Ρετρό ημερολόγια της ελληνικής αστυνομίας

misha

RetroActive
Joined
24 Φεβ 2010
Μηνύματα
390
Αντιδράσεις
339
Γεια σας φιλοι.Εχω στην κατοχη μου ενα ρετρο ημερολογιο της ελληνικης αστυνομιας απο το 1988.Αυτο το ημερολογιο το ειχε ο παππους μου και η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω που ηταν διαθεσιμα.Προφανως θα εκδιδονταν προκειμενου να χρηματοδοτηθει το σωματειο της ΕΛΑΣ.Σκαναρισα ορισμενες ενδεικτικες σςλιδες για να παρετε μια εικονα
 
Και για να μην ξεχνιομαστε περιπου την ιδια εποχη κυκλοφορουσε ραδιοφωνικο σποτ για τον εκδημοκρατισμο των σωματων ασφαλειας (το τριτο σποτ στο βιντεο)

 
Δε μπορεί, απόσπασμα είναι από κάποιο δίσκο του Χάρρυ Κλυνν είναι αλλιώς μιλάμε για σουρεαλισμό σε νέα τάξη μεγέθους, where no one has gone before!
 
Τα θυμαμαι!!! Και μαλιστα το συγκεκριμενο!

Νομιζω βγαινανε καθε χρονο.
 
Τα θυμάμαι πάρα πολύ καλά καθώς έχουμε στην οικογένεια αστυνομικό εν αποστρατεία και κάθε χρόνο είχαμε το ημερολόγιο μας. Επίσης κυκλοφορούσε το περιοδικό Αστυνομική Επιθεώρηση.
 
Θυμάμαι και κάτι παλιά βιβλιαράκια της αστυνομίας, με χρήσιμα τηλέφωνα και πληροφορίες. Είχε παρόμοιες φωτογραφίες.
 
Πολύ ωραίο το ημερολόγιο Misha!! :bow:

Είχε και ο παππούς μου ένα!

@johny19818 ή Μisha αν έχετε φωτογραφίες από παλιά περιπολικά θα μπορέσετε να τις ανεβάσετε;

po01.jpg

po02.jpg

po03.jpg
 
Μακαρι να ειχα φιλε civic.Ακομη θυμαμαι τα Volvo εξω απο το αστυνομικο τμημα εν ετει 1986-1987.Αμαξαρες.
 
Ωραίο εύρημα!

Πότε σταμάτησαν να εκδίδονται τέτοια ημερολόγια;
 
Πίσω
Μπλουζα