Ρετρό ''Αφοί Διαμαντή''

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
433
Πρόσφατα είδα μια σακούλα της εταιρίας ''Αφοί Διαμαντή''. Θυμάστε τι χαρακτηριστικό υπήρχε πάνω από το όνομα; Μια κορώνα. Διακόσμηση για το σπίτι ο προορισμός των αγορών από το κατάστημα. Νομίζω παιζόταν και μια διαφήμιση στην τηλεόραση. Αν τυχόν η μαμά σας, έχει κρατήσει καμιά σακούλα της εταιρίας, μπορείτε να τη φωτογραφίσετε και να την ανεβάσετε; Βρήκα δύο ενδιαφέροντα άρθρα για το εμπόριο και τα καταστήματα που έκλεισαν, αν θέλετε ρίξτε μια ματιά.

http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=88498

http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=111222
 
Δε φύλαξε η μαμά μου σακούλα, αλλά να:


Λίγο παρακάτω από το σπίτι μου, απέναντι από τη Χαροκόπειο Σχολή, κάθε μέρα που περνάω βλέπω το λογότυπο των "Αφών Διαμαντή"
:cool: στον τοίχο του κτηρίου τους στην Καλλιθέα.


Το φωτογράφισα και ειδικά το σηματάκι που σου έκανε εντύπωση Krios!!!


 


IMG_2073.jpg

IMG_2072.jpg
 
Εγώ έχω την ατζέντα από το 1978!

attachment.php
 
Maverick είπε:
Δε φύλαξε η μαμά μου σακούλα, αλλά να:
Λίγο παρακάτω από το σπίτι μου, απέναντι από τη Χαροκόπειο Σχολή, κάθε μέρα που περνάω βλέπω το λογότυπο των "Αφών Διαμαντή"
:cool: στον τοίχο του κτηρίου τους στην Καλλιθέα.


Το φωτογράφισα και ειδικά το σηματάκι που σου έκανε εντύπωση Krios!!!


 


Προβολή συνημμένου 34106 Προβολή συνημμένου 34107
Δεχτείτε τις θερμές μου ευχαριστίες Maverick και Mytinyworld. :D :flower: Θα τη βρούμε και τη σακούλα που θα πάει!
 
Διαμαντής (θυμάται κανείς ;)

Και ξαφνικά θυμήθηκα μια ακόμα διαφήμιση, Σίγουρα ήταν (ή είναι) κατάστημα, πιθανότατα επίπλων ή ηλεκτρικών συσκευών- δε θυμάμαι καλά. Αυτό που θυμάμαι ήταν ο γρήγορος ρυθμός της διαφήμισης - πρέπει να είχε πλήθος ανθρώπων να πηγαίνουν και να έρχονται- και βέβαια το τραγουδάκι:

"Ο κόσμος πάει κι έρχεται στου Διαμαντή/

στου Διαααμααντήή"..

Την τοποθετώ γύρω στα 1983-86. Το ερώτημα είναι: υπάρχει ακόμα το κατάστημα;
 
To θυμαμαι κι εγω αυτο το διαφημιστικο. Απο οσο ξερω, τα καταστηματα του Διαμαντη εχουν κλεισει ολα εδω και πολλα χρονια.

Να σκεφτεις οτι γυρω στο 2000 που ψωνιζα μωρουδιακα για την κορη μου απο το Λητω της Θησεως (ουτε αυτο υπαρχει πια) σε καποια σημεια του καταστηματος υπηρχε το γνωστο σηματακι του Διαμαντη. Αυτο ηταν ενα απομειναρι απο τα περασμενα, μια και το Λητω στεγαστηκε στο ιδιο κτιριο που χρησιμοποιουσε ο Διαμαντης παλαιοτερα.
 
Νομίζω ότι ήταν "Αδερφοί Διαμαντή", και το σηματάκι είχε ένα "D" με μια...κορώνα από πάνω !
 
Panp, ο λογοτυπος ηταν ακριβως οπως τον περιγραφεις. Και πολυ σωστη η παρατηρηση σου: Αδελφοι Διαμαντη.
 
Πίσω
Μπλουζα