Ρετρό γραμματοσειρές

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
409
Γραμματοσειρές αριστουργήματα. Γράμματα ζωγραφισμένα.

fetch


fetch


Βέβαια χρειαζόταν μία πένα με γκραφός (μύτες που άλλαζαν), σπουδές, ταλέντο και αγάπη για το αντικείμενο. Η τέχνη λοιπόν για να φτιαχτεί ένα γράμμα απαιτούσε γνώση και στις παρακάτω φωτογραφίες υπάρχουν οδηγίες

fetch


fetch


fetch


Αυτά επειδή κάποιος είπε ότι δεν υπήρχαν παλιά γραμματοσειρές. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λιγο ψιλοασχετο. Μου εκαναν εντυπωση καποιες καλλιγραφικες γραμματοσειρες (?) που ειχαν επιγραφες και διαφημισεις της δεκαετιας 60-70 και αρχες 80. Δε χρησιμοποιουνται πια
 
Όντως - αυτό δεν είναι ακριβώς 'ρετρό', αν και ανοίγει τεράστιο θέμα (περί τυπογραφίας και καλλιγραφίας).
 
Το θέμα άνοιξε για να αποδειχθεί ότι υπήρχαν οι γραμματοσειρές elzevir και olympia που δεν χρησιμοποιούνται πια και με αυτή την έννοια είναι ρετρό. Επίσης για να αποδειχθεί ότι υπήρχαν από παλιά γραμματοσειρές έστω κι αν κάποιες επιγραφές γίνονταν στο χέρι. Επίσης σκάναρα από ένα παμπάλαιο βιβλίο κομμάτι από τον τρόπο της καλλιγραφίας με πένα για να το δουν κάποια παιδιά μέσα στο φόρουμ που μάλλον δεν έχουν το συγκεκριμένο βιβλίο - ως εγκυκλοπαιδική γνώση. Η γραφή με πένα είναι και αυτή είναι ρετρό. Αν υπάρχει θέμα με το θρεντ ας επέμβουν οι επιμελητές, δεν υπάρχει αντίρρηση από μέρους μου.
 
Η γραφή με πένα δεν νομίζω ότι είναι ρετρό ("αρχαίο" μπορεί). Στο σχολείο δεν νομίζω να έγραφε κανείς από εμάς με πένα . Θυμάμαι που είχα πει ψέματα στο πατέρα μου ότι μας ζήτησαν από το σχολείο να πάρουμε μια. Ήταν ζόρικη στο γράψιμο και μου γέμιζε τα χέρια (και τα μανίκια) με μελάνι ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
'Ισως στο φόρουμ ανάμεσα στα 5.000 μέλη να υπάρχουν κάποιοι γραφίστες ή κάποιοι που θέλουν να δουν κάτι διαφορετικό. Ή να ενδιαφέρονται να μάθουν για κάτι που έχει πάψει εδώ και καιρό. Έχουν αναφερθεί σε πολλά θρεντ πράγματα της δεκαετίας του '60. Αυτά δεν είναι ρετρό; Αρχαία τότε για τους εικοσάρηδες ή τους τριαντάρηδες. Δεν καταλαβαίνω που είναι το θέμα.
 
Εννοειται πως δεν υπαρχει θεμα, οι χειρογραφες γραμματοσειρες ειναι retro και μαλιστα ενα σπανιας ομορφιας θε(α)μα. Αν εχεις και αλλες φωτογραφιες Κριε, εδω ειμαστε ;-)
 
Paspartoo είπε:
Εννοειται πως δεν υπαρχει θεμα, οι χειρογραφες γραμματοσειρες ειναι retro και μαλιστα ενα σπανιας ομορφιας θε(α)μα. Αν εχεις και αλλες φωτογραφιες Κριε, εδω ειμαστε ;-)
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.-
 
Η φωτογραφία δείχνει τι είναι το γκραφός που προαναφέρθηκε. Στο τέλος του έμπαιναν οι σιδερένιες μύτες (όλα αυτά που παρατάσσονται στη σειρά είναι μύτες) και ανάλογα με το πάχος της άκρης τους γινόταν η γραμμή. Ο διαβήτης αυτός ήταν σπαστός και στην μία άκρη του βίδωναν επίσης διάφοροι γραμμοσύρτες ή μολύβια για να κάνει ο γραφίστας όσο παχύ ή λεπτό ήθελε τον κύκλο. Η μπόμπα είναι ένα εργαλειάκι που έκανε τον πιο μικρούλι κύκλο. Ευχαριστώ τον γραφίστα φίλο που μου χάρισε τα εργαλεία της καλλιτεχνικής δουλειάς που γινόταν κάποτε. Καλοί φίλοι retromaniax εύχομαι να σας αρέσει η φωτογραφία.

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μαθαίνεις κάτι κάθε μέρα, που λέει κι ο Μοντεχρήστος του Αρκά. Εγώ νόμιζα ότι το γκραφOS ήταν εναλλακτικό λειτουργικό σύστημα του ST...
 
Φίλε Κριέ, η φωτογραφία που ανέβασες είναι φανταστική.

Συγχαρητήρια για το μεράκι αλλά και τις ιδέες που εκφράζεις σε αυτό το forum.

'Οπως είπες πιό πάνω, είμαι από εκείνους τους χρήστες που θέλουν να δουν κάτι διαφορετικό. Είμαι γραφίστας και με ενδιαφέρουν όλες εκείνες οι τεχνικές που ''ξεπεράστηκαν'' από την τεχνολογία.

Με το γκραφός τα καταφέρνω πολύ καλά στο χειρισμό, αλλά έχω κάποιο πρόβλημα στην τροφοδότηση του με μελάνι.

'Αν μπορείς να με βοηθήσεις θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως
 
nkarytia είπε:
Η γραφή με πένα δεν νομίζω ότι είναι ρετρό ("αρχαίο" μπορεί). Στο σχολείο δεν νομίζω να έγραφε κανείς από εμάς με πένα . Θυμάμαι που είχα πει ψέματα στο πατέρα μου ότι μας ζήτησαν από το σχολείο να πάρουμε μια. Ήταν ζόρικη στο γράψιμο και μου γέμιζε τα χέρια (και τα μανίκια) με μελάνι ;)
απλά να πω ότι εμάς μας είχαν ζητήσει να γράφουμε για ένα διάστημα με πένα και μελάνι (-η) μάλλον για κάποιο μάθημα καλλιγραφίας, δυστυχώς δε θυμάμαι λεπτομέρειες. Τέλη της δεκαετίας του '70 αυτά ...

δεν ξέρω πόση σχέση έχει με το θέμα αλλά υπήρχε και κάποιο είδος στυλό (αερογράφος ή κάπως έτσι) που χρησιμοποιούσαν παλιότερα από μένα για να γράφουν πολύ - πολύ λεπτά για σκονάκια. Αν κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο ας μας πει - πάντα είχα την περιέργεια να καταλάβω πώς έμοιαζε.

συγχαρητήρια για το θέμα #)
 
@ atroma

Είναι γεγονός πως πάντα υπήρχε πρόβλημα με την τροφοδοσία μελάνης και κυρίως σινικής γιατί ξεραινόταν γρήγορα. Η λύση είναι να ξεπλένεις με νερό τα υλικά σου και αν είναι σιδερένια να τα σκουπίζεις καλά. Παλιά τα μπουκάλια της σινικής είχαν ενσωματωμένο ένα μικρό χωνάκι στο καπάκι που έμπαινε στην άκρη του γκραφός και διοχέτευες το μελάνι από εκεί. Αργότερα βγήκαν οι αμπούλες σινικής που έμπαιναν στο κάτω μέρος και με το βίδωμα έσπαγαν μέσα στο γκραφός.
 
Ωραία, θα χρειαστεί κάποια εμπειρία, αλλά με τις σωστές υποδείξεις ξέρει κανείς τι να κάνει. Αφού έχω ένα τέτοιο

φιαλίδιο σινικής (από τα παλιά της pelikan ) θα επιχειρήσω την

κατευθείαν τροφοδότηση του γκραφός.

Σ' ευχαριστώ Κριέ
 
Πίσω
Μπλουζα