Ρετρό διακοσμητικά βάζα

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.947
Παρακολουθωντας ενα επεισοδιο της σειρας "Οι 3 χαριτες" ειδα την Ειρηνη να κραταει ενα ρετρο βαζο,ειχαμε κι εμεις ενα ολόιδιο στο σπιτι.Απ οτι θυμαμαι ειχε και καπακι φτιαγμενο απ το ιδιο υλικο που ηταν και το βαζο.Ισως να υπαρχει ακομα..

Προς το παρον εχω μονο τα στιγμιοτυπα απ το επεισοδιο

attachment.php
attachment.php


Εσεις ειχατε τετοιο βαζο;Λογικα πρεπει να ηταν της μοδας αφου το ειδαμε και σε κοντινο πλανο σειρας

Βρηκα στο διαδικτυο κι ενα αλλο βαζο(αυτο εχει και καπακι) μικροτερου μεγεθους και διαφορετικου σχηματος αλλά με την ιδια ζωγραφια

attachment.php
 
μηπως γινεται να προστεθει στον τιτλο η λεξη "διακοσμητικα";

ευχαριστω!
 
Πρόκειται για κινέζικο βάζο, ήταν της μόδας κάποτε...
 
Στη σειρα "Σταυρωση χωρις Ανασταση" εντοπισα το ιδιο βαζο,αυτη τη φορα με το καπακι που ειναι ιδιο μ αυτο που ειχαμε κι εμεις

attachment.php


κοντινοτερο πλανο σε διαφορετικο σκηνικο,χωρις καπακι

attachment.php


s.JPG

s1.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τρέλλα με αυτά τα κινέζικα βάζα... ήταν η εποχή που η κίνα ήταν μία μυστηριώδης μακρινή χώρα ... πρίν την επέλαση των κινέζων.
 
το βαζο αυτο φαινεται και στη βιντεοταινια "οι διδυμες"

attachment.php


oididim.JPG
 
Εκτός από αυτά συχvά κανείς έβλεπε σε σπίτια της δεκαετίας του 80 και βάζα με κυρίες και κυρίους που μοιάζαν να ζούσαν στην αυλή του Λουδοβίκου,. Πολλά επίσης είχαν πάνω τους σκαλιστά η ζωγραφισμένα λουλούδια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
συμφωνω με οσα ειπωθηκαν για κινεζικα βαζα, πορσελανες και αλλα ειδη μιας αλλης εποχης που τοτε ητανε μοδα και θεωρουνταν προιοντα λεπτοτητας και γουστου σε αντιθεση με σημερα που το κινεζικο προιον ειναι συνωνυμο της φτηνιας και της ευτελειας
 
Τις δεκαετίες 80 και 90 τα κινέζικα βάζα ήταν της μόδας και συνώνυμο του καλού γούστου , ευτυχώς τα κινέζικα βάζα που έχω στο πατρικό μου , είναι από γνήσια πορσελάνη και ήταν αγορασμένα (βασικά δώρα γάμου για τους γονείς μου) από καλά μαγαζιά της τότε εποχής . Ευτυχώς αυτά τα βάζα είναι ωραία , κομψά , με αρμονία χρωμάτων χωρίς κιτς αναπαραστάσεις επάνω .
 
Πίσω
Μπλουζα