Ρετρό βιβλιάρια Καταθέσεων

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
Και οταν λεμε ρετρο εννουμε ρετρο,ειναι απο το '65'70'75'78'80'85'90


Και ενα βιβλιαριο επιταγων.


 


attachment.php
 
Πρωτότυπο θέμα!

Απο αυτά που έχεις βάλει πρέπει να είχαν οι γονείς μου το ίδιο βιβλιάριο της τράπεζας πίστεως

και εάν θυμάμαι καλα υπήρχε εκεινη την εποχή και σε κόκκινο που ήταν για ξένο νόμισμα.
 
Να βάλω και εγώ τα 2-3 που έχω... που από ότι είδα υπάρχουν και παραπάνω εκτός από το ταχ. ταμιευτήριο με το πουλάκι τσίου που φλέγεται (έκδοση 1974)

attachment.php


attachment.php
attachment.php
 
Είναι κρίμα που δεν άνοιξες να φωτογραφήσεις το εσωτερικό του βιβλιαρίου του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου... Θα έβλεπες ότι οι σελίδες κάτω δεξιά είχαν μια στρογγυλή διάτρητη γωνία, που την..έκοβαν σε κάθε συναλλαγή ! Για να πηγαίνει το δάχτυλο κατευθείαν στην τρέχουσα σελίδα. Δεν ξέρω αν το καταλάβατε, μιλάω για κάτι που συνήθως υπάρχει και στους ημεροδείκτες γραφείου.

Ελληνική Δημοκρατία, με σήμα το πουλί... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η φάτσα του ιδρυτή της εθνικής τράπεζας πάνω στο βιβλιάριο ήταν πολύ αντιπαθητική. Ποτέ δεν μου άρεσε.
 
Ρετρό Κάλυμα βιβλιαρίου καταθέσεων Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου (μάλλον δεκαετίας 80)

attachment.php
 
Πολύ ωραίο θέμα! Ταμιευτήριο είχα κι εγώ σαν παιδί Από γκαφρά τι λένε τα βιβλιάρια, έχει μείνει τίποτα :) ;
 
βρηκα ενα βιβλιαριο απο ταχυδρομικο ταμιευτηριο που ειχα με τελευταια κινηση πριν 17 χρονια και ειχε σχεδον 1000 δραχμες. υπαρχει περιπτωση εφοσων δεν περασε 20ετια να παω και να τα παρω με τους επιπλέον τόκους χαχαχα?
 
Μην τολμίσεις φιλαράκι γιατί μάλλον θα σου ζητήσουν και φίλαχτρα !!!

johngr είπε:
βρηκα ενα βιβλιαριο απο ταχυδρομικο ταμιευτηριο που ειχα με τελευταια κινηση πριν 17 χρονια και ειχε σχεδον 1000 δραχμες. υπαρχει περιπτωση εφοσων δεν περασε 20ετια να παω και να τα παρω με τους επιπλέον τόκους χαχαχα?
38_e.jpg Από το Ιστορικό αρχείο της Εθνικής Τραπέζης ! (http://ha.nbg.gr/)

βιβλιάριο-Εθνικής-Τράπεζας.jpg Το συγκεκριμένο δεν είναι ρετρό, είναι το τρέχον βιβλιάριό μου ! Ρετρό είναι το περιεχόμενο, έχω χρόνια να δω λεφτά μέσα !!!! :cry:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
χαχα οντως ισως εχεις δικιο !!!! εχει φοβηθει το ματι μας με αυτους !
 
Ωραία ευρήματα...και πολύ ρετρό!!!
 
Αν πηγαινες απο Αθηνα να σηκωσεις λεφτα επρεπε να παρουν τηλεφωνο το υποκαταστημα της περιοχης σου να ρωτησουν εαν ειχες μεσα υπολοιπο,εαν ναι τοτε σου εδιναν, σε περιπτωση που δεν επιανε γραμμη ή μιλαγε ή ηταν χαλασμενο το δικτυο πχ κακοκαιρια απλα εμενες χωρις λεφτα ! Μιλαμε για on-line καταστασεις ετσι;
 
Αν και τωρα δεν υπαρχουν ρετρο βιβλιαρια ,ολα τα βιβλιαρια ειναι ρετρο η φωτο του πρωτου ποστ.

DSC01851.JPG
 
Πίσω
Μπλουζα