Ρετρό Σχολείο (Βιβλία και διάφορα άλλα)

thebest20

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
24 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.961
Αντιδράσεις
452
Πήγα το 93 Α Δημοτικού...αυτά που θυμάμαι εκτός από το "Λόλα να ένα μήλο" είναι ότι το πρώτο βιβλίο της γλώσσας,της Α τάξης Δημοτικού χωριζόταν σε 4 Θέματα,το πρώτο θέμα είχε γραμμούλες του τύπου // \\ ,κυκλάκια,παύλες και διάφορα τέτοια,το δεύτερο θέμα είχε τα γράμματα και μαθαίναμε "τα τα τα τα,λα λα λα λα,ελα ελα,Πόπη,τόπι,Νέλλη,Λένα...),το τρίτο θέμα είχε κειμενάκια μικρά και μαθαίναμε τους διφθόγγους αυ,ευ,και το τέταρτο ήταν οι λέξεις της καρτέλας!Εντύπωση μου είχε κάνει που σε αυτό το θέμα είχε 2 κείμενα σε καθαρεύουσα,με περισπωμένες,δασείες,ψηλές...το ένα κείμενο ήταν η Ευτυχία και το πεύκο και μαθαίναμε το "ευ" και ένα άλλο κείμενο με μια κούνια που έλεγε "δως μου μια να πάω ψηλά".Στα μαθηματικά εκτός από τα σύμβολα <>= και τους 10 πρώτους αριθμούς,μαθαίναμε το "πάνω" το "κάτω","μέσα","έξω" πχ το πουλί είναι πάνω στο δέντρο ή είναι κάτω από το δέντρο,το ψάρι είναι μέσα στη γυάλα,η γάτα έξω απ'τη γυάλα????

Τα θυμάστε αυτά??????Σας λένε κάτι?????????
 
αααχ τι μου θυμισες τωρα!

Η γλωσσα με τα κειμενακια της

Η Κική

"Να και η κική

Ελα κική

Φωναζουν ολοι"

ο θυμιος και η θυμιω

"ητανε καποτε ο Θυμιος και η κυρα Θυμιω

υστερα μεθυσε ο Θυμιος και θυμωσε η Θυμιω"

το ταξι

"Ενα ταξι ξεκινησε με μεγαλη ταχυτητα

παραλιγο να γινοταν ατυχημα

ο σκυλος της κυρα Ξενης

δεν ηξερε τα σηματα

και περνουσε με κοκκινο"

το βοδι

"στο λιβαδι ειναι δεμενο

ενα βοδι απο το ποδι

βοδι μου βοδακι μου

με τα ματια τα μεγαλα

θες να σε λυσω

και να παω να σε ποτισω;"

Το ποιημα με την Ευτυχια ηταν ενα ποιημα απο το παλιο αλφαβηταρι (το προηγουμενο δηλ. βιβλιο) το ειχαν βαλει πιστευω απλά γιατι ηθελαν και κατι απο το παλιο βιβλιο.

ελεγε οπως θυμαμαι

"Χορευουν τα παιδια

χορευει και η Ευτυχια

πρωτη σερνει τον χορο

.... (δεν θυμαμαι αλλο..)"

Αυτά ειναι μερικα που θυμαμαι απο το βιβλιο της γλωσσας της πρωτης δημοτικου.

Στα μαθηματικα τωρα, θυμαμαι και παλι αυτα που λες.

Προσπαθουσαν να μας δωσουν να καταλαβουμε τις εννοιες μεσα εξω κτλ

με ασκησεις του τυπου : ζωγραφισε τα πουλια που ειναι μεσα στο κλουβι κτλ

Ειδικα στις πρωτες σελιδες, πρεπει να ηταν γεματο απο τετοιες ασκησεις το βιβλιο.

Ενα αλλο βιβλιο τελος που μου αρεσε πολυ ηταν "η μελετη του περιβαλλοντος". Δεν εχω δει καλυτερο βιβλιο απο αυτο. Σε ολες τις ταξεις του σχολειο, το αντιστοιχο βιβλιο ηταν απο τα καλυτερα που υπηρχαν.

Σου εδινε μεσα απο εικονες να καταλαβεις τοσα πραγματα.

Θυμαμαι πχ τον Γιαννη (ενα παιδακι τελος παντων) που ζουσε Αθηνα και αλληλογραφουσε με τα ξαδερφια του.

Το πρωτο εμενε σε ορεινο χωριο, το δευτερο σε χωριο του καμπου και το τριτο σε νησι. Ειχε μια σελιδα με το πως ηταν η ζωη στα αντιστοιχα μερη.

προς το τελος του βιβλιο ειχε και ενα ποιημα με εναν γαιδαρο

το θυμαμαι ολο

Ενας γαιδαρος καθοταν

ετρωγε και φχαριστιοταν

μα για τυχη του κακη, ενας λυκος παει εκει

-βρε τον γαιδαρακο

-βρε καλως τον φιλαρακο

-ξερεις πεινασε η κοιλια μου

-ελα βοσκησε κοντα μου

-τι να φαω, χορτα εγω;

-βλεπεις τιποτα αλλο εδω;

-πως δεν βλεπω.. βλεπω εσενα

-και τι θες, να φας εμενα;

-ναι και αρχισω παρευθης

-Στασου λιγο να χαρεις

μια και η τυχη το 'χει κανει

να με φας τον φουκαριαρη

αρχισε απο τα πισινα μου

-απ' τα πισινα θα αρχισω

παει ο λυκος απο πισω,

μια γερη κλωτσια του δινει

τουμπες 3 ο λυκος παιρνει

Με τα μουτρα του σπασμενα

και τα δοντια του βγαλμενα

τρεχει ουρλιαζοντας στο δασος

και ο γαιδαρος ο μπασος

γκαρισμα τρανο αρχινα

και αντηχουνε τα βουνα
 
Σοβαρά που τα θυμάσαι όλα????Και να σκεφτείς μου είναι και πιο πρόσφατα εμένα!Αυτό με το ταξί το θυμήθηκα,ήταν στο γράμμα "ξ"¨και με το Θύμιο και τη Θυμιώ στο γράμμα "θ"

επίσης...στο "γ" είχε "να η γάτα με τα γατάκια της...",στο "αι" είχε για τα παιδιά που παίζουν στην παιδική χαρά,στο "ει" είχε την Ειρήνη που είχε πάει στην παιδική χαρά με τη γιαγιά της και έκανε κούνια...Είχε νομίζω και ένα μάθημα προς το τέλος με το "γδ" που έλεγε ότι η Μάγδα έκανε εγχείρηση αμυγδαλές,και οι αμυγδαλιές άνθισαν
 
Τα θυμαμαι ολα, και αυτά που εγραψα παραπανω τα θυμομουν ολοκληρα.

Υπηρχε κειμενο με την Δαναη

με τον Στελιο, ελεγε στην αρχη :" Με λενε Στελιο.. κτλ"

Με το γκ. ειχε κατι με γαιδαρους και γαιδουραγκαθα

Δεν θυμαμαι αλλα :(
 
Λορένα είπε:
Τα θυμαμαι ολα, και αυτά που εγραψα παραπανω τα θυμομουν ολοκληρα.
Υπηρχε κειμενο με την Δαναη

με τον Στελιο, ελεγε στην αρχη :" Με λενε Στελιο.. κτλ"

Με το γκ. ειχε κατι με γαιδαρους και γαιδουραγκαθα

Δεν θυμαμαι αλλα :(
Με τη Δανάη ήταν στο "Δ" και νομίζω ότι έλεγε "Η Δάφνη και η Δανάη είναι δίδυμες"...πάντως τα είχε ανακατωμένα τα γράμματα,ξεκινούσε από "Τ" μετά "Λ" μετά "Ε"....και στο πάνω μέρος του βιβλίου είχε πχ αριστερά Τ τ και δεξιά Α α

Το ς τελικό ήταν με το Σίμο,το Φ με το Φάνη...το Σ σ είχε την Τασία

και με το γγ...είχε το "Φεγγαράκι μου λαμπρό,φέγγε μου να περπατώ..."
 
Λογικο να τα εχει ανακατεμενα τα γραμματα.

ξεκινουσε απο τα ευκολα πρωτα και συνεχιζε με τα δυσκολα.

Τα συνθετα τα ελεγε προς το τελους του βιβλιου

Νομιζω τελευταιο κειμενο του βιβλιου, ηταν με αποκλεισμενους απο το χιονι παπουδες στο χωριο, και το εγγονακι απο την πολη να τους τηλεφωνει
 
Λορένα είπε:
Λογικο να τα εχει ανακατεμενα τα γραμματα.
ξεκινουσε απο τα ευκολα πρωτα και συνεχιζε με τα δυσκολα.

Τα συνθετα τα ελεγε προς το τελους του βιβλιου

Νομιζω τελευταιο κειμενο του βιβλιου, ηταν με αποκλεισμενους απο το χιονι παπουδες στο χωριο, και το εγγονακι απο την πολη να τους τηλεφωνει
εγώ νομίζω ότι είναι ένα κοριτσάκι που μιλάει με τη γιαγιά της!
 
Στο κείμενο με τα χιόνια ο τίτλος του μαθήματος είναι Χιόνια στο χωριό και το αντίστοιχο γράφω και μαθαίνω είναι:Ακούσαμε πως χιόνισε. Πώς τα περνάτε;

Πραγματικά ήταν από καλύτερα βιβλία για την Α τάξη τα βιβλία της Γλώσσας...Εντύπωση μου έκαναν οι πολύχρωμες εικόνες του... Το Β τεύχος είχε πιο μεγάλα κειμενάκια...Θυμάμαι στη Μελέτη Περιβάλλοντος (Εμείς και ο κόσμος) από τη Β μέχρι και την Δ τάξη το βιβλίο συνοδευόταν και από το αντίστοιχο τετράδιο εργασιών...Να αναφέρω επίσης ότι στο Τετράδιο εργασιών της Μελέτης της Β τάξης είχε μια εικόνα από ένα δάσος και έλεγε από κάτω: πού βρίσκεται ο κυνηγός? (κάτι τέτοιο) και γυρνούσες ανάποδα το βιβλίο και διέκρινες το κεφάλι του κυνηγού ανάμεσα στα δέντρα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο κείμενο με τα χιόνια ο τίτλος του μαθήματος είναι Χιόνια στο χωριό και το αντίστοιχο γράφω και μαθαίνω είναι:Ακούσαμε πως χιόνισε. Πώς τα περνάτε;
 
Το βιβλίο της Γλώσσας για την Α τάξη είχε καταπληκτικό πολύχρωμο εξώφυλλο με καραβάκια...Γενικά όλα τα βιβλία της Γλώσσας είχαν πολύ ωραία εξώφυλλα και εικόνες...
 
Κι εδώ εχουν περαστει εξωφυλλα!
 
Αρετη ξαναποσταρες αυτο το facebook link το οποιο ειναι γεματο απο φωτογραφιες χωρις πηγη! Οι μισες πρεπει να ειναι απο το RetroManiaX!
 
Το βιβλίο της Γλώσσας για την Α τάξη είχε καταπληκτικό πολύχρωμο εξώφυλλο με καραβάκια...Γενικά όλα τα βιβλία της Γλώσσας είχαν πολύ ωραία εξώφυλλα και εικόνες...
Ο Αλέκος Φασιανός έκαμε την εικονογράφησιν εις εκείνα τα βιβλία.
 
Πίσω
Μπλουζα