Ρετρό Αφιερώσεις και εξώφυλλα βιβλίων : Ηλίας Βενέζης

fraoulitsa

Banned
Joined
13 Μάρ 2007
Μηνύματα
735
Αντιδράσεις
4
Καλημέρα! Ωραίο θέμα αυτό με τα παλιά βιβλία! Εγώ έχω αρκετούτσικα από τη βιβλιοθήκη της γιαγιάς μου, κυρίως έργα της νεοελληνικής λογοτεχνίας (ως φιλόλογος.. αυτά προτιμώ). Το πιο παλιό μου (νομίζω) είναι τα Ἀπαντα του Σολωμού, χρονολογούμενο στα 1920 περίπου. Το πιο ιδιαίτερο όμως είναι αυτό που βάζω παρακάτω (λόγω της σπανιότητάς του το μάρκαρα.. ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα): Το Νούμερο 31328 του Βενέζη στην πρώτη του έκδοση με αφιέρωση του συγγραφέα. :)

picture.php


picture.php
 
Πραγματικά εντυπωσιακό fraoulitsa! :)

Πόσο μάλλον που πρόκειται για ένα σπουδαίο έργο από έναν μεγάλο συγγραφέα...
 
Maddog, το συγκεκριμένο προσωπικά το θεωρώ από τα συγκλονιστικότερα βιβλία που έχουν πέσει στα χέρια μου. Ο Βενέζης είναι ο αγαπημένος μου πεζογράφος και έχω την τύχη να έχω αρκετά βιβλία του στις πρώτες τους εκδόσεις, λόγω της φιλίας που είχε με τη γιαγιά μου.. :)

V.I.Smirnov, θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Αυτή η μυρωδιά είναι ό,τι μ'αρέσει περισσότερο στα παλιά βιβλία... :)
 
Φραουλίτσα, θα μπορούσες να σκανάρεις και άλλα εξώφυλλα;;; :)

Ο Βενέζης είναι από τους πολύ αγαπημένους μου συγγραφείς ::)
 
Ναι, Juanita μου, με την πρώτη ευκαιρία θα προσθέσω κι άλλα εξώφυλλα. :)
 
Καλημέρα! Άργησα λιγάκι, αλλά δεν ξέχασα αυτό που είχα πει στη Juanita.. :) :) :)

Το Μπλοκ C του Βενέζη, έκδοση του 1946, σε δύο χιλιάδες αντίτυπα..

picture.php


picture.php


(Οι εικόνες θα μπορούσαν να είναι καλύτερες, αλλά το σκάνερ μου έχει πρόβλημα... :( )
 
Κατ' αρχάς, ευχαριστώ όποιον μετέφερε τα ποστς σε νέο θέμα! :) :) :)

Κατά δεύτερον.. μιας και σήμερα έχω χρόνο και διάθεση.. παραθέτω ακόμη δύο από τα βιβλία που έχω σπίτι. Νομίζω μαζί με το "Νούμερο" είναι τα πιο γνωστά και αγαπημένα του Βενέζη.

Η Αιολική Γη (προσωπικά, είναι το αγαπημένο μου βιβλίο), στη δεύτερη έκδοσή της (Ιανουάριος 1944 ~ 4000 αντίτυπα)

picture.php


και η Γαλήνη, στην τρίτη έκδοση (1943 ~ 2050 αντίτυπα)

picture.php


(Αυτά δεν έχουν κάποια αφιέρωση, αλλα είναι εξίσου παλιά :) )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο, Φραουλίτσα. Ειδικά το "Νούμερο 31328" είναι από τα πιο αγαπημένα μου βιβλία.
 
fraoulitsa εμένα το αγαπημένο μου είναι η αιολική γη πάντα θαύμαζα τον Βενέζη για τον πλούτο των επιθέτων, τον πλούτο των ιδεών και τις περιγραφές που χρησιμοποιούσε στο εν λόγω βιβλίο αλλα και τις σποραδικές ιστορίες που παρεμβάλονταν ανάμεσα στις κύριες ιστορίες των ηρωών, το βιβλίο είναι σαν ζωντανός οργανισμός! οι χαρακτήρες ήταν μεγαλύτεροι και από την ίδια την ζωή! στο γυμνάσιο το είχα κάνει φύλλο και με μαγευε πάντα η μυθική αρχόντισσα της Σκωτίας, η ντορίς είχε τοσο πολύπλοκο χαρακτήρα, ταλαντευόνταν ανάμεσα στο καλό και στο κακό.

επίσης η ζήλεια της Αρτεμης για την αγάπη του κυνηγού και όλες εκείνες οι μαγικές ιστορίες της Ανατολής μου εκαναν τρομερή εντύπωση!
 
Και εμένα το "Νούμερο 31328" ήταν το αγαπημένο μου. Πολύ σκληρό βιβλίο. Με στιγμάτισε
 
Πίσω
Μπλουζα