Ρετρό Συχνότητες των καναλιών

potis21 είπε:
Ρετρό συχνότητες; Εφτασα!!!Πιστευω οτι το retromaniax ειναι καλό μέρος να χώσω το ιστορικό των καναλιών οπως αυτό θα πάψει να υπάρχει με την ενεργοποιηση των ψηφιακών συχνοτήτων στην Κρήτη απο τις 31 Μαϊου 2013!

Στο Ηράκλειο:

Για τις τελευταίες συχνότητες http://greektv.pbworks.com/w/page/44845076/%CE%91%CF%81%CF%87%CE%B9%CE%BA%CE%AE%20%CE%A3%CE%B5%CE%BB%CE%AF%CE%B4%CE%B1
σφαλματάκια - το 1990 το raiuno και το tv5 ειναι αναποδα, το raiuno επαιζε 47 και το tv5 στο 39

Επίσης, να ευχαριστήσω τον Μανώλη που μου θυμισε οτι στην αρχή στο 27 και μετέπειτα στο 28 επαιζε κάρτες το Ραδιο Κρήτη και αργότερα μπάρες σαν "Κνωσσός TV" το 1990.
 
Τι εχω εγω στη μνημη μου:

Σταθμοι VHF Αθηνα:

02 VIP (1995)

03 Astro (95-96)

04 CLUB TV (95-98,μετα παιζει τσοντες)

05 ΕΤ2/ΝΕΤ (τελευταια ΕΤ3)

06 GTV

07 MEGA (μια φορα το 95 ειχαμε πιασει ΕΤ1 νομιζω απο πομπο Τουρκοβουνιων)

08 FILMNET/NOVACINEMA

09 Αγνωστο με καρτες η test card (1995 το αναφερω σε αλλο θεμα)που και που ΕΤ1 απο Γερανια με πολυ κακο σημα

10 SUPER SPORT/NOVASPORT ??

11 ET1

12 Test card με ηχο απο Αθηναικη ραδιοφωνια ?? (1995),ΕΛΛΑΔΑ TV (1996 με παραδοσιακους χορους,ελληνικα ντοκιμαντερ...),τσοντες,ΕΤ3

13 TV Πειραιας

14 ΑΡΜΟΝΙΑ TV (1996-1998 ηταν οικολογικο??)

15 JOH TV (οχι Joy tv καπου 1997 1998 επαιζε ξενα hits)

17 MAX TV (1997-1998)

21 BEST TV (1997 αν θυμαμαι μονο καρτα εβγαζε)

Καπου στα s:

DATA TV (1997)

VAN TV (μπορει να ηταν στα uhf αυτο)
 
Πάμε λίγο πίσω στα 70s.

Προς ενημέρωση των ακροατών/τηλεθεατών δημοσιεύτηκαν οι συχνότητες ραδιοφώνου και τηλεοράσεως της ΥΕΝΕΔ.

attachment.php
 
tsalk είπε:
Πάμε λίγο πίσω στα 70s.
Προς ενημέρωση των ακροατών/τηλεθεατών δημοσιεύτηκαν οι συχνότητες ραδιοφώνου και τηλεοράσεως της ΥΕΝΕΔ.
Ωραίο είναι!! Από ποια χρονιά στα 70s είναι αυτή η δημοσίευση; Είναι από την ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ;
 
Ναι είναι από τεύχος της Ραδιοτηλεόρασης. Συγκεκριμένα το τεύχος 332 του Ιουνίου του 1976.

Αυτόν τον πίνακα δεν το βρήκα σε άλλο τεύχος ούτε προηγούμενο, αλλά ούτε και επόμενο.
 
Θυμάμαι ένα σήμα που έβγαινε, νομίζω στην ΥΕΝΕΔ : "Πομπος Πάρνηθος. Πόλωσις Οριζοντία..." και κάτι άλλα μετά με αριθμούς, που δε θυμάμαι.
 
ΦΖΠ1 είπε:
Θυμάμαι ένα σήμα που έβγαινε, νομίζω στην ΥΕΝΕΔ : "Πομπος Πάρνηθος. Πόλωσις Οριζοντία..." και κάτι άλλα μετά με αριθμούς, που δε θυμάμαι.
UHF 27 πρέπει να έλεγε η κάρτα ελέγχου που έβλεπες.

Πάντως αντίστοιχος πίνακας υπήρχε και στο ΕΙΡΤ ο οποίος είχε δημοσιευτεί το 1974 σε ένα τεύχος της Ραδιοτηλεόρασης (το οποίο δυστυχώς δεν το έχω).
 
old fashioned είπε:
Τι εχω εγω στη μνημη μου:Σταθμοι VHF Αθηνα:

02 VIP (1995)

03 Astro (95-96)

04 CLUB TV (95-98,μετα παιζει τσοντες)

05 ΕΤ2/ΝΕΤ (τελευταια ΕΤ3)

06 GTV

07 MEGA (μια φορα το 95 ειχαμε πιασει ΕΤ1 νομιζω απο πομπο Τουρκοβουνιων)

08 FILMNET/NOVACINEMA

09 Αγνωστο με καρτες η test card (1995 το αναφερω σε αλλο θεμα)που και που ΕΤ1 απο Γερανια με πολυ κακο σημα

10 SUPER SPORT/NOVASPORT ??

11 ET1

12 Test card με ηχο απο Αθηναικη ραδιοφωνια ?? (1995),ΕΛΛΑΔΑ TV (1996 με παραδοσιακους χορους,ελληνικα ντοκιμαντερ...),τσοντες,ΕΤ3

13 TV Πειραιας

14 ΑΡΜΟΝΙΑ TV (1996-1998 ηταν οικολογικο??)

15 JOH TV (οχι Joy tv καπου 1997 1998 επαιζε ξενα hits)

17 MAX TV (1997-1998)

21 BEST TV (1997 αν θυμαμαι μονο καρτα εβγαζε)

Καπου στα s:

DATA TV (1997)

VAN TV (μπορει να ηταν στα uhf αυτο)
Να επιβεβαιώσω το Άστρον (με σήμα το ... αστέρι) 1997,1998 και ίσως λίγο 1999 (Χαρακτηριστικές εποχές με 12:00 με 08:00 το πρωί xxx video και ταινίες -εναλλάξ με Μουντιαλ 1998 στη Γαλλία!!!)
 
θυμαμαι ενα καναλι που ανηκε σε ενα κομμα ονοματι ουρανιο τοξο αλλα δεν κρατησε πολυ καιρο νομιζω δεν ειχε καθολου καλο σημα και εδειχνε μονο συνεδριασεις του κομματος τις λιγες ωρες που ανοιγε την ημερα προφανως ηταν παρανομο δεν θυμαμαι σε ποια ακριβως συχνοτητα εβγαινε επισης εχω ξαναναφερει 3 καναλια που θυμαμαι ενα στα vhf 33 που εδειχνε τα μεσημερια τραγουδια και ξενες ταινιες απευθειας βιντεοκασσετες και τα βραδυα τσοντες ενα στα Vhf 17 που μετεδιδε το προγραμμα του ξενου καναλιου livesat τα βραδυα και το πιο επικο που θυμαμαι ενα καναλι που αν θυμαμαι καλα ηταν στα vhf 15 αυτο εδειχνε τραγουδια και κατα τις 11 το βραδυ περιπου εβγαζε μια καρτα με ενα στοπ και ελεγε αν εισαι ανηλικος κλεισε αμεσως τωρα την tv αν εισαι ενηλικος κλεισε την πορτα και μην αφησεις κανεναν να μπει μεσα και ελεγε μετα νικολακη σε βλεπω κλεισε αμεσως την τηλεοραση δεν ειναι για σενα αυτα και εδειχνε βιντεακια τσοντες μιας εταιριας σανραιζ ενω αναμεσα στα βιντεακια επαιζε και μια διαφιμηση για τηλεγνωριμιες η οποια ηταν εντελως καμμενη σε καποια φαση ειχαν βγαλει μια μπαρα οτι σε αυτο το καναλι θα επαιζε μια εκπομπη του παναθηναικου αλλα ξαφνικα μια νυχτα εξαφανιστηκε απο τους δεκτες οπως γινοταν συνηθως εκεινη την εποχη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tsalk είπε:
Πάμε λίγο πίσω στα 70s.
Προς ενημέρωση των ακροατών/τηλεθεατών δημοσιεύτηκαν οι συχνότητες ραδιοφώνου και τηλεοράσεως της ΥΕΝΕΔ.

attachment.php
1 μεγαβατ απο ακαρνανικα το 43UHF σιγουρα τα καλοκαιρια θα καμπανιαζε απεναντι στην ιταλια
 
nektarios1451 είπε:
1 μεγαβατ απο ακαρνανικα το 43UHF σιγουρα τα καλοκαιρια θα καμπανιαζε απεναντι στην ιταλια
Mαζί με την Θεσσαλονίκη και την Θάσο ήταν οι ισχυρότεροι πομποί των UHF.

Ειδικά αυτός της Θάσου λόγω και της χαμηλής συχνότητας είχε πολύ μεγάλη εμβέλεια. Θυμάμαι κάποιες φορές που δεν λειτουργούσε η ΕΡΤ-3 στα 23 UHF (νομίζω από Χαλκιδική έβγαινε) παρακολουθούσα την ΕΡΤ-2/ΕΤ-2/ΝΕΤ. (εικόνα με χιόνι βέβαια, αλλά υπολογίστε την απόσταση, Θάσος με Βέροια και εφτανε το τηλεοπτικό σήμα)
 
η προπαγανδα της χουντας και της δικτατοριας εκεινα τα χρονια δεν υπηρχε περιπτωση να μην χρησιμοποιει τα κιλοβατ της αρκουδας, τελευταια στην λιβυη υπηρχαν κατι τερατα του 1.5μεγαβατ στα ραδιοφωνα επι εποχης κανταφι και στην τηλεοραση και τα καλοκαιρια οταν ευνοουσε ο καιρος εβγαινε η λιβυη στη νοτιοδυτικη ελλαδα.

οσο για την ΥΕΝΕΔ και μετεπειτα ΕΤ2 το κεραιοσυστημα στα Ακαρνανικα ηταν πολυ μεγαλο και απο εκει θα καλυπτε ενα πολυ μεγαλο μερος της δυτικης ελλαδας.
 
θανος είπε:
θυμαμαι ενα καναλι που ανηκε σε ενα κομμα ονοματι ουρανιο τοξο αλλα δεν κρατησε πολυ καιρο νομιζω δεν ειχε καθολου καλο σημα και εδειχνε μονο συνεδριασεις του κομματος τις λιγες ωρες που ανοιγε την ημερα προφανως ηταν παρανομο δεν θυμαμαι σε ποια ακριβως συχνοτητα εβγαινε επισης εχω ξαναναφερει 3 καναλια που θυμαμαι ενα στα vhf 33 που εδειχνε τα μεσημερια τραγουδια και ξενες ταινιες απευθειας βιντεοκασσετες και τα βραδυα τσοντες ενα στα Vhf 17 που μετεδιδε το προγραμμα του ξενου καναλιου livesat τα βραδυα και το πιο επικο που θυμαμαι ενα καναλι που αν θυμαμαι καλα ηταν στα vhf 15 αυτο εδειχνε τραγουδια και κατα τις 11 το βραδυ περιπου εβγαζε μια καρτα με ενα στοπ και ελεγε αν εισαι ανηλικος κλεισε αμεσως τωρα την tv αν εισαι ενηλικος κλεισε την πορτα και μην αφησεις κανεναν να μπει μεσα και ελεγε μετα νικολακη σε βλεπω κλεισε αμεσως την τηλεοραση δεν ειναι για σενα αυτα και εδειχνε βιντεακια τσοντες μιας εταιριας σανραιζ ενω αναμεσα στα βιντεακια επαιζε και μια διαφιμηση για τηλεγνωριμιες η οποια ηταν εντελως καμμενη σε καποια φαση ειχαν βγαλει μια μπαρα οτι σε αυτο το καναλι θα επαιζε μια εκπομπη του παναθηναικου αλλα ξαφνικα μια νυχτα εξαφανιστηκε απο τους δεκτες οπως γινοταν συνηθως εκεινη την εποχη
Μηπως το κομμα ηταν η ενωση κεντρωων και το καναλι ηταν το καναλι 67; Γιατι στις αρχες ειχε για συμβολο ενα ουρανιο τοξο.Αλλα θα μου πεις γιατι δεν εβγαινε ο Λεβεντης; Το livesat και το αλλο τα θυμαμαι αρκετα.
 
old fashioned είπε:
Μηπως το κομμα ηταν η ενωση κεντρωων και το καναλι ηταν το καναλι 67; Γιατι στις αρχες ειχε για συμβολο ενα ουρανιο τοξο.Αλλα θα μου πεις γιατι δεν εβγαινε ο Λεβεντης; Το livesat και το αλλο τα θυμαμαι αρκετα.
κοιτα να δεις απο κει που το καναλι με τον νικολακη το θυμομουνα μονο εγω εχω βρει και αλλους που το εβλεπαν και παραλιγο να πιστεψω οτι το ειχα φανταστει και δεν υπηρξε ποτε μακαρι να εβρισκα βιντεο απο την θεικη καρτα με το στοπ που εβγαζε οσο για το καναλι ουρανιο τοξο οπως μου ειπε ενα αλλο μελος λεγοταν αρμονια επιανε στο vhf 14 (αν και νομιζω οτι το θυμαμαι και στο 19 η στο 20) και βασικα ανοιγε μονο 2 3 ωρες τα απογευματα και εδειχνε μαγνητοσκοπημενες συνεδριασεις του κομματος το Livesat αλλαζε κατα καιρους προγραμμα (δηλαδη καποιος εγραφε ωρες προγραμματος και τις μετεδιδε συνεχεια ) και μετα εκλεισε εντελως το καναλι στο vhf 33 εδειχνε σιγουρα ταινιες απο βιντεοκασσετες τα μεσημερια θυμαμαι να εχω δει εκει το dark crystal του jim henson Και μου ειχε φανει παρα πολυ περιεργο μετα τα σαρωσε το εσρ ολα αυτα τα καναλια....
 
Φιλε μου, τι εννοεις οταν λες οτι τα σαρωσε το ΕΣΡ; Εγινε καποιο θεμα με το ΕΣΡ και τα καναλια αυτα;

Το Livesat το θυμαμαι απο το 1998 εως και το καλοκαιρι 2001 τουλαχιστον, ενω ολα τα αλλα που αναφερες τελη 2000 το πολυ ειχαν εξαφανιστει. Το εκπαιδευτικο S-33 επαιζε τον χειμωνα 1998-1999, μετα χαθηκε και λιγο αργοτερα, αρχες φθινοπωρου 1999 κι ενω το εκπαιδευτικο ειχε εξαφανιστει αρκετο καιρο, βγηκε στην ιδια συχνοτητα το καθαρα μουσικο Next (ωραιο καναλι), το οποιο κρατησε ενα χρονο και αρχες φθινοπωρου 2000 εξαφανιστηκε μεσα σε μια νυχτα και δεν ξαναεμφανιστηκε ποτε ξανα.

Θα ψαξω τις βιντεοκασσετες μου μπας και βρω τιποτα απο καποιο καναλι της δεκαετιας του 90, αν και χλωμο το κοβω να βρισκω κατι, γιατι λογικα θα εχω γραψει πανω τους αργοτερα αλλα προγραμματα και θα εχουν σβηστει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
nektarios1451 είπε:
1 μεγαβατ απο ακαρνανικα το 43UHF σιγουρα τα καλοκαιρια θα καμπανιαζε απεναντι στην ιταλια
Αυτό μου "δένει" υπέροχα με το γεγονός ότι η πρώτη φορά που βρέθηκε σήμα της ΥΕΝΕΔ στο ίντερνετ, πριν σχεδόν 10 χρόνια (εννοώ την γνωστή κάρτα με τον θυρεό) ήταν από ιταλικό σάιτ με ρετρό σήματα σταθμών, το οποίο, προσπαθώντας να "ζωγραφίσει" το ασπρόμαυρο, το έκανε όπως το παραθέτω... (έτσι το έχω στο αρχείο μου, τώρα στα γρήγορα το βρήκα από ελληνικό σάιτ)

022yened.jpg
 
να το ειχανε δει ενχρωμο? γιατι στην Ιταλια δουλευανε με PAL συστημα eνω η ΕΡΤ μεχρι το 1993 ειχε το SECAM και ετσι οι συσκευες τους αν δεν ειχαν και secam πανω τοτε θα το βλεπανε ασπρομαυρο οπως παθαινανε πολλα βιντεο ποιο νεας τεχνολογιας που δεν μπορουνε να γαλουνε secam συστημα χρωματων και παιζουν ασπρομαυρες παλιες εγγραφες απο ΕΡΤ. Εκτος και αν καποιος ψαγμενος με ληψεις απο απεναντι ειχε και secam τεχνολογια για να βλεπει ενχρωμη την ΕΡΤ οποτε βοηθαγε ο καιρος.Παντως η 43UHF στην Πρεβεζα οποτε κατεβαινα καλοκαιρια ηταν η μοναδικη συχνοτητα που ηταν καθαρη απο Ιταλια οποτε ειχε διαδωση τα καλοκαιρια και γεμιζε απο ιταλικη τηλεοραση η μπαντα εκει στα παραλια μαλλον της μεγαλης ισχυς που ειχε η ΥΕΝΕΔ και μετεπειτα ΕΤ2 ακομα και με διαλυμενη κεραια που ειχα καποτε στο παλιο μου σπιτι στην Αρτα την βλεπαμε σχεδον καμπανα
 
Πίσω
Μπλουζα