Ρετρό άνοιγμα χάρτινων συσκευασιών

Omenforever

RetroMasteR
Joined
26 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.909
Αντιδράσεις
1.113
Ελάτε, ξέρετε τι εννοώ: Τα γαλατάκια μας (σοκολατούχα ή μη) άνοιγαν τραβώντας το πάνω μέρος της συσκευασίας προς διαφορετικές κατευθύνσεις, ουσιαστικά σκίζοντας τη συσκευασία. Μετά, πιέζοντας τα δύο αντίθετα άκρα δημιουργείτο ένα στόμιο από το οποίο κυλούσε το σίγουρα ( ; ) θρεπτικό περιεχόμενο. Μειονέκτημα ήταν το ότι πίναμε και λίγο χαρτάκι, χεχε.

Μετά ήρθαν τα πλαστικά καπάκια και σε αυτές τις συσκευασίες, απλά δεν θυμάμαι πότε έγινε αυτή η μετάβαση.

Προβληματισμοί...
 
Χμμμμ....συλλογισμοί της κλεισούρας; Το πρώτο γάλα που ήρθε με διαφορετικό άνοιγμα ήταν αυτό της φαγε, αρχές δεκαετίας του 90 όπου και έκανε το μεγάλο μπαμ. Ακολούθησε η Δέλτα με το στρογγυλό καπακι και έπειτα όλοι μπήκαν στο χορό. Νομίζω ότι από τα μέσα της δεκαετίας του 90 έγινε η μετάβαση
 
Νομίζω πως αυτός ο τρόπος ανοίγματος πρέπει να εμφανίστηκε αρχές του 80(?)..ή στα μέσα της δεκαετίας..Γιατί θυμάμαι αυτή την κίνηση σαν "ο νέος τρόπος ανοίγματος"..Είχαμε συνηθίσει νωρίτερα να "ξεφλουδίζουμε" με τα δόντια μας,μια αλουμινένια "ψιλή τάπα" από συγκεκριμένο σοκολατούχο,που ήταν σε πλαστικό μπουκάλι άνευ χρωμάτων ή ζωγραφιών πάνω του.Ίσως μόνο μια ανάγλυφη στάμπα με τη μάρκα του προϊόντος να υπήρχε πάνω του..(φίλοι μου αν κάνω λάθος διορθώστε με, περί των χρονολογιών)
Φυσικά το άνοιγμα αυτών των χάρτινων σοκολατούχων, ήθελε προσεκτική προσπάθεια.Γιατί με λίγο μεγαλύτερη δύναμη,υπήρχε κίνδυνος το μισό προϊόν να χυθεί έξω..Νομίζω πως λίγο αργότερα πρόσθεσαν και καλαμάκι για την αποφυγή "ατυχήματος" που ανέφερα..
Φυσικά αργότερα ήρθαν τα πλαστικά καπάκια,που ούτε και εγώ θυμάμαι πότε εμφανίστηκαν.
Η απορία μου όμως παραμένει..Υπήρχαν αυτές οι χάρτινες συσκευασίες και πριν τα 80s?
 
Η πιό παλιά χάρτινη συσκευασία (με εσωτερική επένδυση από φύλλο αλουμινίου) που θυμάμαι -τέλη των '60ς- ήταν πορτοκαλάδα της ΗΒΗ. Είχε πρωτοποριακό σχήμα μια και αποτελείτο από 4 ισόπλευρα τρίγωνα (τετράεδρο-Πλάτωνικό στερεό) μήκους πλευράς περίπου 10 εκατοστών. Άνοιγε με λεπτό, αλλά σκληρό πλαστικό καλαμάκι μυτερό στη μία άκρη, που έμπαινε σε οπή που δεν είχε χαρτί, αλλά μόνο το φύλλο αλουμινίου. Στο τρύπημα πετιόταν πάντα λίγος χυμός έξω. Λόγω του σχήματος γέμιζε πολύ αποδοτικά η κούτα που περιείχε τα επιμέρους τεμάχια, σε σημείο που ο μπακάλης (τα σούπερ μάρκετ ήταν ακόμη άγνωστα στην επαρχιακή πόλη που ζούσα) να δυσκολεύεται να βγάλει την κάθε συσκευασία. Στην άρχή θέλαμε όλα τα παιδιά να την πάρουμε λόγω του σχήματος κυρίως και της ευκολίας (δεν χρειαζόταν να επιστρέψεις το γυάλινο μπουκάλι των άλλων εταιρειών), αλλά σιγά-σιγά η ζήτηση ατόνησε και μετά από ένα διάστημα εξαφανίσθηκε. Θυμάμαι την πρώτη φορά που την αγόρασα, αφού ήπια το περιεχόμενο άνοιξα με ψαλίδι τη συσκευασία για να δω την άγνωστη τότε επένδυση αλουμινίου....
 
Στους χυμούς το θυμάμαι και εγώ αυτό.Από πολύ μικρός δηλαδή.Τέλη των 70s,αρχές των 80s υπήρχαν τέτοιες συσκευασίες χυμών.Θυμάμαι το χυμό "Φλώρινα",όπως και εκείνο το παλιό γνωστό διαφημιστικό τραγουδάκι "..τρυπάμε μια Φλώρινα να τρέξει χυμός.." (μήπως και αυτός ήταν παραγωγή της ΗΒΗ?)..Και αν υπήρχαν από τα τέλη των 60s σίγουρα συνέχιζαν να υπάρχουν και πιο μετά,αν μιλάμε για το συγκεκριμένο χυμό..
Η δική μου απορία ήταν για το γάλα (σοκολατούχο ή μη).Υπήρχαν χάρτινα κουτιά στα τέλη των 60s π.χ?
 
Τη χάρτινη συσκευασία που άνοιγε τραβώντας τις 2 πλευρές τη θυμάμαι για πρώτη φορά στη διαφήμιση του Μίλκο.

 
Η δική μου απορία ήταν για το γάλα (σοκολατούχο ή μη).Υπήρχαν χάρτινα κουτιά στα τέλη των 60s π.χ?
Όχι, δεν υπήρχαν χάρτινες συσκευασίες γάλακτος/σοκολατούχου στα τέλη '60ς αρχές '70ς. Τουλάχιστον στην επαρχία που μεγάλωσα, το λέω με σιγουριά. Εμφανίσθηκε σοκολατούχο τέλη '60ς σε γυάλινο μπουκάλι αρχικά και πλαστικό μετά, με αλουμινένιο καπάκι από την ΑΓΝΟ. Βλέπαμε σε αμερικάνικες ταινίες γάλα σε χάρτινα κουτιά του λίτρου και μας ήταν άγνωστα (όπως και η κόκα κόλα, εμες είχαμε Ταμ Ταμ). Οι χάρτινες συσκευασίες βγήκαν στην Ελλάδα αργότερα (80ς?) αλλά ήμουν στη Γερμανία για σπουδές. Εκεί είδα χάρτινες συσκευασίες.
 
Όχι, δεν υπήρχαν χάρτινες συσκευασίες γάλακτος/σοκολατούχου στα τέλη '60ς αρχές '70ς. Τουλάχιστον στην επαρχία που μεγάλωσα, το λέω με σιγουριά. Εμφανίσθηκε σοκολατούχο τέλη '60ς σε γυάλινο μπουκάλι αρχικά και πλαστικό μετά, με αλουμινένιο καπάκι από την ΑΓΝΟ. Βλέπαμε σε αμερικάνικες ταινίες γάλα σε χάρτινα κουτιά του λίτρου και μας ήταν άγνωστα (όπως και η κόκα κόλα, εμες είχαμε Ταμ Ταμ). Οι χάρτινες συσκευασίες βγήκαν στην Ελλάδα αργότερα (80ς?) αλλά ήμουν στη Γερμανία για σπουδές. Εκεί είδα χάρτινες συσκευασίες.
Έτσι φίλε μου..Και εγώ,για πρώτη φορά στη ζωή μου είδα γάλα σε χάρτινο κουτί στη Γερμανία το ΄82,σε ένα καλοκαιρινό ταξίδι που είχα κάνει σε συγγενείς!..Και μου ΄χε κάνει εντύπωση!..Και εγώ σε χωριό μεγάλωσα (και μένω)..Όχι μικρό, 5-6 χιλιάδων κατοίκων τότε.Πιτσιρικάς λοιπόν,το γάλα το παίρναμε από κάποιον που είχε αγελάδες.Πηγαίναμε με κατσαρολικά και τσίγκινα δοχεία,παίρναμε γάλα,γυρνούσαμε σπίτι και η γιαγιά μου το έβραζε αμέσως. Και αφαιρούσε και κάτι από την επιφάνεια του όσο έβραζε.Κάτι σαν "κρέμα" ήταν.Η μυρωδιά δε που είχε εκείνο το γάλα (άσχημη μυρωδιά),με έκανε να μην θέλω να πίνω γάλα στη ζωή μου!
Το πλαστικό με αλουμινένιο καπάκι που ανέφερες είναι μάλλον αυτό που έγραψα και εγώ πως το "ξεφλουδίζαμε" με τα δόντια μας για να το ανοίξουμε!..Είχε και σοκολατούχο και άσπρο γάλα..Και σίγουρα υπήρχαν στις αρχές του 80..Τώρα,γιατί δεν παίρναμε αυτό το μπουκάλι για το σπίτι και διαλέγαμε το φρέσκο αγελαδινό που "μύριζε",δεν ξέρω..Το "χάρτινο κουτί",πρέπει να εμφανίστηκε μετά το '83 ή ΄84..Όταν ήμουν τρίτη ή τετάρτη δημοτικού..Και όπως και εσύ,αναφέρομαι στο χωριό μου.Στα τότε μπακάλικα μας..Που σημαίνει πως μπορεί να υπήρχε πολύ νωρίτερα στις πόλεις και στα μεγάλα τους super market.
 
Το Μιλκο παντως πηρε μια ιδεα απο τις μικρες χαρτινες συσκευασιες (τυπου γιοκο τσοκο) και καπου το 1990 εβαλε στις χαρτινες συσκευασιες ενα κυκλακι ειδικα για καλαμακι.
 
Πίσω
Μπλουζα