έχει για psp είναι το "namco museum" και περιέχει τα εξής:

Pac-Man (κλασικά)

Galaga

Galaxian

Dig Dug

Dig Dug 2

Rally X

New Rally X
 
Υπάρχουν βέβαια και άλλες συλλογές (Namco-Midway) που θα γράψω και για αυτές.

Απλά με καθυστερούν τα χιλιάδες reply και thanks σας!! :p
 
εκτός από όλες τις ανωτέρω συλλογές εγώ έχω προσθέσει και τα εξής στην κατοχή μου:

6rlpwh.jpg


Parodius portable

Salamader portable

Metal Slug Anthology

Namco Museum Battle Collection

SNK Arcade Classics vol1

Powerstone Collection

και θα μπορούσαμε ίσως να συμπεριλάβουμε το Dracula X Chronicles (PSX Symphony of the Night και PCE-CD Rondo of Blood)

αξίζουν και με το παραπάνω!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ήξερα οτι είχαν κυκλοφορήσει τόσες συλλογές! Από Δευτέρα αρχίζω το ψάξιμο στα μαγαζιά :D
 
Metal Slug Anthology

Metal Slug, Metal Slug 2, Metal Slug X, Metal Slug 3, Metal Slug 4, Metal Slug 5, Metal Slug 6

Το γνωστό πολύ καλό χιουμοριστικό platform shooter. Extras? Art Gallery, Wallpapers, Sound Gallery, συνέντευξη των δημιουργών του Metal Slug (!). Καλή συλλογή με 7 Metal Slug τίτλους που έκαναν θραύση στα ηλεκτρονικά και όχι μόνο.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων μετά απο ψάξιμο πάει γύρω στα 20 ε στο προηγμένο κατά τα άλλα Ελλαντιστάν.

metal-slug-anthology-20061220065419558.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα